Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia parkowanie w Łodzi będzie tańsze

Agnieszka Magnuszewska
Maciej Stanik
Od nowego roku w Łodzi parkowanie będzie tańsze. Zaczną wówczas obowiązywać stawki z 2008 roku, czyli 1 zł za pół godziny, a 2 zł za pierwszą i kolejną godzinę parkowania. Całodniowy bilet parkingowy będzie kosztował 10 zł. W środę taką decyzję podjęli łódzcy radni na wniosek klubu "Łódź 2020".

Obniżka stawek za parkowanie ma być rekompensatą za utrudnienia, związane z remontem strategicznych dróg w centrum miasta, czyli modernizacji trasy W-Z oraz budowy dróg przy nowym dworcu.

Chociaż przeciwko obniżce był skarbnik miasta oraz Zarząd Dróg i Transportu, znaczna większość radnych poparła obniżkę opłat. To nawiązanie do uchwały z czerwca tego roku, gdy ze względu na remonty w centrum Łodzi radni wydłużyli czas ważności biletów MPK.

- Teraz proponujemy rekompensatę za remonty dla łodzian, którzy nie korzystają z komunikacji miejskiej - wyjaśnia Joanna Kopcińska, przewodnicząca Rady Miejskiej i współautorka uchwały.

Obniżka opłat może zmniejszyć wpływy do budżetu Łodzi o ok. 2 mln zł. I to podkreślali wczoraj radni PO, którzy nie poparli obniżek opłat za parkowanie. Jednak autorzy uchwały podkreślają, że obecnie dochody z parkomatów i tak są mniejsze niż planowano.

- Wpływy w tym roku miały wynieść 12 mln zł, ale za pierwszych osiem miesięcy sięgają poziomu zaledwie 5 mln zł - podkreśla Joanna Kopcińska. - Obniżenie opłat za parkowanie może zwiększyć wpływy z parkomatów, bo przekona do korzystania z parkingów miejskich kierowców, którzy korzystają obecnie z tańszych parkingów prywatnych.

Przeciwko obniżce byli radni PO. Tłumaczyli, że obniżenie opłat przyczyni się do zmniejszenia rotacji aut na miejscach parkingowych .

- Podwyższenie opłat w ubiegłym roku skróciło czas parkowania o 15 minut - mówił Jan Mędrzak, radny PO.

Jednak ten argument nie przekonał większości radnych opozycji, których głosy były na tyle liczne, że obniżkę stawek zaopiniowano pozytywnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki