Od kilku lat żyjemy na ogół coraz krócej, co ma wpływ na wysokość naszej emerytury. Im krótsze - statystycznie rzecz biorąc - zapowiada się nasze życie na emeryturze, tym wyższa emerytura zostanie nam przyznana z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego. Wyraźny skok nowych emerytur w górę może nastąpić po 1 kwietnia 2020 roku, gdy zaczną obowiązywać statystyki obejmujące pierwszy okres pandemii koronawirusa. Wraz ze wzrostem śmiertelności skróci się bowiem średnie dalsze trwanie życia, ujęte w specjalnej tablicy ogłaszanej przez GUS.
Jak wiadomo, tzw. nową emeryturę wylicza się, dzieląc zwaloryzowany kapitał zgromadzony na koncie przez średniego dalsze trwania życia wyrażone z miesiącach. Dane z tablicy są więc w mianowniku, co oznacza, że im niższa liczba miesięcy, tym wyższe będzie miesięczne świadczenie.
Warto przypomnieć, że co roku najpóźniej do 31 marca ukazuje się nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (czyli bez podziału na płeć). I tak na przykład najnowsza tablica ogłoszona w marcu 2020 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, oparta na statystykach z 2019 roku, znalazła zastosowanie do wniosków o przyznanie emerytury zgłaszanych od 1 kwietnia 2020 r. do ostatniego dnia marca 2021 r.
Ogólna zasada jest taka, że ogłoszona w danym roku tablica stosowana jest do obliczania emerytury dla osób, które wnioski o jej przyznanie zgłaszają od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do 31 marca następnego roku kalendarzowego.
Jeszcze do 2015 r. tablice podawały, że średnia trwania życia wydłuża się. Pierwszy spadek liczby miesięcy nastąpił w tablicach z 2016 r. Potem, w 2017 r., nastąpił nieznaczny wzrost średniego dalszego trwania życia, ale w tablicach z 2018 r. i 2019 r. średnie dalsze trwanie życia obniżyło się ponownie, co miało dodatni wpływ na wyliczenia wysokości emerytur.
Według tablic z marca 2019 r. kobieta w wieku emerytalnym, czyli po ukończeniu 60 lat, powinna od 1 kwietnia statystycznie żyć 260,7 miesiąca. Mężczyzna przechodząc na emeryturę w 65 lat ma natomiast przed sobą średnio 217,1 miesięcy życia.
Z kolei według najnowszych tablic z marca 2020 r. kobieta w wieku emerytalnym, czyli po ukończeniu 60 lat, powinna od 1 kwietnia statystycznie żyć 261,5 miesiąca. Mężczyzna przechodzący na emeryturę w 65 lat ma natomiast przed sobą 217,6 miesięcy życia. Są to zatem wyniki nieznacznie lepsze niż w 2019 r. i mogłyby oznaczać przełamanie negatywnego kilkuletniego trendu, gdyby nie... koronawirus.
Można się bowiem spodziewać, że następna tablica, ogłoszona w marcu 2021 r., będzie zawierać o wiele niższe wskaźniki, co będzie efektem wyższej śmiertelności spowodowanej koronawirusem. Przełoży się to jednak dodatnio na wysokość świadczeń osób przechodzących w przyszłym roku na emeryturę. Jaki będzie ten skok, dowiemy się za trzy miesiące.
Zobacz również:
Nowy Rok 2021! Najlepsze życzenia, wierszyki i sentencje do wpisania w sms, email i na facebooka. Najlepsze życzenia na Nowy Rok!
TOP 10 najlepszych drużyn Łodzi. Kto był lepszy Widzew 1996 czy ŁKS 1998? Galeria zdjęć
Sylwester 2021. Jakie będą obostrzenia? Czy będzie można wyjść z domu?
Obostrzenia w ferie, jest rozporządzenie. Kwarantanna Narodowa. Co wolno, czego nie wolno w Sylwestra i w ferie
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?