Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Energetyka 2016. O przyszłości energetyki w Bełchatowie [ZDJĘCIA]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Centralne obchody Dnia Energetyka zorganizował koncern PGE GiEK. Najbliższe lata to wielkie wyzwania dla PGE i całej energetyki.

Przed polską energetyką trudne lata, w których czeka ją wiele wyzwań związanych z rynkiem energii, polityką klimatyczną i trendem dekarbonizacji w Europie (ograniczania znaczenia węgla w energetyce). To główne tematy, o których mówiono podczas centralnych obchodów Dnia Energetyka, które w Bełchatowie zorganizował koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, największa spółki energetyczna w kraju, w skład której wchodzą m.in. bełchatowska elektrownia i kopalnia.

Dni Energetyka 2016. Centralne obchody koncernu PGE GiEK w Bełchatowie [ZDJĘCIA, FILM]
Podczas uroczystej akademii pracownicy elektrowni i elektrociepłowni należących do PGE otrzymali medale i odznaczenia za wieloletnią pracę i zasługi dla energetyki. O wyzwaniach i zagrożeniach dla sektora energetycznego w Polsce mówili natomiast zaproszeni goście.

Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE ds. rozwoju, podkreślał, że polska energetyka staje na rozdrożu i czeka ją wiele wyzwań. Przyznał, że dodatkowe ograniczenia, związane z ochroną środowiska naturalnego, wymagają nowych nakładów na modernizację istniejących elektrowni i istotnie obniżają ich rentowność. Mimo to koncern chce zachować pozycję lidera rynku energetycznego w kraju. PGE realizuje największy projekt inwestycyjny w Polsce po 1989 r., czyli budowę dwóch nowoczesnych bloków energetycznych w Opolu.

Sławomir Zawada, prezes koncernu PGE GiEK, w humorystycznym tonie zaprzeczył plotkom o przenosinach koncernu z Bełchatowa do Wrocławia, podkreślając jednocześnie, że Bełchatów jest sercem branży energetycznej.

- Mam świadomość tego, że dzisiejsza pozycja energetyki to efekt świetnej pracy wielu pokoleń kadry wysoko cenionych energetyków - powiedział prezes Sławomir Zawada. - Pomimo znaczących obostrzeń nasza spółka wciąż może chwalić się dobrymi wynikami produkcyjnymi, ekonomicznymi i technicznym.

Podczas akademii w Bełchatowie przedstawiciel rządu zaznaczył, że z obecnej sytuacji energetyka może wyjść silniejsza, jeśli potraktuje te wyzwania jako szansę, a nie problem.

- Dla Polski taką szansą są jej zasoby węgla kamiennego i brunatnego - powiedział Andrzej Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii. - Na świecie tego nie dostrzegają, mówiąc o dekarbonizacji, a my powinniśmy mówić o czystym środowisku. W związku z tym mamy szansę w rozwinięciu technologii, które pokażą, że wykorzystanie węgla nie musi oznaczać uciążliwości dla społeczeństwa. Nikt z nas przecież nie chce żyć w środowisku zatrutym.

Dwóch pracowników z Bełchatowa powalczy o miejsce w zarządzie koncernu PGE GiEK

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki