Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochrona pracy na własny rachunek. Konferencja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Organizatorem konferencji jest Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Organizatorem konferencji jest Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego Grzegorz Gałasiński
W środę i czwartek (8 i 9 grudnia) odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia” na temat „W poszukiwaniu prawnego modelu ochrony pracy na własny rachunek w Polsce”. Organizatorem konferencji jest Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

– Celem konferencji jest dyskusja w gronie naukowców i praktyków nad prawnym modelem ochrony pracy na własny rachunek w Polsce – mówi prof. UŁ dr hab. Tomasz Duraj, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ. – Od początku lat 90. obserwujemy dynamiczny rozwój nietypowych form świadczenia pracy, w tym także pracy na własny rachunek.

Według raportu BAEL w Polsce w I kwartale 2020 r. z około 16,4 mln pracobiorców aż 2,33 mln osób (ponad 14 proc. ogółu pracujących) realizowało swoją aktywność za zasadach samozatrudnienia. Upowszechnienie się pracy na własny rachunek, w ramach której osoby działające zarobkowo bardzo często funkcjonują w warunkach zbliżonych do sytuacji pracowników wymusiło ekspansję ochronnego prawa pracy na tę kategorię wykonawców, gwarantując im uprawnienia do tej pory zastrzeżone wyłącznie dla stosunku pracy.

Dotyczy to choćby ochrony w zakresie BHP, rodzicielstwa, równego traktowania i niedyskryminacji, wynagrodzenia za pracę, a także zrzeszania się w związkach zawodowych. Tendencja ta jest zgodna zarówno ze standardami prawa międzynarodowego i unijnego, w ramach których ustawodawca wprowadzając regulacje ochronne obejmuje nimi wszystkich ludzi pracy, posługując się terminem „pracownik” w szerokim ujęciu („workers” lub „travailleurs”), jak i z normami Konstytucji RP, które szeroko określają gwarancje ochronne – dodaje prof. Tomasz Duraj.

Konferencja odbędzie się ON-LINE na aplikacji ZOOM.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Województwo Łódzkie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki