MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 2 sierpnia posiadanie tych gatunków będzie słono kosztować. Wchodzą nowe zakazy

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
pixabay.com/Kamilfoto
Już od piątku 2 sierpnia poszerzy się lista inwazyjnych gatunków obcych Unii Europejskiej. A to oznacza, że również w Polsce będą zakazane, a za ich przetrzymywanie, sprzedaż czy wwóz na teren Unii można zapłacić potężną karę nawet miliona złotych. Na liście pojawią się 3 nowe gatunki.

Spis treści

Nie mają naturalnych wrogów, są bardziej ekspansywne i silniejsze od naszych rodzimych roślin i zwierząt. Dlatego wypierają je, zawłaszczając coraz większy teren. Walka z obcymi gatunkami nie jest prosta.

Inwazyjne gatunki obce zagrażają naszemu środowisku

Inwazyjne gatunki obce to te, które ze względu na zdolność do ekspansji poza swoim naturalnym zasięgiem, mogą spowodować poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej na terenie Unii Europejskiej, a w przypadku niektórych gatunków także dla gospodarki czy zdrowia człowieka, wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

IGO: oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.

GIOŚ podaje, że od XVII wieku IGO przyczyniły się do wyginięcia prawie 40% gatunków zwierząt, dla których przyczyna wyginięcia jest znana. Gatunek obcy może stać się inwazyjny, gdy nie napotyka naturalnych wrogów lub innych ograniczeń.

Kolejne gatunki na liście zakazanych w UE i Polsce

Trzy gatunki od 2 sierpnia 2024 r. będą uznawane za inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Unii. Od tego dnia zakazane będzie m.in. ich przetrzymywanie, sprzedaż czy wwóz na teren UE. Jeśli odkryjemy takie gatunków środowisku, naszym obowiązkiem jest zgłoszenie ich do gminy.

Na listę IGO od 2 sierpnia zostaną włączone:

  • roślina – pistia rozetkowa (Pistia stratiotes),
  • ryba - przydenka żebrowata (Fundulus heteroclitus)
  • żaba – platana szponiasta (Xenopus laevis)

Co zrobić, jeśli mamy zapas zakazanej rośliny IGO?

Skoro do tej pory gatunki nie należały do zakazanych, to ich zapasy mogą mieć np. szkółki roślin, sklepy zoologiczne. GIOŚ podaje, jak długo i komu podmioty posiadające zapasy tych roślin lub zwierząt będą miały prawo od 2 sierpnia je zbyć. Przetrzymywać i przemieszczać IGO będzie można:

  • przez rok (do 2.08.2025 r.) – w celu sprzedaży lub przekazania do celów niekomercyjnych innym podmiotom posiadającym stosowne zezwolenie,
  • do dwóch lat (do 2.08.2026 r.) – w celu sprzedaży lub przekazania innym podmiotom prowadzącym badania naukowe lub ochronę ex situ, bądź wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenie.

Co po tym okresie? Posiadacz jest zobowiązany poddać zwierzę uśmierceniu (zgodnie z zasadami określonymi w ustawie) lub – w przypadku rośliny – unieszkodliwieniu, w warunkach uniemożliwiających rozprzestrzenienie się tego zwierzęcia lub tej rośliny. Wówczas należy o tym powiadomić regionalnego dyrektora ochrony środowiska w terminie 7 dni.

Kto ma zapas inwazyjnych gatunków obcych, powinien zadbać o ich izolacje i uniemożliwienie rozmnażania albo ucieczki.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uświadamia: Kto narusza przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii, popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł.

Zwierzęta zakazane w Polsce. Co zrobić, gdy wchodzą nowe przpeisy?

Jeśli posiadamy gatunki z listy IGO jako zwierzęta domowe (np. platanę szponiastą w terrarium), powinniśmy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na jego przetrzymywanie i przemieszczanie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jak najszybciej, nie później jednak niż do 2 lutego 2025 r. Kto się spóźni, jego wniosek nie będzie rozpatrywany.

Możliwe jest także przekazanie zwierzęcia podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo poddanie zwierzęcia uśmierceniu przez lekarza weterynarii (należy powiadomić o tym zdarzeniu regionalnego dyrektora ochrony środowiska w terminie 7 dni).

GIOŚ: Szereg gatunków wykorzystywanych w leśnictwie i rolnictwie świadomie zostało sprowadzonych przez człowieka w celu zwiększenia produkcji i konkurencyjności na rynku (np. dąb czerwony, łubin trwały) lub zostało posadzonych jako rośliny ozdobne w ogrodach i parkach (np. klon jesionolistny, nawłoć kanadyjska).

Źródło: GIOS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki