Polki mogłyby pobierać świadczenie emerytalne już po przepracowaniu 35 lat, a Polacy odpowiednio pięć lat później. To sprawi, że wiek emerytalny w Polsce się obniży. Zobacz, na czym polegać mają emerytury stażowe. Trwają pracę nad wprowadzeniem zmian w emeryturach.
Nowy wiek emerytalnych dla chętnych. Na czym polega?
Pomysł zmian w emeryturach i wprowadzenia emerytur stażowych popiera "Solidarność". Andrzej Duda wspomniał o emeryturach stażowych w wywiadzie dla "Wprost". Emerytury miałyby zależeć od stażu pracy. Byłoby to 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn). Obecnie w Polsce od 2017 roku obowiązuje minimalny wiek emerytalny - 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet).
Więcej o emeryturach stażowych przeczytasz: >> tutaj << W Sejmie są już dwa projekty w sprawie.
W rozmowie z "Wprost" Andrzej Duda przyznał, że wprowadzenie emerytur stażowych nie jest łatwym zadaniem. Chodzi między innymi o wydolność ZUS i przyszłość systemu emerytalnego.
Jak zauważają media, rewolucyjny pomysł prezydenta wpłynąłby szczególnie na tych, którzy wcześnie zaczęli pracę. Kobieta zatrudniona w wieku 20 lat mogłaby przejść na emeryturę mając zaledwie 55 lat!
Emerytury stażowe. Tyle pieniędzy trafi na konta!
Wariant, o którym najczęściej się mówi, zakłada, że kobiety mogłyby rezygnować nawet z pracy po przepracowaniu 35 lat, mężczyźni 40. Takie świadczenia stażowe byłyby jednak bardzo niskie. Eksperci wyliczyli ewentualne kwoty dla dziennika "Fakt". Poznaj je w poniższej galerii.
Aby "stażówka" miała sens, "Solidarność" chce jednak wprowadzić dodatkowy warunek - świadczeniobiorca musi mieć na koniec kapitał, który pozwoli na wypłatę 120 proc. minimalnej emerytury.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?