Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy zabytek w Łodzi: kamienica Karolów

Wiesław Pierzchała
Kamienicę postawiono w 1882 r. w stylu eklektycznym z akcentami nawiązującymi do klasycyzmu
Kamienicę postawiono w 1882 r. w stylu eklektycznym z akcentami nawiązującymi do klasycyzmu Krzysztof Szymczak
Ruszył proces wpisania do rejestru zabytków stylowej kamienicy Karola Hillego i Karola Dittricha przy ul. Piotrkowskiej 6. Jej ozdobą są pilastry, półkolumny i tympanon niczym na greckiej świątyni

Kamienica ma trzech właścicieli i to właśnie oni - jak nas poinformował Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi - wystąpili do służb konserwatorskich o wpisanie jej do rejestru zabytków. Dzięki temu będą mogli liczyć na wsparcie finansowe przy odnawianiu kamienicy z dwoma podwórkami.

Historia tego miejsca przy ulicy Piotrkowskiej, blisko placu Wolności, czyli dawnego Nowego Rynku, zaczęła się 1867 roku, gdy Wilhelm Martin od Emmy Czarnko za 17 tysięcy rubli srebrem kupił posesję z domem piętrowym, oficynami, podwórkiem i drewnianymi komórkami.

Dopiero w 1882 roku powstał projekt budowy obecnej 3-piętrowej kamienicy i oficyn sygnowany przez znanego architekta Hilarego Majewskiego.

Z ustaleń Magdaleny Norkowskiej dokonanych na rzecz służb konserwatorskich wynika, że w 1908 roku właścicielem posesji został Abram Dawid Eisner.

To właśnie on w 1922 roku połowę nieruchomości sprzedał aż dziewięciu osobom, które były właścicielami nabytej części do wybuchu drugiej wojny światowej. Sześć lat później doszło do kolejnej transakcji, bowiem Abram Dawid Eisner postanowił sprzedać drugą połowę posesji. Nabywcami było małżeństwo Josefa Hersza i Blimy Szpiro ze Zgierza, które musiało wyłożyć 10 tysięcy dolarów oraz 45 tysięcy złotych.

Co ciekawe, w latach dwudziestych XX wieku na posesji uruchomiono fabryczkę. Była to niciarnia mechaniczna "Rohrman i Lajzerowicz".

Mieszkańcami posesji byli między innymi Żydzi. Dlatego w podwórku na wysokości trzeciego piętra znajdowała się tak zwana kuczka.

Zwykle była to drewniana konstrukcja na kształt namiotu czy też szałasu, która służyła do obchodów święta Sukkot zwanego też świętem Szałasów lub Namiotów. Pobożni Żydzi obchodzili je na pamiątkę ucieczki z domu niewoli w Egipcie, kiedy to koczowali na pustyni i mieszkali w szałasach.

Obchody tego święta trwały tydzień, podczas którego Żydzi przebywali w kuczkach i spożywali w nich tradycyjne pokarmy. Do dzisiaj przetrwały w Łodzi nieliczne kuczki. Te najbardziej znane znajdują się w podwórku kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 88 oraz na kamienicy, też od strony podwórka, przy ulicy 6 Sierpnia 5. Niestety, kuczka przy ulicy Piotrkowskiej 6 nie przetrwała do naszych czasów, bowiem w 1939 roku właściciele nieruchomości otrzymali nakaz jej rozebrania.

Dawna trzypiętrowa kamienica Hillego i Dittricha jest w niezłym stanie. Wzrok przechodniów przyciągają trzy balkony na pierwszym piętrze z efektownymi ażurowymi, metalowymi balustradami.

Na środku fasady mamy dwa okazałe pilastry zwieńczone głowicami jońskimi i w środku, między nimi, dwie mniejsze półkolumny zwieńczone trójkątnym naczółkiem, co wydaje się być ukłonem w stronę antyku, bowiem przypomina fasady greckich świątyń. Ładnie prezentuje się także prześwit bramowy z drewnianą witrynką na ścianie.

Obecnie w prywatnej kamienica z oficynami oprócz mieszkań znajdują się między innymi sklep, placówka bankowa oraz kancelaria adwokacka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy zabytek w Łodzi: kamienica Karolów - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki