Oddadzą kaucje za mieszkania komunalne zgodnie z prawem

  Oddadzą kaucje za mieszkania komunalne zgodnie z prawem

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Od 2004 r. do maja 2013 r. najemcy wykupili od gminy Łódź 17 570 lokali

  Od 2004 r. do maja 2013 r. najemcy wykupili od gminy Łódź 17 570 lokali ©Grzegorz Gałasiński

  Od 18 czerwca kaucje dla lokatorów, którzy wykupili mieszkania komunalne z bonifikatą, będą liczone i zwracane zgodnie z prawem. W końcu. Od 2004 r. łodzianie tracili na kaucjach.
  Od 2004 r. do maja 2013 r. najemcy wykupili od gminy Łódź 17 570 lokali

  Od 2004 r. do maja 2013 r. najemcy wykupili od gminy Łódź 17 570 lokali ©Grzegorz Gałasiński

  Uchwała, przyjęta w 2004 r. przez Radę Miejską, nie była zgodna z ustawą. Według starych zasad od wartości mieszkania, np. 100 tys. zł, odliczano kaucję, np. 2 tys. zł. Od kwoty 98 tys. zł obliczano zaś bonifikatę (90 proc.). W tej sytuacji mieszkaniec musiał zapłacić za wykup lokalu 9,8 tys. zł.

  14 maja Rada Miejska wprowadziła zmiany do uchwały. Teraz od wartości mieszkania, np. 100 tys. zł, obliczone będzie 10 proc., które ma zapłacić mieszkaniec (przy bonifikacie 90 proc.), czyli 10 tys. zł. I dopiero od tej kwoty odejmowana będzie kaucja, np. 2 tys. zł. Ostatecznie mieszkaniec zapłaci za wykup mieszkania tylko 8 tys. zł.

  - Uchwała wejdzie w życie 18 czerwca - mówi Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi. - Kaucja będzie zwracana lokatorowi, który wykupuje mieszkanie komunalne, w ciągu 12 miesięcy od zawarcia transakcji. Będzie ją zwracała administracja nieruchomości.

  Od 2004 r. do maja 2013 r. najemcy wykupili od gminy Łódź 17 570 lokali. Ich kaucje wahały się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Najemcy, którzy wykupili mieszkanie od 2004 do 2013 r., mogą występować z roszczeniami do miasta.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo