O. Maciej Zięba: Papież Franciszek nie reformuje Kościoła....

  O. Maciej Zięba: Papież Franciszek nie reformuje Kościoła. Mówi we własnej tonacji

  Barbara Dziedzic

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Papież posiada własną tonację i wrażliwość i wypowiada się z właściwą sobie duszpasterską konkretnością czy bezpośredniością. Żadną miarą nie zmienia nauczania Kościoła - mówi dominikanin ojciec Maciej Zięba w rozmowie z Barbarą Dziedzic.
  Ojciec Maciej Zięba

  Ojciec Maciej Zięba ©MICHAL ROGALA / POLSKAPRESSE

  "Kościół może się rozsypać jak domek z kart", "Jeśli Franciszek utrzyma takie tempo, dni starej gwardii mogą być policzone" - oto tytuły z zagranicznych gazet po ostatnim prasowym wywiadzie. Cały świat zadaje sobie dziś pytanie: czy hierarchia Kościoła wytrzyma reformatorskie tempo Watykanu?
  Tytuły, które pani przeczytała, wystawiają raczej świadectwo dzisiejszym mediom niż papieżowi. Kiedy słyszę lub czytam podobne opinie, wywołują one u mnie wzruszenie ramion albo wesołość, bo niewiele mają wspólnego z tym, co papież rzeczywiście powiedział czy zrobił.

  Nie ma ryzyka naruszenia instytucji Kościoła?
  Przez papieża? Podobne opinie, tylko w mniej tabloidalnej formie, wypowiadano o wielu wybitnych papieżach, o Janie XXIII czy Janie Pawle II, a w XIX w. o Leonie XIII, kiedy zabierali głos w sprawach trudnych lub kontrowersyjnych.

  Żaden z tych papieży nie wytykał jednak, że Kościół zamyka drzwi przed ciężarną kobietą.
  Papież posiada własną tonację i wrażliwość i wypowiada się z właściwą sobie duszpasterską konkretnością czy bezpośredniością. To jest świeży powiew dla nas wszystkich. Ale mówi o sprawach, które były od dawna poruszane przez biskupów Rzymu. Żadną miarą nie zmienia nauczania Kościoła. Proszę się więc nie obawiać - tak w Rzymie, jak w Austrii czy Peru Kościół przetrwa jeszcze długo, aż do skończenia świata.

  Żaden z papieży nie mówił też o tym, że "geje są zbyt wielką obsesją Kościoła".
  Nie użył słowa "obsesja"! Mówił o tym, że "nie możemy kłaść nacisku tylko na kwestie związane z aborcją, małżeństwami homoseksualnymi i stosowaniem metod antykoncepcyjnych", ale musimy koncentrować się na Chrystusie. Święta racja! To jest istota Kościoła. Tym Kościół może służyć człowiekowi. Jak ktoś jest ranny - mówi papież - to nie zaczynamy od badań poziomu cukru i cholesterolu, tylko w pierwszej kolejności go opatrujemy. Stąd piękne porównanie Kościoła do szpitala polowego opatrującego poranionych ludzi. Polowego, a więc szpitala, który przemieszcza się tam, gdzie są ranni, a nie wyczekuje na ich przywiezienie. Papież mówi więc o rzeczach bardzo ważnych, ale unika tonu moralizatorskiego.

  Apeluje również, by nie prosić o ofiary za sakramenty, co wywołało wiele dyskusji. Jeden z ekspertów pyta: jeśli nie z ofiary, to z czego księża mają żyć w kraju takim jak Polska, gdzie nie przysługują im pensje, jak choćby w Niemczech czy innych krajach Europy Zachodniej?
  Odpowiedź jest oczywista. Ja sam jestem księdzem już blisko 30 lat i nigdy nikogo nie prosiłem o ofiarę za udzielanie sakramentów. I o to chodzi papieżowi Franciszkowi, by nie ustalać jakichś taryf, by nie wiązać ściśle chrzcin, ślubów czy pogrzebów z ofiarami, które wtedy zamieniają się w opłaty. Trzeba ufać, iż wierni rozumieją, że ksiądz musi za coś przeżyć, że - na ile ich stać - starają się złożyć ofiarę na Kościół. Każdy niech daje tyle, ile może. Czasami 10 zł od staruszki z małą emeryturą jest ofiarą o wiele wyższą niż 500 zł od bogatego człowieka.

  Jest jednak Ojciec raczej szlachetnym wyjątkiem.
  Wątpię. Znam bardzo wielu takich księży. Przecież to piękne, że żyjemy z dobrowolnego wsparcia naszych braci i sióstr. "Cenniki" zabijają ofiarność, prowadzą do sytuacji bezdusznych, a czasem wręcz do ludzkiej krzywdy.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  A co powie Maciej Zięba po dzisiejszym wypowiedzi Franciszka ?

  Gabriel Potoczny

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy po dzisiejszym wywiadzie Papieża Franciszka O. M. Zięba
  podtrzyma swoje wypowiedzi, o tym, że to co czyni Franciszek
  wynika z prywatnych poglądów i nie zmienia zasad nauczania
  religii ?

  Zdjęcie autora komentarza
  Ten człowiek wymaga reformy

  Gabriel Potoczny

  Zgłoś naruszenie treści

  O. Zięba albo się zreformuje, albo też powinien opuścić stan duchowny. Ten
  człowiek żyje w letargu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kpiarz

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  O ile wcześniej wypowiedzi tego faceta były w miarę sensowne to ta jest typowa dla kleru. Jeżeli coś nie odpowiada linii Kościoła w Polsce jest zawsze złe lub dla niego niewiążące. Problem polega...rozwiń całość

  O ile wcześniej wypowiedzi tego faceta były w miarę sensowne to ta jest typowa dla kleru. Jeżeli coś nie odpowiada linii Kościoła w Polsce jest zawsze złe lub dla niego niewiążące. Problem polega na tym, że to mówi jego przełożony, który jest podobno nieomylny i jego słowo i wola jest dla jego podwładnych nieodwołalne. No ale jak widać to kleru w tym kraju nie dotyczy. Nauczeni bezkarności robią co chcą i nadal chcą tak robić. Tylko czy już nie jest dla nich za późno?zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Wypowiedź O. Zięby niepoważna

  Gabriel Potoczny

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Trudno traktować takie wypowiedzi jako poważne duchownego K.Katolickiego.

  Zdjęcie autora komentarza
  Ojcze Zięba - to herezje

  Gabriel Potoczny

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Papież Franciszek głosi prywatne poglądy ?
  Czy O. jest upoważniony do wygłaszania takich poglądów ? Nie chcę używać kategorycznych słów, ale przydałoby.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny