Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tym jak Stadion Śląski został uznany za Stadion Narodowy

Jacek Sroka
Mikołaj Suchan
Po otwarciu, nie bez kłopotów, Stadionu Narodowego w Warszawie mamy w Polsce dwa obiekty noszące taką nazwę. Od 10 lipca 1993 roku na mocy uchwały Walnego Zebrania PZPN, przyjętej bez jednego głosu sprzeciwu, za nasz piłkarski Narodowy uznawany jest bowiem Stadion Śląski w Chorzowie.

- Inicjatorem tej uchwały był ówczesny wiceprezes związku Marian Dziurowicz - wspomina Rudolf Bugdoł, obecny prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który na zjeździe przez 19 laty był członkiem Komisji Uchwał i Wniosków. - Po rozegranym kilka miesięcy wcześniej meczu z Anglią Stadion Śląski został zawieszony przez FIFA i reprezentacja Polski praktycznie nie miała gdzie grać, gdyż żaden z naszych obiektów nie spełniał wszystkich wymogów międzynarodowych. Konieczna była modernizacja Śląskiego, a pieniądze na nią mogły pochodzić tylko z budżetu centralnego. Ta uchwała miała pomóc w zdobyciu środków, a nazwanie Stadionu Śląskiego Narodowym pozytywnie zaopiniowała Rada Sportu przy Prezydencie RP.

Prace modernizacyjne na chorzow-skim obiekcie toczyły się zresztą już na początku lat 90. Patronowali im dwaj śląscy posłowie X kadencji Sejmu - Józef Starczynowski i Jerzy Wuttke. Stalexport wspólnie z Energomontażem 2 zamontowali na Śląskim nowe oświetlenie o mocy 1400 luxów, dzięki czemu mecz z Anglią doszedł do skutku.

Modernizację stadionu podzielono na dwa etapy. W pierwszym, zakończonym w 1997 roku, zbudowano nową trybunę zachodnią na 30 tys. miejsc. W drugim powstała żelbetowa trybuna wscho-dnia na 16 tys. miejsc wraz z zapleczem.

- Dla PZPN nic się nie zmieniło i Stadion Śląski jest dalej Stadionem Narodowym. Oczywiście nie ma już powrotu do czasów, gdy wszystkie ważniejsze mecze kadry rozgrywane były w Chorzowie, bo mamy teraz w kraju wiele nowoczesnych obiektów, ale jestem przekonany, że po zakończeniu obecnej modernizacji reprezentacja Polski rozegra tutaj spotkanie inauguracyjne i to bez względu na to, kto będzie rządził w PZPN - dodał Bugdoł będący dziś wiceprezesem PZPN.

Obiekt w stolicy może wkrótce zmienić nazwę

Z Pawłem Wiśniewskim, rzecznikiem Ministerstwa Sportu i Turystyki, rozmawia Jacek Sroka
Czy Ministerstwu Sportu nie przeszkadza, że w Polsce są obecnie aż dwa Stadiony Narodowe?
Od lipca 2009 roku nazwa "Stadion Narodowy w Warszawie" jest zarejestrowania i chroniona przez Urząd Patentowy RP, który jest jedynym polskim podmiotem rejestrującym znaki towarowe.

Czy nazywając nowy obiekt w Warszawie Stadionem Narodowym Ministerstwo Sportu wiedziało, że od lipca 1993 roku Stadion Śląski nosi już nazwę Stadionu Narodowego?
Nazwa "Stadion Narodowy w Warszawie" nie była wcześniej ani zgłoszona, ani zarejestrowana w Urzędzie Patentowym.

Czy Ministerstwo Sportu zamierza jakoś rozwiązać ten problem np. próbując rozmawiać o tym z PZPN, który nadał tę nazwę Stadionowi Śląskiemu, czy też marszałkiem województwa śląskiego, który jest właścicielem obiektu w Chorzowie?
Obecnie prowadzone są rozmowy na temat sponsora tytularnego Stadionu Narodowego w Warszawie, co może wpłynąć na zmianę nazwy tego obiektu.

Uchwała PZPN w sprawie Stadionu Śląskiego

FIFA i UEFA wydały przepisy określające warunki techniczno-organizacyjne obiektów sportowych, na których mogą się odbywać zawody międzynarodowe. W związku z tym zgromadzeni Delegaci wytypowali Stadion Śląski jako NARODOWY, reprezentacyjny obiekt rozgrywania międzynarodowych zawodów piłkarskich. Wybór taki uzasadnia największa widownia tego obiektu (70.000 miejsc) oraz historia sukcesów odniesionych przez Polską Reprezentację.

Dla szybkiego zmodernizowania Stadionu - wykonania niezbędnych prac remontowych w ramach tzw. drugiego etapu robót porządkowych - Zarząd PZPN winien wystąpić o przydział odpowiednich środków finansowych z budżetu centralnego.

Zwrócić się należy także do Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu oraz bezpośrednio do Urzędu Rady Ministrów i Rady Sportu działającej przy Prezydencie RP (pisownia oryginalna).

Uchwałę przyjęło Walne Zebranie PZPN w dniu 10 lipca 1993 roku

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O tym jak Stadion Śląski został uznany za Stadion Narodowy - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki