Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obecni rektorzy Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej jednak z prawem do walki o drugą kadencję? Może pomóc projekt posłów... PSL

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Rektorzy „za barierą wiekową”: prof. Sławomir Wiak z PŁ (z lewej) oraz prof. Antoni Różalski z UŁ (z prawej). W środku Jarosław Gowin, minister nauki.
Rektorzy „za barierą wiekową”: prof. Sławomir Wiak z PŁ (z lewej) oraz prof. Antoni Różalski z UŁ (z prawej). W środku Jarosław Gowin, minister nauki. Krzysztof Szymczak / archiwum
Posłowie Koalicji Polskiej (czyli PSL i Kukiz15) wnieśli projekt ustawy, który – w razie wejścia w życie – jednak umożliwiłby w 2020 r. start w wyborach na rektora profesorom Antoniemu Różalskiemu (w Uniwersytecie Łódzkim) i Sławomirowi Wiakowi (w Politechnice Łódzkiej).

Przypomnijmy...

W obecnym stanie prawnym bieżący rok akademicki jest ostatnim z – urzędującymi od 2016 r. – rektorami Antonim Różalskim oraz Sławomirem Wiakiem.

Obaj profesorowie sprawują tę godność przez pierwszą kadencję, zatem mogliby się ubiegać o drugą – w wyborach spodziewanych na przełom zimy i wiosny 2020 – gdyby nie bariera wiekowa. Reforma akademicka przeforsowana przez Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki zmieniła tę granicę z 70 lat na 67 (w dniu ewentualnego rozpoczęcia kadencji po zwycięstwie).

Właśnie ta zmiana uniemożliwia walkę o reelekcję w UŁ prof. Antoniemu Różalskiemu (ur. 1952) – i ewentualną drugą kadencję od października 2020 r. w przypadku odniesienia triumfu.

Natomiast prof. Sławomir Wiak (ur. 1948) nie mógłby startować w nadchodzących wyborach rektorskich w PŁ nawet, gdyby zmiana nie była zawarta w reformie wicepremiera, ponieważ ukończył już 70 lat.

Sprawa bariery wiekowej – a zwłaszcza jej zmiany – jest szeroko komentowana w akademickim światku.

W październiku 2019 r., podczas wizyty w PŁ, Jarosław Gowin stwierdził, że bariera ustawiona na 67 lat to pomysł Andrzeja Dudy, bo prezydent też uczestniczył w pracach nad wdrażaną reformą nauki. Wicepremier zapowiedział wtedy powrót do tematu po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Ale tematem zajął się w Sejmie klub Koalicji Polskiej. Jego posłowie chcą, aby bariera wieku nie była uwzględniana: w przypadku kandydatów na rektora w kadencji 2020-2024, sprawujących ten urząd w tej, która właśnie się kończy.

Pod takim rozwiązaniem podpisało się 25 z 30 posłów klubu w tym jego najbardziej znani politycy: Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL (ale też Dariusz Klimczak, wiceprezes tej partii, poseł z okręgu piotrkowskiego) oraz Paweł Kukiz.

Jak brzmi uzasadnienie projektu? Jego autorzy zwracają uwagę, że rektorzy wykluczeni barierą wiekową najlepiej znają się na reformie, zatem powinni ją teraz wdrażać.

Obecni rektorzy „pierwszej kadencji” brali czynny udział w konsultacjach w przekonaniu że są współautorami proponowanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego i że to oni mają przynajmniej możliwość ich wdrażania w swoich szkołach wyższych – głosi uzasadnienie projektu ustawy.

Przedstawiciele UŁ i PŁ, w odpowiedzi na pytania naszej redakcji, zgodnie informują, że obie uczelnie nie mają nic wspólnego z projektem „ludowców”.

– Prof. Antoni Różalski nie zabiegał i nie będzie zabiegał o zniesienie kryterium wieku w ustawie. Jeśli kryterium wieku, z odpowiednim wyprzedzeniem, zostanie zlikwidowane, obecny rektor UŁ podejmie decyzję, czy kandydować w wyborach 2020 – powiedział w piątek (10 stycznia) Paweł Śpiechowicz, rzecznik UŁ.

– Informuję, że prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, dowiedział się o projekcie ustawy z przekazu w mediach – także w piątek oświadczyła Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

Sprawdź w naszym sklepie Masz już pomysł na prezent na Dzień Babci i Dziadka? >>

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki