Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceny próbnej matury nie mogą być wstawiane do dzienników. Tak samo oceny z próbnego egzaminu ósmoklasisty. Rodzice skarżyli się kuratorium

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zdaniem urzędników Kuratorium Oświaty w Łodzi, jesienią nie można wstawiać uczniom ocen z całego materiału maturalnego, bo jest na to zbyt wcześnie
Zdaniem urzędników Kuratorium Oświaty w Łodzi, jesienią nie można wstawiać uczniom ocen z całego materiału maturalnego, bo jest na to zbyt wcześnie Grzegorz Gałasiński / archiwum
Oceny próbnej matury i z próbnych egzaminów ósmoklasistów na koniec szkoły podstawowej - nie mogą być wstawiane przez nauczycieli do dzienników lekcyjnych. Taki komunikat opublikowało Kuratorium Oświaty w Łodzi. Jego urzędnicy zrobili to po sygnałach od rodziców uczniów ze stolicy naszego województwa.

Trwa sezon prób przez zbliżającą się maturą oraz przed testami ósmoklasistów z podstawówek w 2020 roku. W stosunku do ubiegłego roku szkolnego system państwowych sprawdzianów się nie zmienia (poza brakiem testów po zlikwidowanych gimnazjach), dlatego Centralna Komisja Egzaminacyjna nie organizuje żadnych prób państwowych. Skorzystało z tego jedno z prywatnych wydawnictw pedagogicznych, nasilając akcję oferowania szkołom własnych egzaminów próbnych.

W drugiej połowie listopada firma z Gdyni udostępniła, zapisanym do akcji ogólniakom i technikom, arkusze z przedmiotów maturalnych. Chociaż udział w takiej próbie jest dla szkół płatny, wydawnictwo z Pomorza utrzymuje, że wzięło w niej udział ok. 70 proc. polskich placówek (z tych, które kończą się egzaminem dojrzałości). Ta sama firma na początku grudnia zorganizowała próbę podstawówkom.

Głos w sprawie próbnych egzaminów zabrali urzędnicy Kuratorium Oświaty w Łodzi, wydając specjalny komunikat, adresowany do dyrektorów szkół w naszym regionie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

– Do kuratorium wpłynęły niepokojące sygnały od rodziców z terenu miasta Łodzi o wpisywaniu do dzienników zajęć edukacyjnych ocen z tzw. próbnych matur – wyjaśniła w poniedziałek (16 grudnia) Ewa Sobór, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Łodzi i jedna z ważniejszych urzędniczek kuratora Grzegorza Wierzchowskiego.

W komunikacie (jego pełna treść w galerii ilustracji do tego artykułu) czytamy m.in., iż „tzw. próbne egzaminy maturalne i próbne egzaminy ósmoklasisty nie są obowiązkowe dla szkół i uczniów, i w związku z tym nie stanowią elementów oceniania wewnątrzszkolnego”.

Ponadto łódzkie kuratorium zauważa, że próby, obejmujące cały materiał szkolny, są przeprowadzane na długo przed końcem przerobienia całego materiału w podstawówce czy w ogólniaku lub technikum.

– „Traktowanie więc otrzymywanych z w/w egzaminów wyników jako elementów oceniania bieżącego jest nieuzasadnione. Przekładanie wyników z tych egzaminów na oceny oraz wpisywanie ich do dzienników lekcyjnych jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa” – tłumaczy dyrektorom kuratorium.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki