Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Pamięci w Teatrze im. Jaracza

Łukasz Kaczyński
Scena ze spektaklu ''Dybuk'' w reż. Mariusza Grzegorzka
Scena ze spektaklu ''Dybuk'' w reż. Mariusza Grzegorzka materiały prasowe
W przygotowanie Dni Pamięci, pierwszych łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, włącza się Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Współpraca najważniejszej łódzkiej sceny z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce zaowocowała dwoma dniami wypełnionymi spektaklami i reci-talami, wykładami wybitnych osobowości ze świata sztuki i nauki oraz wystawami fotograficznymi.

W środę, 26 stycznia, o godz. 18 na Małej Scenie obejrzymy ''Obrachunek z Bogiem'' Teatru Żydowskiego im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie w reż. Artura Hofmana, spektakl oparty na utworach Władysława Szlengla, autora przedwojennych szlagierów i utworów satyrycznych drukowanych w prasie. Utwory Szlengla, które napisał podczas pobytu w getcie warszawskim, cechują sarkazm i czarny humor.

O godz. 19 na Dużej Scenie rozpocznie się ''Dybuk'', zdaniem łódzkich recenzentów, najlepszy spektakl sezonu 2009/2010 w Łodzi. Przedstawienie w reż. Mariusza Grzegorzka jest poetycką opowieścią o wędrówce dusz, o przeznaczeniu i miłości, których nie można bezkarnie ignorować.

Wcześniej, bo o godz. 13.30, w foyer teatru będzie można wysłuchać wykładu ''Pamięć'' Jana Jagielskiego, inicjatora akcji restaurowania cmentarzy żydowskich w małych miastach, pracownika Żydowskiego Instytutu Historycznego. Nieco później, o godz. 15, na Małej Scenie dr Paweł Szapiro poprowadzi wykład ''Władysław Szlengel - poeta Getta Warszawskiego''.

W czwartek, 27 stycznia, drugi dzień obchodów Dni Pamięci rozpocznie prelekcja prof. dr hab. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej ''Teatr Żydowski: od Purimszpilu do Zagłady'', zaś o godz. 17. 30 w foyer teatru odbędzie się koncert Danuty Stankiewicz ''Pieśni getta''. O godz. 19 po raz drugi będzie można obejrzeć spektakl "Dybuk". Na godz. 19 przewidziano także promocję albumu wydanego z okazji 60-lecia powstania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz wystawę zdjęć i minirecital (siedziba łódzkiego oddziału TSKŻ, ul. Pomorska 18).

O godz. 19.30 na Małej Scenie po raz drugi zagości Teatr Żydowski. Tym razem ze spektaklem "Historie dni zapomnianych", przygotowanym z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Opowiada on o czterech Polakach pochodzenia żydowskiego, których losy są żywym zapisem ludzkiej odwagi, lojalności i miłości, skontrastowanych z okrucieństwem, śmiercią i nienawiścią otaczającego ich świata.

Obchodom Dnia Pamięci towarzyszyć będzie wystawa zdjęć ''Czy ktoś odmówił za nas Kadysz?'', poświęconych pamięci Ofiar Holokaustu, a także wystawa plakatów dokumentujących historię Teatru Żydowskiego - ''Teatr Żydowski zaprasza...'' (obie w foyer teatru).

Wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne (poza spektaklem ''Dybuk'') jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki