Od stycznia województwo łódzkie zyska dwa nowe miasta. Prawa miejskie odzyskają Lutomiersk oraz Bolimów

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Lutomiersk w powiecie pabianickim oraz Bolimów w powiecie skierniewickim od początku przyszłego roku znów będą miastami. W obu miejscowościach trwają przygotowania do tej zmiany, w Bolimowie planowana jest spotkanie z mieszkańcami w sylwestrową noc.Obie miejscowości były już miastami: Lutomiersk otrzymał prawa miejskie w 1274 roku od księcia sieradzkiego Leszka Czarnego i stracił je po niemal 600 latach za pomoc powstańcom styczniowym. Bolimów natomiast prawa miejskie uzyskał w latach 30. XV wieku, stracił je również po powstaniu styczniowym.Czytaj dalej
Lutomiersk w powiecie pabianickim oraz Bolimów w powiecie skierniewickim od początku przyszłego roku znów będą miastami. W obu miejscowościach trwają przygotowania do tej zmiany, w Bolimowie planowana jest spotkanie z mieszkańcami w sylwestrową noc.Obie miejscowości były już miastami: Lutomiersk otrzymał prawa miejskie w 1274 roku od księcia sieradzkiego Leszka Czarnego i stracił je po niemal 600 latach za pomoc powstańcom styczniowym. Bolimów natomiast prawa miejskie uzyskał w latach 30. XV wieku, stracił je również po powstaniu styczniowym.Czytaj dalej Urząd gminy
Udostępnij:
Lutomiersk w powiecie pabianickim oraz Bolimów w powiecie skierniewickim od początku przyszłego roku znów będą miastami. W obu miejscowościach trwają przygotowania do tej zmiany, w Bolimowie planowane jest spotkanie z mieszkańcami w sylwestrową noc.

Obie miejscowości były już miastami: Lutomiersk otrzymał prawa miejskie w 1274 roku od księcia sieradzkiego Leszka Czarnego i stracił je po niemal 600 latach za pomoc powstańcom styczniowym. Bolimów natomiast prawa miejskie uzyskał w latach 30. XV wieku, stracił je również po powstaniu styczniowym.

Mieszkańcy Lutomierska byli za

W styczniu tego roku w Lutomiersku odbyły się konsultacje społeczne, w których udział wzięło 1446 osób. Aż 944 z nich były za ubieganiem się o przywrócenie praw miejskich.

- Złożyliśmy wniosek o przywrócenie praw miejskich do wojewody łódzkiego, ten przekazał go do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wreszcie rząd zdecydował nadać prawa miejskie - mówi Tadeusz Borkowski, obecny wójt, a przyszły burmistrz Lutomierska. - Teraz przygotowujemy się do tej zmiany, konieczne są wymiana szyldów, tablic urzędowych, pieczęci. W styczniu odbędzie się pierwsza sesja rady miasta.

Wójt zaznacza, ze mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów tej zmiany. Nie wiąże się ona bowiem z wymianą dokumentów czy podobnymi zabiegami. W Bolimowie wyliczono, że z budżetu zostanie na to przeznaczone ok. 4-5 tys. zł, głownie na wymianę tablic, pieczęci, ewentualnie tzw. witaczy.

Bolimów liczy na powrót świetności

Patryk Kołosowski, zastępca wójta Bolimowa ma nadzieję, że obostrzenia koronawirusowe nie przeszkodzą w organizacji symbolicznego uczczenia nadania praw miejskich. Samorządowiec chce, by mieszkańcy spotkali się w sylwestrową noc na rynku w Bolimowie.

- Chcemy razem świętować, złożyć symboliczne życzenia - mówi Patryk Kołosowski. - Dojdzie wreszcie do naprawienia historii, Bolimów odzyska to, co stracił z rąk cara. Okres świetności Bolimowa przypadał właśnie na czas, gdy nasza miejscowość miała prawa miejskie, mamy nadzieję, że ich odzyskanie przyczyni się do ponownej świetności Bolimowa.

Samorządowiec zauważa, że Bolimów będzie jedynym miastem w powiecie skierniewickim, a ten status pomoże pozyskać inwestorów oraz dofinansowanie unijne. Patryk Kozłowski mówi, że z urzędnikami kontaktują się osoby, które są zainteresowane przenosinami do Bolimowa.

Przybywa miast w województwie łódzkim

W województwie łódzkim jest obecnie 46 miast. Ostatni raz zmiana miała miejsce w 2020 roku, gdy prawa miejskie odzyskały Piątek w powiecie łęczyckim oraz Lututów w powiecie wieruszowskim. Od stycznia przyszłego roku liczba miast w naszym regionie wzrośnie natomiast do 48. Zwyczajowo nadanie lub przywrócenie praw miejskich następuje z 31 grudnia na 1 stycznia.

Dziesięć nowych miast od 2022 roku

Lutomiersk i Bolimów nie są jedynymi miejscowościami, które od stycznia będą miastami. W sumie w kraju takich miejsc jest 10, a trzy z nich znajdują się w województwie mazowieckim: Nowe Miasto, Jedlnia-Letnisko i Cegłów. Listę uzupełniają: Pruszcz w województwie kujawsko-pomorskim, Izbica w województwie lubelskim, Olsztyn w województwie śląskim, Iwaniska w województwie świętokrzyskim. Miastem będą także Kaczory w województwie wielkopolskim. W niektórych regionach kraju zmienią się także granice miast, ale nie dotyczy to województwa łódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie