Ochotnicza Straż Pożarna w Błaszkach [VIDEO]

Redakcja
Gmina Błaszki jest jedną z bardziej rozległych gmin województwa łódzkiego.

Jest drugą co do wielkości gminą powiatu sieradzkiego, zajmuje ponad 200 km kw., a mieszka na jej terenie 15 tysięcy osób. Gmina składa się z 55 sołectw, siedziba władz gminnych znajduje się w dwutysięcznym mieście. Funkcjonalnie ukształtował się tu system gminnej ochrony przeciwpożarowej stworzony przez 22 jednostki OSP, z których obecnie 10 pełni aktywną służbę bojową, z czego trzy działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Błaszki, OSP Gruszczyce i OSP Włocin.

Na podstawie statystyki wyjazdów można zaobserwować, iż wyjazdów do miejscowych zagrożeń jest w gminie Błaszki dwa razy więcej niż do zdarzeń pożarniczych, co świadczy o zmieniającej się specyfice działań straży ochotniczych, które coraz częściej są traktowane jako jednostki ratownicze.

Nigdy nie wiadomo, jaka będzie przyszłość, ale z całą pewnością wiadomo, że ochotnicze straże pożarne, w tym oczywiście strażacy ochotnicy niosący pomoc ludności w nagłych zdarzeniach, ciągle będą potrzebne, a ich pomoc jest i będzie nie do przecenienia.

Jak wylicza Jacek Walczak - sekretarz gminy Błaszki - na działalność straży pożarnej przeznacza się w tej gminie dużo więcej niż na sport oraz inne organizacje społeczne razem wzięte. To dlatego, że strażacy ochotnicy już dawno przestali być tylko ratownikami mienia i życia, stając się prawdziwą ostoją tradycji i działalności społecznej.

Umiejętna współpraca z gospodarzem gminy oraz sołectwami poprzez odpowiednie wykorzystanie funduszy sołeckich (dostępnych od roku 2015) umożliwia nie tylko niezłe usprzętowienie jednostek OSP, ale też sukcesywne odnawianie remiz strażackich, które ostatnimi czasy trochę podupadły. Kluczem do sukcesu jest współpraca, a ta ma się coraz lepiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie