Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczynają się w Łasku

Matylda Witkowska
W niedzielę archidiecezja łódzka rozpoczyna obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. To wcześniej niż w innych diecezjach kraju.

Trzy tygodnie przed ogólnopolskim terminem rozpoczną się w Łasku archidiecezjalne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Okazją jest inny jubileusz - pół wieku, które minęło od sprowadzenia z Rzymu wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Uroczystościom będzie przewodniczył kardynał Zenon Grocholewski, specjalny wysłannik papieski.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę o godz. 12 w kolegiacie łaskiej. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej. Na zakończenie otrzymają jubileuszowe świece chrzcielne.

Kardynała Grocholewskiego, emerytowanego prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, na łaskie uroczystości wydelegował jako legata papież Franciszek. Decyzję tę ogłosił pod koniec października w specjalnym, napisanym po łacinie liście. Towarzyszyć mu będą dwaj księża kanonicy z diecezji łódzkiej: ksiądz Tadeusz Ciupiński oraz ksiądz Zbigniew Tracz.

Wirtualny spacer po łaskiej kolegiacie i skarbcu

W pozostałej części kraju obchody jubileuszu rozpoczną się z nowym rokiem liturgicznym. Modlitwy rozpoczną się wieczorem 28 listopada, nieszporami w pierwszą niedzielę adwentu.

Wstępem do niedzielnej uroczystości była konferencja naukowa, dotycząca obu tych rocznic, która odbyła się w sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Główne obchody jubileuszu odbędą się od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Episkopat spotka się tam na konferencji, będzie msza w katedrze i widowisko multimedialne. Planowane jest też posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem władz Polski i zaproszonych krajów. Przez cały rok odbywać się będą prelekcje, wystawy, dotyczące Mieszka I i początków naszej państwowości.

Cudowny obraz Matki Bożej Łaskiej

Od pięciu wieków wierni pielgrzymują do łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Łaskiej w miejscowej kolegiacie. Alabastrowa płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest największym darem w historii parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i Świętego Michała Archanioła. To jedno z najpiękniejszych dzieł włoskiego renesansu w Polsce. Przywiózł je do łaskiej świątyni arcybiskup gnieźnieński, prymas Jan Łaski. Prymas Łaski jest fundatorem kolegiaty, w której płaskorzeźba się znajduje. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem otrzymał od papieża Leona X podczas Soboru Laterańskiego V i w 1515 r. przywiózł do Polski. Płaskorzeźba pochodzi prawdopodobnie z pracowni Andrei della Robbii, gdzie została wykonana pod koniec XV wieku. W 2005 r. płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem ukoronowana została koronami, które trzy lata wcześniej na krakowskich Błoniach poświęcił św. Jan Paweł II.
WLL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki