Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona terytorialna w Łódzkiem: zgłosiło 256 chętnych, szkolenie zacznie się we wrześniu

Sławomir Sowa
Małgorzata Genca / archiwum Polska Press
256 osób złożyło do tej pory wnioski o przyjęcie do brygady obrony terytorialnej w województwie łódzkim. Najwięcej chętnych jest w Łodzi, najmniej w Sieradzkim

256 chętnych złożyło do tej pory wnioski o przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej województwie łódzkim. Najwięcej chętnych - 157 - zgłosiło się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łodzi, najmniej - tylko 16 - do WKU w Sieradzu. W rejonie podległym WKU w Tomaszowie Mazowieckim jest 59 kandydatów, a w Skierniewicach 24. Wcześniej wstępne zainteresowanie służbą w WOT w Łódzkiem zgłaszało około tysiąca osób.

Docelowo łódzka brygada ma liczyć około 3000 żołnierzy. Będzie się składać z dowództwa brygady w Łodzi oraz czterech batalionów lekkiej piechoty z siedzibami w Zgierzu, Skierniewicach (tymczasowo w Kutnie), Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Poza dowództwem brygady, jako pierwszy formowany jest batalion w Zgierzu. Jego rejon odpowiedzialności obejmuje Łódź oraz powiaty: brzeziński, łęczycki, łódzki wschodni, poddębicki, pabianicki i zgierski. W praktyce, aby nie zawieść oczekiwań kandydatów zdecydowanych na służbę w WOT, zanim rozpocznie się formowanie kolejnego batalionu (w Kutnie), batalion w Zgierzu będzie przyjmował ochotników z całego województwa. Batalion w Zgierzu będzie szkolony przede wszystkim do walk w mieście, pozostałe bataliony raczej do prowadzenia działań w terenie otwartym.

Pułkownik Paweł Wiktorowicz, dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, chciałby rozpocząć szkolenie we wrześniu, tak, aby do końca roku przeszkolić 400-500 ochotników. Jak będzie takie szkolenie wyglądać? Pierwszym etapem są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe dla osób, które wcześniej nie były w wojsku, oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią.

Czytaj też: Służba w obronie terytorialnej musi być frajdą dla ludzi. I będzie

Po zakończeniu "szesnastek" żołnierze WOT składają przysięgę i rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń, poświęcając na służbę średnio jeden weekend w miesiącu plus naukę własną w systemie e-learningu. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. Za służbę w WOT przysługuje wynagrodzenie w wysokości około 500 zł miesięcznie.

Jak podkreśla porucznik Paulina Popiel, oficer prasowy łódzkiej brygady, w obronie terytorialnej znajdzie się miejsce zarówno dla osób pracujących, specjalistów z różnych dziedzin, dla młodych i energicznych, jak i dla starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Oferta służby w WOT skierowana jest do polskich obywateli, nie karanych za przestępstwa umyślne, którzy posiadają wykształcenie minimum gimnazjalne, i są pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Dla ochotników na stanowiska podoficerskie i oficerskie górna granica wieku to 63 lata.

Pierwszym krokiem dla chętnych jest kontakt z Wojskową Komendą Uzupełnień. W województwie łódzkim znajdują się one w: Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach oraz Tomaszowie Mazowieckim. WKU można odwiedzić osobiście, ale podstawowe informacje można uzyskać również na stronach internetowych oraz telefonicznie. Kolejny krok to złożenie wniosku o powołanie do służby. Druk można otrzymać bezpośrednio w WKU, albo pobrać go ze strony internetowej WKU bądź z oficjalnej strony WOT https://terytorialsi.mil.pl (zakładka „chcę wstąpić”). Następnie kandydata czeka rozmowa kwalifikacyjna. Aby się do niej przygotować można wykorzystać materiały na stronach WKU lub WOT. Po przejściu kwalifikacji kandydat kierowany jest na badania lekarskie i psychologiczne. Jeśli je przejdzie, najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia otrzyma kartę powołania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki