Od przedszkolaka do seniora, czyli 15 projektów MOSiR dla łodzian

Dariusz KuczmeraZaktualizowano 
Jacek Wolski z działu sportu MOSiR dba o tężyznę fizyczną i zdrowie łodzian. Prowadzi wszystkie projekty dla nas...
Jacek Wolski z działu sportu MOSiR dba o tężyznę fizyczną i zdrowie łodzian. Prowadzi wszystkie projekty dla nas... Krzysztof Szymczak
Jacka Wolskiego, kompetentną osobę z działu sportu MOSiR w Łodzi poprosiliśmy o ujawnienie projektów sportowo-rekreacyjnych dla łodzian. Odpowiedź przerosła nasze oczekiwania. Po latach stagnacji w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi nareszcie coś zaczęło się w nim dziać. O 15 projektach dla każdego od przedszkolaka do seniora opowiada Jacek Wolski.

1. SPRAWNY PRZEDSZKOLAK

Autorski i innowacyjny na skalę kraju program uzupełniający standardowe zajęcia przedszkolne o zajęcia
z rekreacji ruchowej prowadzone są przez instruktorów MOSiR.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w hali sportowej przy ul. Małachowskiego 7. Innowacyjność programu polega na prowadzeniu zajęć także na terenie placówek przedszkolnych, gdzie docierają instruktorzy MOSiR. Program wystartował jesienią 2013 r., obecnie trwa jego druga edycja, z oferty korzysta w bieżącym roku szkolnym 14 grup przedszkolnych (15-20 dzieci/zajęcia) z 6 łódzkich przedszkoli miejskich.

2. STOP ZWOLNIENIOM Z WF-U

Program Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej mający na celu promowanie zajęć z wychowania fizycznego.

MOSiR uczestniczy w tym programie poprzez urozmaicanie zajęć wf w łódzkich szkołach - instruktorzy MOSiR jeżdżą na ustalone ze szkołami lekcje wf-u, by zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania konkretnych dyscyplin sportu m.in. lekkiej atletyki, zapasów, rugby czy narciarstwa biegowego; ponadto, w ramach lekcji wf-u prowadzone są zajęcia w Muzeum Sportu, gdzie dzieci i młodzież mogą zapoznać się z historią łódzkiego sportu.

W program "Stop zwolnieniom z wf-u" wpisują się różne programy MOSiR, m.in. "Mali Siłacze na Maty", "Gimnastyka Sportowa dla dzieci", "Program nauki jazdy na łyżwach 0-3" czy "Zajęcia z narciarstwa biegowego dla łodzian".

3. SPRAWNY SENIOR

Autorski program MOSiR, w skład którego wchodzi szeroka oferta bezpłatnych zajęć dedykowanych łódzkim seniorom.

Instruktorzy MOSiR prowadzą następujące zajęcia skierowane dla seniorów: nordic walking, gimnastyka w wodzie, gimnastyka ogólnorozwojowa, aerobik, tai chi, samoobrona. Cykliczne zajęcia trwają cały rok i odbywają się od poniedziałku do niedzieli w różnych częściach miasta m.in. w łódzkich parkach (nordic walking - 20-40 uczestników/zajęcia), na Pływalni "Wodny Raj" przy ul. Wiernej Rzeki 2 (gimnastyka w wodzie - 15-20 uczestników/zajęcia), w Hali Sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 (aerobik, tai-chi, samoobrona - 20-30 uczestników/zajęcia).

Zajęcia cieszą się stale rosnącą popularnością, na niektórych zajęciach pojawia się nawet powyżej 40 uczestników (!), a najstarsza uczestniczka zajęć z nordic walking ma 90 lat(!).

4. IDĘ PO ZDROWIE

Program Ministerstwa Sportu i Turystyki mający na celu promowanie nordic walking.

Łódź jest partnerem strategicznym dla programu, w naszym mieście odbyła się jego inauguracja oraz planowane jest jego oficjalne zakończenie (22-23.11 br., przewidujemy obecność Ministra Sportu) organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. W programie aktywnie uczestniczył MOSiR - instruktorzy MOSiR prowadzili od kwietnia do listopada br. 2 treningi tygodniowo na Stawach Jana oraz w Parku im. 3-go Maja.

MOSiR jest lokalnym "potentatem" w kwestii prowadzenia zajęć z nordic walking - w ramach programu "Idę po zdrowie" oraz pozaprogramowych cyklicznych zajęć z nordic walking prowadzonych przez instruktorów MOSiR; w roku 2014, do chwili obecnej, udział w zajęciach wzięło ponad 6000 uczestników !!

5. MALI SIŁACZE NA MATY

Autorski program MOSiR mający na celu przywrócenie zapasów jako sportu uprawianego regularnie na lekcjach wf w łódzkich szkołach podstawowych.

MOSiR zorganizował cykl turniejów w mini-zapasach (od kwietnia do listopada br.) w każdej z łódzkich dzielnic, w których udział wzięły 22 szkoły podstawowe. Zwycięska szkoła w wielkim finale otrzymała ufundowaną przez MOSiR profesjonalną matę zapaśniczą (!!!).

Poza cyklem turniejów, MOSiR organizował lekcje wf dla dzieci z łódzkich szkół podstawowych m.in. w hali sportowej przy ul. Małachowskiego 7, na których uczono podstaw zapasów.

6. GIMNASTYKA SPORTOWA DLA DZIECI

Wspólny program MOSiR i REGIMIS Studio Sportu i Rekreacji Jacka Włuki, mający na celu zachęcenie łódzkich dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat do uprawiania gimnastyki sportowej.

Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w hali sportowej przy ul. Karpackiej 61, która jest jedyną tego typu halą w regionie;
pierwsze zajęcia odbyły się 08.11.2014 r., na których frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Odpowiadając na zapotrzebowanie, planowane jest uruchomienie zajęć cyklicznych w tej dyscyplinie sportu.

7. ŁÓDZKA AKADEMIA ZDROWIA

Wspólny projekt MOSiR i Wydziału Zdrowia UMŁ mający na celu aktywizację ruchową osób powyżej 50. roku życia.

Program wystartował w październiku 2012 r., a w jego ramach prowadzone są bezpłatne zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej (raz na 2 tygodnie, 10-15 uczestników/zajęcia), które odbywają się w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 oraz wykłady dotyczące zdrowego trybu życia organizowane przez Wydział Zdrowia UMŁ.

8. AKADEMIA MŁODYCH ORŁÓW

Ogólnopolski program współorganizowany przez PZPN, ŁZPN i UMŁ skierowany do dzieci z roczników 2009-2004, mający na celu popularyzację piłki nożnej oraz wyłonienie młodych talentów piłkarskich.

Profesjonalne treningi piłkarskie dla 3 grup wiekowych odbywają się 2 razy w tygodniu (dla każdej z grup - 18 uczestników/grupę) na orliku przy ul. Rzgowskiej 247, a zimą na terenie SP 162. Instruktorzy MOSiR pełnią rolę trenerów-asystentów.

9. MULTISPORT

Program Ministerstwa Sportu i Turystyki mający na celu wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie ich aktywności ruchowej prowadzącej do poprawy sprawności fizycznej.

MOSiR wspiera 3 grupy młodzieżowe (biegi na orientację, siatkówka i koszykówka) udostępniając bezpłatnie teren Obiektu Sportowego"Małachowskiego", boiska treningowe w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 oraz sprzęt do ćwiczeń. Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu dla każdej z grup (ok. 20 uczniów/grupę) podczas roku szkolnego.

10. PROGRAM NAUKI JAZDY NA ŁYŻWACH DLA UCZNIÓW KLAS 0-3

Współorganizowany przez MOSiR i ŁKH program nauki jazdy na łyżwach skierowany do dzieci z łódzkich szkół w wieku 6-10 lat (klasy 0-3).

Profesjonalne zajęcia trwające 45 min z nauki jazdy są prowadzone w ramach lekcji wf raz w tygodniu dla każdej z grup. MOSiR udostępnia bezpłatnie taflę lodowiska "Retkinia" oraz zapewnia łyżwy na przeprowadzenie w/w zajęć. W roku szkolnym 2014/2015 w programie bierze udział 21 grup (ok. 20 uczniów/grupę) z 3 łódzkich szkół publicznych oraz 2 przedszkoli miejskich.

11. ZAJĘCIA Z NARCIARSTWA BIEGOWEGO DLA ŁODZIAN

Innowacyjny program nauki jazdy na nartach biegowych współorganizowany przez MOSiR, Polską Organizację Sportową i Zieloną Łódź skierowany w szczególności do dzieci z łódzkich szkół podstawowych (najstarsze klasy) oraz gimnazjów, ale również dla wszystkich łodzian.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży są prowadzone w ramach lekcji wf-u (ok. 20 uczniów/grupę). W przypadku braku śniegu, instruktorzy prowadzą zajęcia z pokrewnych dyscyplin sportu, związanych z narciarstwem biegowym m.in. z nordic walking, biegania, jazdy na rolkach i nartorolkach. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się 2 razy w tygodniu, a zajęcia dla wszystkich raz w tygodniu, w soboty.

12. RODZINA PRO-ACTIVE

Współorganizowany przez MOSiR i Łódzką Akademię Karate Tradycyjnego program mający na celu aktywizację sportową całych rodzin.

W zajęciach ogólnorozwojowych z elementami karate tradycyjnego, które odbywają się w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 w soboty, udział biorą rodzice z dziećmi w 2 następujących po sobie grupach (ok. 35 uczestników/grupę).

13. SIATKARSKA ŁÓDŹ

Współorganizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej, Urząd Miasta Łodzi i MOSiR program, który ma na celu promocję siatkówki jako dyscypliny sportu wśród młodzieży z łódzkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W ramach programu, podczas rozgrywanych w Łodzi Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 MOSiR zorganizował Strefę Młodego Kibica w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21, gdzie instruktorzy siatkówki prowadzili dla klas profesjonalne treningi siatkarskie oraz animacje.

W ramach programu były reprezentant Polski w siatkówkę, Marcin Prus, prowadzi zajęcia z siatkówki ("pogadanka" oraz 2-godzinny profesjonalny trening siatkarski dla wyselekcjonowanych przez nauczycieli wf-u 24-osobowych grup uczniów) w łódzkich szkołach podstawowych i gimnazjalnych do końca roku szkolnego 2014/2015 (3 szkoły/tydzień). Najlepszym uczestnikom zajęć Marcin Prus wręcza vouchery na treningi siatkarskie w jednym z łódzkich klubów - KS Dziewiątka Łódź, KS Wifama Łódź, Krótka Piłka lub ŁKS Siatkówka Żeńska oraz inne nagrody rzeczowe m.in. karnety na Pływalnię "Wodny Raj", bilety na mecze Beef Master Budowlani Łódź i gadżety miejskie.

14. AKTYWIZACJA PODOPIECZNYCH Z MIEJSKICH DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ

Instruktorzy MOSiR prowadzą dla podopiecznych DPS cotygodniowe zajęcia z nordic walking oraz zajęcia usprawniające i aktywizujące (ok. 10-15 uczestników/zajęcia).

15. CURLING

Zajęcia współorganizowane przez MOSiR i Polską Organizację Sportową program mający na celu zwiększenie popularności curlingu jako dyscypliny olimpijskiej.

Zajęcia są skierowane do uczniów z łódzkich szkół podstawowych (najstarsze klasy) oraz gimnazjów. Bezpłatne zajęcia odbywają się na Lodowisku "Retkinia" przez listopad i grudzień 2 razy w tygodniu, mogą z nich korzystać klasy w ramach zajęć wychowania fizycznego.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3