Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odfrankowienie kredytu po wyroku TSUE. Sąd Apelacyjny odfrankowił, ale nie unieważnił umowy, nie rozstrzygnął oprocentowania [2.11.2019 r.]

adwokat Jerzy Hajn / AIP
Sąd Apelacyjny wskazał jedynie na dwa możliwe scenariusze: utrzymanie kredytu w PLN z oprocentowaniem dowolnie ustalonym przez strony albo istnienie kredytu w PLN, nieoprocentowanego.
Sąd Apelacyjny wskazał jedynie na dwa możliwe scenariusze: utrzymanie kredytu w PLN z oprocentowaniem dowolnie ustalonym przez strony albo istnienie kredytu w PLN, nieoprocentowanego. Grzegorz Jakubowski / Polska Press
W poniedziałek 14 października zapadł drugi już wyrok sądu w Polsce, którego skład orzekający odwołał się do niedawnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sąd odfrankowił kredyt - uznając, że od początku był to kredyt złotowy, ale nie unieważnił umowy kredytowej. Sądowi, który będzie orzekał w sprawie rozliczeń stron - kredytobiorca i bank - pozostawił też kwestię ustalenia jak ma być oprocentowany odfrankowiony kredyt.

Sąd Apelacyjny w Warszawie, powołując się na niedawny Wyrok TSUE z 3 października 2019 r. (w sprawie C-260/18) uznał, że mechanizmu indeksacji w umowie o kredyt hipoteczny, wynikającego z niedozwolonych klauzul indeksacyjnych do franka szwajcarskiego, nie można zastąpić kursem rynkowym ani kursem średnim NBP. To drugi wyrok, w którym są orzeka o odfrankowieniu kredytu.
Pierwszy prawomocny wyrok po orzeczeniu TSUE zapadł 11.10.2019 r. Wyrok SA w W-wie (VI ACa 264/19) to drugie prawomocne orzeczenie po wyroku TSUE.

Kredyt od początku w PLN

Skoro tak, to zdaniem Sądu Apelacyjnego umowa od początku była umową kredytu złotówkowego. W konsekwencji kredyt powinien być spłacany w PLN.

Z dostępnych w Internecie motywów ustnych rozstrzygnięcia wynika, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 14 października 2019 r. (w sprawie sygn. akt: VI ACa 264/19), choć korzystny dla konsumentów, pozostawia wiele wątpliwości co do skutków wyeliminowania niedozwolonych postanowień indeksacyjnych z umowy kredytu hipotecznego oraz kierunku rozstrzygania o wzajemnych roszczeniach stron.

Co istotne, w ww. sprawie, na podstawie stosownego aneksu (związanego z wejściem w życie tzw. ustawy antyspreadowej z 2011 r.), od pewnego momentu konsumenci spłacali raty kapitałowo – odsetkowe bezpośrednio w CHF.

Sąd Apelacyjny stwierdził, że skoro klauzule indeksacyjne nie obowiązują, to nie było także podstaw do podpisania aneksu o spłacaniu kredytu we frankach szwajcarskich. Na tej podstawie Sąd Apelacyjny za zasadne uznał roszczenie konsumentów o zwrot całości rat, spłaconych w CHF.

Pomimo to, Sąd Apelacyjny nie podzielił zdania Sądu I instancji, że umowa kredytu jest nieważna.

Co z odsetkami

W cyt. wyroku Sąd Apelacyjny nie rozstrzygnął jednakże istotnej kwestii oprocentowania kredytu, po wyeliminowaniu z umowy nieuczciwych postanowień dot. indeksacji – pozostawiając to innym sądom, rozpatrującym wzajemne roszczenia stron z tego tytułu. Sąd Apelacyjny wskazał jedynie na dwa możliwe scenariusze, tj.: utrzymanie kredytu w PLN z oprocentowaniem dowolnie ustalonym przez strony (w tym w odniesieniu do wskaźników lub parametrów ekonomicznych, dotyczących innej waluty) albo istnienie kredytu w PLN, nieoprocentowanego.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najatrakcyjniejszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

W tym drugim przypadku Sąd zasugerował, że zastosowanie wskaźnika LIBOR było związane z nieuczciwymi klauzulami spreadowymi, a zatem może podzielić los tych klauzul i zostać z umowy wyeliminowany.

Omawiany wyrok, choć uwzględnia nieuczciwy charakter postanowień indeksacyjnych, to pozostawia wątpliwości, co do kierunku orzecznictwa w odniesieniu do takich kwestii jak: stwierdzenie nieważności umowy kredytu, zawierającej nieuczciwe klauzule indeksacyjne, roszczeń stron związanych z nadpłatą w PLN (co nie było przedmiotem postępowania odwoławczego), czy ustalenie zobowiązań konsumentów, w tym oprocentowania kredytu. Na odpowiedzi orzecznictwa na powyższe wątpliwości trzeba będzie jeszcze poczekać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odfrankowienie kredytu po wyroku TSUE. Sąd Apelacyjny odfrankowił, ale nie unieważnił umowy, nie rozstrzygnął oprocentowania [2.11.2019 r.] - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki