Oddzielą miasto od gminy? Tego chce część radnych Opoczna

Andrzej Wdowski
Andrzej Wdowski
Urząd Miasta w Opocznie
Udostępnij:
W Opocznie radni chcą podzielenia gminy na wiejską i miejską. Podjęta już została w tej sprawie uchwała intencyjna

W Opocznie wrócił temat podziału gminy na miejską i wiejską. Przed trzema laty chciał tego ówczesny radny, a dziś burmistrz Rafał Kądziela i skupieni wokół niego ludzie, teraz podziału chcą radni opozycyjni, oponenci burmistrza Kądzieli.

Podział gminy na miejską i wiejską był jednym z tematów ostatniej w starym roku sesji Rady Miejskiej w Opocznie.

Uchwała w sprawie przystąpienia do procedury podziału gminy na miejską i wiejską oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami przyjęta została 11 głosami za przy 4 przeciwnych i 4 wstrzymujących się. W głosowaniu udziału nie wziął radny Wiesław Turek.

Zastrzeżenia do kształtu przyjętego projektu zgłaszał prawnik gminy mec. Sylwester Ziębicki. Stwierdził m.in., że zawiera on błędne podstawy prawne oraz budzi zastrzeżenie pod względem procedury podziału. Jednak nie przekonał radnych opozycyjnych.

O podziale gminy na wiejską i miejską mówiło się w Opocznie już przed laty. Ostatnio w 2014 roku. Był jednym z postulatów podnoszonych w kampanii wyborczej przez Rafała Kądzielę.

Przekonywano wtedy, że samorząd zbyt dużo pieniędzy lokuje na wsi, za mało za to wydaje na zadania realizowane w mieście. Mieszkańcy wsi z kolei twierdzili, że jest akurat odwrotnie. Jako główny argument podawano też możliwość sięgania po środki zewnętrzne kierowane wyłącznie na wieś. Do podziału jednak nie doszło.

Teraz chcą tego podziału oponenci burmistrza Kądzieli, którzy po wygraniu wyborów uzupełniających do rady, mają w niej przewagę i mogą forsować swoje pomysły. - Strach przed przegraną radnych powiązanych z PSL/PO jest aż tak wielki, że chcą tworzyć nową jednostkę terytorialną samorządu? - pyta na Facebooku radny Tomasz Kopera z PiS. - Chcą stworzyć jeszcze jedną radę gminy i jeszcze jedno stanowisko wójta?

Dodajmy, że na sesji Kopera głosami opozycji stracił stanowisko przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Spraw Samorządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie