Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana przepisów o hulajnogach! Koniec jazdy hulajnogą po alkoholu. Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak pojazdy 1.06.2021

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Nowe przepisy o hulajnogach! Jazda z promilami nie będzie już bezkarna.
Nowe przepisy o hulajnogach! Jazda z promilami nie będzie już bezkarna. Matylda Witkowska
Koniec jazdy hulajnogą po alkoholu! W maju duże zmiany w przepisach dotyczące hulajnóg i innych urządzeń transportowych. Nowe przepisy o hulajnogach. Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak pojazdy, nie będzie można rzucać gdzie popadnie i prowadzić po alkoholu.

Hulajnogi elektryczne. Zmiany w przepisach od 20 maja

Od czwartku wchodzą duże zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych. Będą traktowane jako pojazdy, nie będzie można rzucać ich gdzie popadnie i prowadzić po alkoholu.

W prawie o ruchu drogowym uwzględnione zostały uwzględnione popularne w ostatnich latach urządzenia: hulajnogi elektryczne, elektryczne urządzenia transportu osobistego (np. seagwaye) i napędzane ruchem mięśni urządzenia wspomagające ruch takie jak rolki czy deskorolki.

Od 20 maja czyli od czwartku hulajnogi elektryczne będą traktowane jako pojazdy. Osoby niepełnoletnie będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy, dzieci poniżej 10 lat będą mogły na nich jeździć tylko w strefie zamieszkania i jedynie pod okiem rodziców.

20 maja wchodzą w życie nowe  przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Do tej pory prawo o ruchu drogowym nie uwzględniało tych uczestników ruchu. Teraz dokładnie zapisano, jak szybko mogą poruszać się hulajnogi, jaka jest dozwolona prędkość i jak je parkować. Nie daj się zaskoczyć policji na hulajnodze! Sprawdź w galerii, jakie przepisy obowiązywać będą użytkowników hulajnóg!CZYTAJ DALEJ >>>...

Hulajnogi elektryczne zmiana przepisów. Kary za jazdę na hul...

Użytkownicy hulajnóg będą mieć obowiązek korzystania z drogi lub pasa dla rowerów. Gdy ich nie będzie mają przenieść się na jezdnię (jeśli prędkość dopuszczalna wynosi do 30 km/godz.) lub na chodnik. Nie wolno będzie jeździć hulajnogą w stanie nietrzeźwości, w dwie osoby, ani szybciej niż 20 km/godz.

Dużą zmianą jest zakaz parkowania hulajnóg w poprzek chodników. Trzeba będzie je zostawiać równolegle do jezdni i jak najdalej od niej.

Przepisy uregulowały też sposób poruszania się na innych urządzeniach elektrycznych (tzw. urządzeniach transportu osobistego) oraz napędzanych siłą mięśni wrotkach czy deskorolkach (nazwanych urządzeniami wspomagającymi ruch). Na obu typach urządzeń można już legalnie jeździć po drogach rowerowych, nie wolno poruszać się po jezdni, a na chodniku trzeba ustępować pieszym.

Hulajnogi elektryczne od 20 maja. Co się zmieni w przepisach?
Najbardziej zauważalne będą zmiany dotyczące hulajnóg elektrycznych. Tylko na terenie Łodzi jest rozstawionych około 1,5 tys. urządzeń należących do czterech operatorów. W ubiegłym roku tylko w Łodzi doszło do 12 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, 12 osób zostało rannych. W sierpniu ubiegłego roku na skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej i Jaracza w Łodzi dwie dziewczynki w wieku 11 i 16 lat na jednej hulajnodze nie ustąpiły pierwszeństwa i wpadły pod samochód. Starsza trafiła do szpitala. We wrześniu w powiecie opoczyńskim pijana 51-latka jechała elektryczną hulajnogą po niewłaściwej stronie jezdni. Przewróciła się i doznała urazów twarzy.

Asp. sztab. Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki widzi problemy związane z hulajnogami i pozytywnie ocenia nowe regulacje.

- Można zauważyć, że użytkownicy hulajnóg starają się jeździć ostrożnie po deptakach czy chodnikach. Ale problemem jest pozostawianie hulajnóg gdzie popadnie – mówi.

Ale są też głosy krytyczne. Piotr Kurzawa, menedżer ulicy Piotrkowskiej, zwraca uwagę, że hulajnogi ustawiane bezpośrednio pod witrynami też będą przeszkadzać, choćby przedsiębiorcom z ulicy Piotrkowskiej.

– Hulajnoga wpadnie w szybę i uszkodzi witrynę. Czy ustawodawca przewidział takie konsekwencje? - pyta Kurzawa.

Wątpliwości ma także Hubert Barański z łódzkiej Fundacji Fenomen. Zwraca uwagę, że teraz przecznice Piotrkowskiej na hulajnodze trzeba będzie teraz pokonywać po zatłoczonej jezdni. Jednak w wielu przypadkach przepisy usuną niewygodnych użytkowników dróg z chodników i jezdni.

- Przeniesie to problem na drogi dla rowerów. I będzie powodować konflikty – mówi Barański.

Za niewłaściwe użytkowanie hulajnóg i innych urządzeń grozi pouczenie, mandat do 500 zł, lub skierowanie sprawy do sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki