Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O sportowcach innych sekcji ŁKS też jest zachowana pamięć

Jacek Bogusiak
Jacek Bogusiak na pogrzebie Henryki Jezierskiej, żony Leszka Napoleona Jezierskiego
Jacek Bogusiak na pogrzebie Henryki Jezierskiej, żony Leszka Napoleona Jezierskiego
Historia ŁKS to wiele sekcji sportowych. Także o sportowcach innych sekcji jest zachowana pamięć i na ich grobach także znajdą się „Karty Pamięci”.

Najbardziej znani to:
pięściarze: Władysław Niewadził, Józef Pisarski, Henryk Rychtelski,
kolarze: Alfons Bek, Jerzy Bek, Henryk Czyż, Stanisław Świercz,
hokeiści: Krzysztof Białynicki, Kazimierz Chodakowski, Jerzy Potz, Andrzej Rybski, Stanisław Szewczyk,
trenerzy: Janusz Kantorski, Henryk Langierowicz, Andrzej Nowakowski, Józef Żyliński.
Prezesi
Grupa „Ełkaesiak” pamięta o wybitnych prezesach i działaczach, bez których nie byłoby sukcesów w 111-letniej działalności klubu. Oni tworzyli kiedyś historię klubu, dziś na ich grobach leżą „Karty Pamięci LKS”.
Odwiedzone zostały groby prezesów: Janusza Bielskiego, Jacka Dobrzańskiego, Edwarda Gliszczyńskiego, Heliodora Konopki, Henryka Lubawskiego, Jana Morawca, Stanisława Olka, Stefana Rogali, Aleksego Rżewskiego, Zygmunta Skibiskiego, Tadeusza Stolarka, Wacława Taubwurcela, Józefa Wolczyńskiego, Władysława Wróblewskiego.
„Karta Pamięci” została także złożona na grobowcu rodzina Romualda Kowalskiego. To najliczniejsza rodzina, która działała w ŁKS. Romuald i Leokadia Kowalscy oraz ich 5 synów i córka uprawiali sport w ŁKS i aktywnie uczestniczyli w rozwoju klubu.
Grupa „Ełkaesiak” odwiedziła też groby działaczy, m.in.: Eugeniusza Bogusiaka, Jana Malesy, Czesława Raczyńskiego, Tadeusza Salskiego, Wojciecha Smacznego, Tadeusza Warchulskiego, Antoniego Włodarka, Lucjana Zapędowskiego.
Pamiętano o tych, co w czasie okupacji hitlerowskiej ukrywali mimo grożącej za to kary śmierci klubowe pamiątki i sztandar ŁKS: o Tadeuszu Bobińskim i Zofii Kaczmarkowej.
Grupa „Ełkaesiak” Jacka Bogusiaka pamięta także o grobach artystów związanych za życia z ŁKS. Przypomnimy niektóre nazwiska:
Jan Machulski (to szermierz ŁKS i ikona polskiego kina),
Jerzy Urbankiewicz (zdobył z ŁKS mistrzostwo Polski w szermierce, walczył w A.K. i napisał wiele historycznych książek),
Edward Ałaszewski (to mistrz Polski ŁKS w siatkówce i znany karykaturzysta).
Wielkimi i znanymi kibicami ŁKS byli pisarze:
Ludwik Jerzy Kern, który oprócz wielu książek dla dzieci napisał książkę „Moje Abecadłowo”, a w niej cały rozdział poświęcony ŁKS, czyli litera „Ł jak ŁKS”,
Grzegorz Timofiejew (ur. w 1908, napisał wiele książek, ale znajdował czas by chodzić na mecze ŁKS).
Ełkaesiacy odwiedzili także groby tak zacnych aktorów jak Leona Niemczyka, Ludwika Benoit, Bogusława Sochnackiego i Jacka Chmielnika, którzy przy alei Unii byli częstymi gośćmi.
Odwiedzone zostały także groby dziennikarzy, którzy oprócz swojej pracy zawodowej w redakcjach działali także w ŁKS. Byli to m.in. Ludwik Szumiewski i Władysław Lachowicz, którzy byli trenerami grup młodzieżowych, oraz dziennikarze piszący w łódzkich gazetach i będących spikerami na imprezach ŁKS, jak: Michał Strzelecki, Arnold Borowik, Jarosław Nieciecki i tragicznie zmarły komentator TV Łukasz Płuciennik.
Wielu ełkaesiaków pochowanych jest w innych miastach. Tam również na ich grobach położone zostaną w tych dniach „Karty Pamięci”.
W Warszawie pochowana jest Maria Kwaśniewska (medalistka olimpijska z 1936 roku), piłkarze: Henryk Szczepański (olimpijczyk z 1960) i Stanisław Terlecki. W Wólce Kosowskiej pochowany jest redaktor Jerzy Zmarzlik, który nazwał drużynę ŁKS „Rycerzami Wiosny”. W Rzeszowie Tadeusz Hogendorf, w Kutnie jeden z założycieli Łódzkiego Klubu Sportowego, Zenon Sienkiewicz.
Dzięki pomocy ludzi związanych z ŁKS-em, „Karta Pamięci” dotarła także do Kanady i została położona na grobie pierwszego mistrza Polski z ŁKS, Stefana Kostrzewskiego, który w 1923 roku zdobył Mistrzostwo Polski w biegu na 5000 metrów.
W niniejszym wykazie wymieniona została część nazwisk zasłużonych sportowców i działaczy ŁKS, na których grobach w tych dniach zostały złożone „Karty Pamięci ŁKS”. Nie sposób wymienić dziś wszystkich. Grupa „Ełkaesiak” zamierza przygotowany przez siebie wykaz zmarłych członków ŁKS, wraz z zaznaczonymi miejscem pochówki, jeszcze bardziej uszczególnić i zrobić go łatwym do rozszyfrowania, by go upublicznić dla wszystkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki