Od kwietnia osoby przechodzące na emeryturę otrzymają wyższe świadczenie. To efekt pandemii koronawirusa

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Osoba przechodząca w wieku 60 lat na emeryturę ma obecnie przed sobą 247,7 miesięcy dalszego trwania życia. Według tablic sprzed roku, mogła liczyć na przeżycie 261,5 miesięcy.Osoba przechodząca w wieku 61 lat na emeryturę ma obecnie przed sobą 238,7 miesięcy dalszego trwania życia. Według tablic sprzed roku, mogła liczyć na przeżycie 252,4 miesięcy. fot. 123rf
Od kwietnia 2021 r. osoby przechodzące na emeryturę otrzymają wyższe o około 6 procent świadczenie. Będzie to efekt pandemii koronawirusa, a dokładniej - wzrostu o ponad 70 tysięcy liczby zgonów w minionym roku w stosunku do roku 2019.

Od kwietnia 2021 r. osoby przechodzące na emeryturę otrzymają wyższe o około 6 procent świadczenie. Będzie to efekt pandemii koronawirusa, a dokładniej - wzrostu o ponad 70 tysięcy liczby zgonów w minionym roku w stosunku do roku 2019. 25 marca br. opublikowano tzw. tablice dalszego trwania życia, które czarno na białym wykazują, że średnie dalsze trwanie życia kobiety w wieku 60 lat skróciło się w 2020 roku o prawie 14 miesięcy, zaś mężczyzny w wieku 65 lat - o ponad 13 miesięcy.

Już od kilku lat żyjemy na ogół coraz krócej, co ma wpływ na wysokość naszej emerytury. Im krótsze - statystycznie rzecz biorąc - zapowiada się nasze życie na emeryturze, tym wyższa emerytura zostaje nam przyznana z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego. Wyraźny skok nowych emerytur w górę nastąpi po 1 kwietnia 2021 roku, gdy zaczną obowiązywać statystyki obejmujące pierwszy okres pandemii koronawirusa. Wraz ze wzrostem śmiertelności skróci się bowiem średnie dalsze trwanie życia, ujęte w specjalnej tablicy ogłaszanej przez GUS.

Jak wiadomo, tzw. nową emeryturę wylicza się, dzieląc zwaloryzowany kapitał zgromadzony na koncie przez średniego dalsze trwania życia wyrażone z miesiącach. Dane z tablicy są więc w mianowniku, co oznacza, że im niższa liczba miesięcy, tym wyższe będzie miesięczne świadczenie.

Warto przypomnieć, że co roku najpóźniej do 31 marca ukazuje się nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (czyli bez podziału na płeć). Najnowsza opublikowana tablica ogłoszona w marcu 2021 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, oparta na statystykach z 2020 roku, znajdzie zastosowanie do wniosków o przyznanie emerytury zgłaszanych od 1 kwietnia 2021 r. do ostatniego dnia marca 2022 r.

Komunikat prezesa GUS zawiera przeciętne trwanie życia dla osób w wieku od 30 do 85 lat 11 miesięcy. W każdej komórce tabeli podana liczba przedstawia przeciętne dalsze trwanie życia osoby w wieku określonym poprzez nagłówki wiersza i kolumny.

Jeszcze do 2015 r. tablice podawały, że średnia trwania życia wydłuża się. Pierwszy spadek liczby miesięcy nastąpił w tablicach z 2016 r. Potem, w 2017 r., nastąpił nieznaczny wzrost średniego dalszego trwania życia, ale w tablicach z 2018 r. i 2019 r. średnie dalsze trwanie życia obniżyło się ponownie, co miało dodatni wpływ na wyliczenia wysokości emerytur.

Według tablic z marca 2019 r. osoba w wieku emerytalnym 60 lat (praktycznie kobieta, ale nie w sensie ścisłym, bo wyniki są uśredniane dla obu płci), powinna od 1 kwietnia 2019 statystycznie żyć 260,7 miesiąca. Z kolei osoba przechodząca na emeryturę w wieku 65 lat (mężczyzna) miała przed sobą średnio 217,1 miesięcy życia.

Według tablic z marca 2020 r. osoba przechodząca na emeryturę w wieku 60 lat (kobieta) powinna od 1 kwietnia statystycznie żyć 261,5 miesiąca. Osoba przechodząca na emeryturę w wieku 65 lat (mężczyzna) ma natomiast przed sobą 217,6 miesięcy życia. Są to zatem wyniki nieznacznie lepsze niż w 2019 r. i mogłyby oznaczać przełamanie negatywnego kilkuletniego trendu, gdyby nie... koronawirus.

Jak można się było spodziewać, aktualna tablica z marca br. zawiera bowiem o wiele niższe wskaźniki, co jest efektem wyższej śmiertelności spowodowanej koronawirusem. I tak osoba w wieku 60 lat ma teraz średnio przed sobą 247,7 miesięcy, czyli o 13,8 miesięcy mniej niż przed rokiem, zaś osoba w wieku 65 lat ma statystycznie do przeżycia 204,3 miesiące, czyli o 13,3 miesięcy mniej niż przed rokiem.

Przełoży się to jednak dodatnio na wysokość świadczeń osób przechodzących na emeryturę. Jaki będzie ten skok, można już oszacować. Otóż osoby przechodzące od 1 kwietnia br. na emeryturę będą miały ją wyższą z tytułu pandemii o około 6 procent. Łatwo sobie policzyć, że np. kobieta, która normalnie dostałaby 3.000 zł emerytury brutto, otrzyma teraz świadczenie podwyższone o około 180 zł brutto.

Wiedząc o tych nieuchronnych podwyżkach, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada, że poszuka sposobów, by w przyszłości takie niespodziewane podwyżki zniwelować. Gdyby bowiem okazało się, że pandemia nadal zbiera śmiertelne żniwo, emerytury mogłyby wzrastać znacząco co roku, co oczywiście oderwałoby je od zarobków w stronę absurdu. Nie wiadomo, na czym miałaby polegać ta „niwelacja” - bez zmiany ustawy chyba się wtedy nie obejdzie...

Testy na przeciwciała COVID-19 w Lidlu. Od kiedy? Jakie? W jakiej cenie?
Epidemia koronawirusa w Łodzi i województwie łódzkim: w poniedziałek mniej zakażeń, szczepienia grupy 60+, Hanna Zdanowska już zaszczepiona!
Kontrole sanitarne na granicach. Dzisiaj weszły w życie nowe przepisy

Polska szczepionka prawie gotowa

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek

obecni emeryci nie mają wyjścia, za to ci którzy jeszcze mają czas do emerytury już teraz muszą myśleć o oszczędzaniu, ja na przykład pozostałem w ppk bo to najlepsze co w tej chwili mogłem zrobić

--urva mać !

No a co z tymi już będącymi na emeryturach ? Czy na nich pandemia nie zadziałała? Czy ich życie nie ulega skróceniu w wyniku pandemii ?

Dodaj ogłoszenie