Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona Terytorialna w Łódzkiem. Zgłosiło się 144 kandydatów na żołnierzy i 36 na oficerów

Redakcja
Do Obrony Terytorialnej w Łódzkiem zgłosiło się 144 kandydatów na żołnierzy i 36 na oficerów. Spośród 2200 członków organizacji proobronnych w regionie, w OT widzi się... 123

Brygada obrony terytorialnej w województwie łódzkim ma powstać dopiero w 2018 roku, ale są już chętni do służby w tej formacji i kandydaci na oficerów.

W Wojskowych Komendach Uzupełnień w województwie łódzkim zarejestrowano do tej pory 144 ochotników. To stosunkowo niewiele (brygada w Łódzkiem ma liczyć docelowo około 2500 żołnierzy), ale i czasu jest dużo. Jednocześnie na roczny kurs na oficerów obrony terytorialnej w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu zgłosiło się 36 chętnych z województwa łódzkiego.

- Obecnie 29 z nich przechodzi badania lekarskie, wyniki prześlemy do Wrocławia do połowy sierpnia - mówi podpułkownik Dariusz Łyko, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Łodzi.

Ilu z nich się dostanie? Na kursie jest 150 miejsc, a na stronie internetowej uczelni wyraźnie napisano, że preferowani będą kandydaci z województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Ma to swoją logikę, bo w pierwszej kolejności będą formowane brygady obrony terytorialnej na ścianie wschodniej, z dowództwami w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Nabór do tych brygad ma się rozpocząć już we wrześniu, aby mogły powstać do końca tego roku.

Czytaj:Brygada Obrony Terytorialnej w Łodzi za 2 lata

Ważnym elementem w tworzeniu Obrony Terytorialnej mają być organizacje proobronne. W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym wyliczono, że w województwie łódzkim są aż 34 takie organizacje. Współpracę z nimi nawiązują Wojskowe Komendy Uzupełnień. Gorzej z chęcią służby w Obronie Terytorialnej ze strony członków tych formacji.

- Te organizacje liczą razem około 2200 członków, a kolejne rosną jak grzyby po deszczu - mówi ppłk Łyko. - Ale kiedy robiliśmy rozeznanie, ilu z nich jest zainteresowanych służbą w Obronie Terytorialnej, chętnych było tylko 123. - Jestem jednak przekonany, że kiedy rozpocznie się nabór do naszej brygady OT, chętnych nie zabraknie.

Obrona Terytorialna to nowy, piąty rodzaj Sił Zbrojnych (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych), który w czasie pokoju ma pomagać w sytuacjach kryzysowych, np. przy zwalczaniu klęsk żywiołowych, a w czasie wojny zwalczać dywersantów oraz chronić kluczowe obiekty. Jej powstanie to inicjatywa ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Według jego koncepcji w roku 2019 obrona terytorialna będzie pokrywać teren całego kraju. Brygad będzie 17, ich dowództwa będą się mieścić w miastach wojewódzkich. Na szczeblu każdego województwa ma istnieć batalion obrony terytorialnej, a na w każdym powiecie licząca około stu żołnierzy kompania. W województwie łódzkim, gdzie istnieją 24 powiaty (łącznie z miastami na prawach powiatu), brygada obrony terytorialnej będzie liczyć około 2500 żołnierzy.

Członkami poszczególnych formacji mają być wyszkoleni obywatele, którzy za swoją działalność mają otrzymywać wynagrodzenie w wysokości od 300 do 500 złotych miesięcznie. Będą musieli poświęcić jeden weekend w miesiącu na ćwiczenia i tydzień lub dwa w roku na poligon.

Fakty

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeznaczyć na OT 2 miliardy złotych.W tej kwocie będą się mieścić wydatki na żołd dla 35 tysięcy żołnierzy, ich wyekwipowanie i uzbrojenie.

W latach 60. w PRL powołano Wojska Obrony Terytorialnej Kraju (OTK) Jednostki lądowe OTK zaczęto formować w 1963 roku, składały się z jednej brygady, 18 pułków i 63 batalionów. W woj. łódzkim istniały dwa pułki: Łódzki Pułk OT im. Czesława Szymańskiego w Wiśniowej Górze oraz Pułk OT miasta Łodzi im. Tadeusza Głąbskiego w Łodzi. Lądowe jednostki OTK rozwiązano w 1989 roku. W 1991 r. podjęto próbę odtworzenia wojsk OT . W 1997 r. przyjęto „Koncepcję rozwoju obrony terytorialnej”. Zakładano sformowanie do 2003 r. kilkunastu brygad OT (1 brygada na województwo) o ogólnym stanie ok. 10 tys. żołnierzy. Problemy z wyposażeniem i uzbrojeniem tak dużej liczby jednostek oraz redukcja całych Sił Zbrojnych RP spowodowały, że utworzono tylko siedem skadrowanych brygad OT, których łączny stan nie przekroczył 2 tys. żołnierzy.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 18-24 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki