18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obóz dla dzieci na Przemysłowej. Arcybiskup upamiętni ofiary hitlerowców

Matylda Witkowska
Apel w obozie dziewczęcym
Apel w obozie dziewczęcym reprodukcja Grzegorz Gałasiński
O niemieckim obozie dla polskich dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej chce przypomnieć łodzianom w czwartek arcybiskup Marek Jędraszewski. Wspominanie ofiar w listopadzie ma stać się łódzką tradycją.

W czwartek, o godz. 12, w łódzkiej katedrze odprawiona będzie msza święta w intencji dzieci polskich, które straciły życie w obozie. Podczas nabożeństwa zostanie poświęcona i odsłonięta pamiątkowa tablica.

Po mszy z katedry na teren dawnego obozu wyruszy procesja. Abp Jędraszewski chce, by wpisała się ona na stałe w krajobraz Łodzi.

"Wielkim moim pragnieniem jest także to, by taka procesja stała się odtąd pieczołowicie strzeżoną łódzką tradycją - by corocznie w okresie związanym ze wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych wyruszał z Katedry i pośród modlitwy zdążał na ul. Przemysłową pochód młodych, pragnących pamiętać o swoich rówieśnikach sprzed 70 lat" - apeluje arcybiskup w liście do wiernych.

CZYTAJ: Obóz dla dzieci przy ul. Przemysłowej nie był obozem wychowawczym

Osoby, które nie mogą wziąć udziału w uroczystościach, arcybiskup zachęca do modlitwy.

Obóz dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej został utworzony przez Niemców w 1942 r. na terenie wydzielonym z getta. Trafiały tam dzieci w wieku 8 - 16 lat, których rodzice przebywali w więzieniach lub które popełniły drobne przewinienia, np. kradzieże jedzenia, nielegalny handel lub "włóczęgostwo". Z blisko 5 tys. dzieci przeżył niecały tysiąc. Reszta umarła z powodu głodu, ciężkiej pracy lub epidemii tyfusu.

W 1971 r. upamiętniono ich pomnikiem Pękniętego Serca w parku Szarych Szeregów w Łodzi. Co roku 1 czerwca odbywają się tam uroczystości przypominające o tych ofiarach niemiec-kiego okupanta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki