O procesie rewitalizacji gmin i wiele innych tematów | II edycja Konferencji Samorządowej "Czas na regiON" już 24-25 maja

Akcja specjalna Konferencja Samorządowa "Czas na regiON"
Podczas toruńskiej Konferencji Samorządowej „Czas na regiON” jej prelegenci przybliżać będą słuchaczom również zasady rewitalizacji zaniedbanych obszarów w gminach.

Mówić o tym będzie też Maria Badeńska-Stapp p.o kierownika Zespołu ds. Upowszechniania Wiedzy, Koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji Działu Kształcenia o Dziedzictwie w Instytucie Dziedzictwa Narodowego. Mieszkańcy nie chcą tam żyć

- Rewitalizacja jest fakultatywnym działaniem gminy, prowadzonym w oparciu o ustawę o rewitalizacji (Dz. U. z 2012 poz. 485 ze zm.)

- mówi Maria Badeńska-Stapp.

- Decyzja o prowadzeniu tego procesu powinna być poprzedzona wnikliwą analizą. Wyprowadzenie obszaru zdegradowanego z kryzysu w sferze społecznej i gospodarczej, środowiskowej, przestrzennofunkcjonalnej czy technicznej wymaga nie tylko skierowania środków finansowych, ale również szczególnej uwagi. Wymaga sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji i sukcesywnego prowadzenie procesu, bez względu na to czy otrzyma czy też nie otrzyma środki zewnętrzne na ten cel. Konieczne jest nadanie rewitalizacji wysokiego priorytetu i umiejętne łącznie działań miękkich i twardych z wielu sektorów.

Rewitalizacja jest trudna, a jej proces długotrwały. Eksperci mówią o perspektywie 20 lat, ale warto podjąć to wyzwanie z wielu powodów.

- Bo w Polsce, w naszych gminach są osiedla, kwartały, sołectwa, w których ludziom żyje się gorzej, są biedniejsi i mniej zaradni życiowo

– dodaje Maria Badeńska-Stapp.

- Zazwyczaj na tych obszarach jakość przestrzeni, budynków i mieszkań jest daleka od współczesnych standardów. Mieszkańcy nie chcą tu żyć. Często te zdegradowane obszary znajdują się w historycznych częściach miejscowości, w centrach, na starych miastach, czyli w miejscach ważnych dla mieszkańców, będących symbolami ich tożsamości i tradycji. Poza tym rozwój ekonomiczny słabszych obszarów przekłada się nie tylko na dobrostan mieszkańców, ale również na zasoby gminy. Rewitalizacja to też okazja do wzmacniania zdolności do adaptowania się do zmieniających się okoliczności i odpowiedniego reagowania na przeciwności losu małych społeczności. Poprzez wsparcie jednostek i grup zmniejsza się konieczne nakłady w sferze społecznej. I ostatni argument, finansowy. Kalkulatory ekonomiczne kosztów zaniechania rewitalizacji pokazują, jak dużym obciążeniem finansowym dla gmin będą obszary zdegradowane, w przypadku braku interwencji.

Ostatnie bilety w sprzedaży!

Przypominamy, że II Konferencję Samorządową „Czas na regiON” zaplanowano na 24 i 25 maja w Copernicus Toruń Hotel.

Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa wraz z partnerami strategicznymi wydarzenia, którymi są już tradycyjnie: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasto Toruń.

Przypomnijmy, że podczas trwania konferencji odbywać się będą prelekcje i dyskusje związane z trzema ścieżkami tematycznymi: społeczeństwo i jakość życia, gospodarka oraz dialog i promocja. Tematy te poruszy 60 ekspertów.

Bilety na konferencję dostępne są na stronie czasnaregion.pl. Zapraszamy również do jej śledzenia, ponieważ tam pojawiają się też najnowsze informacje na temat tego wydarzenia. Oprócz tego zamieszczamy je także sukcesywnie na naszych łamach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O procesie rewitalizacji gmin i wiele innych tematów | II edycja Konferencji Samorządowej "Czas na regiON" już 24-25 maja - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki