Oddychajmy czystym powietrzem! Debata w redakcji "Dziennika...

  Oddychajmy czystym powietrzem! Debata w redakcji "Dziennika Łódzkiego"

  Andrzej Gębarowski, Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Oddychajmy czystym powietrzem! Debata w redakcji "Dziennika Łódzkiego"
  1/10
  przejdź do galerii

  Oddychajmy czystym powietrzem! Debata w redakcji "Dziennika Łódzkiego" ©Grzegorz Gałasiński

  8 listopada w redakcji „Dziennika Łódzkiego” odbyła się debata poświęcona stanowi powietrza, jakim oddychamy w województwie łódzkim i ocenie dotychczasowych wysiłków w zakresie poprawy jakości powietrza.
  Uczestnicy debaty starali się opowiedzieć na następujące pytania:
  1.Jaki jest stan powietrza w miastach Łódzkiego. Jak wyglądamy na tle innych aglomeracji, szczególnie Krakowa, gdzie podjęto najbardziej radykalne działania przeciwsmogowe.
  2. Jak poprawić stan powietrza w Łódzkiem – czy dotychczasowe wysiłki są wystarczające, czy też potrzebne są działania bardziej radykalne.
  3. Czy obecne wsparcie na rzecz modernizacji systemów ogrzewania jest wystarczające? Co jeszcze można w tym zakresie zrobić?

  ZOBACZ:
  W debacie uczestniczyli: Piotr Maks - Łódzki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Bartłomiej Świątczak – kierownik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, Bohdan Cezary Dzierżek – wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Michał Baryła - p.o. Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi, Tomasz Pilaszek z Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Michał Ochota – doradca energetyczny WFOŚiGW w Łodzi, Michał Ciepłucha – przedstawiciel organizacji ekologicznych.

  Zdaniem uczestników debaty, zasadnicza poprawa czystości powietrza w aglomeracji łódzkiej wiąże się z rewitalizacją kamienic, szczególnie kwartałów śródmiejskich, a także z rozbudową sieci ciepłowniczej. Niezmiernie ważne będą też rozwiązania prawne przygotowywane na szczeblu rządowym, dotyczące wyeliminowania najbardziej trujących pieców i najgorszych jakościowo paliw. Zakazy będą jednak skuteczne pod warunkiem, że nastąpi poprawa świadomości społecznej. Palenie śmieciami – podkreślono w czasie debaty – to nie tyle problem ekonomiczny, co związany ze złymi nawykami. Stąd ważna rola edukacji proekologicznej i organizacji pozarządowych, uwrażliwiających społeczeństwo na skutki zdrowotne takich zachowań.

  Dla samorządów ważna wiadomość jest taka, że w przyszłym roku nastąpi kontynuacja przerwanego programu Kawka, realizowanego m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Program ten cieszył się powodzeniem i wspomógł wiele przedsięwzięć mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Zapowiada się, że podobnie będzie w przyszłym roku.

  Pełna relacja z redakcyjnej debaty znajdzie się w specjalnym dodatku do „Dziennika Łódzkiego”, który ukaże się 25 listopada.

  ZOBACZ PEŁNĄ RELACJĘ Z DEBATY:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Warto zobaczyć

  Diety