Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Arboretum w Rogowie

Roman Czubiński
- Bardzo przyjemnie wspominam każdą wizytę w rogowskim arboretum. Żałuję, że dawno tu nie byłam - mówi Barbara Tatara-Kacperska, Miss Polonia 2007.

Właśnie ogród doświadczalny warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jest najlepiej znaną atrakcją turystyczną ziemi rogowskiej. W każdy letni weekend turyści ściągają nad Mrogę, by obejrzeć wyjątkową w skali Polski kolekcję drzew i krzewów.

Powierzchnia arboretum to 41 hektarów. Na jego terenie znajdziemy m. in. alpinarium z bogatą gamą roślin skalnych i największą w środkowej Europie kolekcję klonów (ponad 180 gatunków i rodzajów). Wśród wielu roślin azjatyckich wyróżnia się eleuterokok, krzewiasta roślina o właściwościach leczniczych równie silnych, jak żeń-szeń. Barbara Tatara-Kacperska najbardziej lubi rododendrony. - Ogród jest najpiękniejszy w maju, w czasie ich kwitnienia. Widoki są bajkowe. Można wtedy spędzić w Arboretum cały dzień - mówi.

Piotr Banaszczak, kierownik placówki, zapewnia, że ogrodu dorównującego rogowskiemu próżno szukać w Polsce. - Nasza tradycja sięga 1923 r. Dzięki wieloletniej pracy i pasji kolejnych kierowników udało się stworzyć niepowtarzalną kolekcję - przekonuje. - Na tle innych arboretów wyróżnia nas różnorodność gatunków. Można spotkać u nas rośliny z Turcji, Chin, Gór Skalistych... - wylicza. Niektóre z okazów są jedynymi w kraju lub jednymi z kilku w Europie. Wszystkie zostały wyhodowane na miejscu ze sprowadzonych nasion. Pracownicy ogrodu pozwalają im rosnąć w naturalny sposób. - Tymczasem w większości polskich arboretów można spotkać okazy przystrzyżone i posadzone "pod sznurek". W dodatku należą one do odmian, które równie dobrze można kupić w centrum ogrodniczym - twierdzi przyrodnik.

Pobyt w rogowskim ogrodzie dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. - Tereny arboretum są wymarzonymi plenerami do zdjęć. Także ślubnych - uśmiecha się Barbara Tatara-Kacperska. Lato jest okresem kwitnienia lilii wodnych oraz roślin skalnych w alpinarium. Ponadto wiele roślin wydziela olejki eteryczne, których wdychanie w cieniu drzew może mieć silne właściwości lecznicze i uspokajające.

Zwiedzając arboretum, można nie tylko wypocząć i ukoić nerwy, ale także poszerzyć wiedzę przyrodniczą. Obok placówki działa Muzeum Lasu i Drewna. Jego atrakcje to - między innymi - gniazdo orła, wystawa poświęcona nietoperzom oraz kolekcja szyszek z całego świata, zebrana przez jednego z poprzednich kierowników placówki.

Na terenie ogrodu działa baza gastronomiczna i hotelowa. Amatorzy ogrodnictwa mogą też zaopatrzyć się w potrzebne im okazy roślin. - Oferujemy m. in. sprowadzone przez nas rzadkie gatunki drzew i krzewów, trudno dostępne w innych miejscach. Ceny są atrakcyjne - zachęca Piotr Banaszczak.

Placówka doświadczalna SGGW to jednak nie wszystko, co okolice Rogowa mają do zaoferowania turystom. Warto zainteresować się także Koleją Wąskotorową Rogów-Biała. W każdą niedzielę ze stacji Rogów Osobowy Wąskotorowy (tuż obok dworca PKP) wyrusza pociąg do Jeżowa. Godziny odjazdów to: 11, 12.20, 13.40 i 15. W Jeżowie na gości czeka ognisko i pieczenie kiełbasek. Ostatni pociąg powraca do Rogowa o 16.27.

Wysiadając z wagonu nieco wcześniej, można bezpłatnie zwiedzić kolekcję zabytkowego taboru. Na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy zgromadzono łącznie 129 parowozów, lokomotyw spalinowych i wagonów najróżniejszego typu. Najstarsze z nich zbudowano jeszcze w XIX wieku. Odwiedzenie powstałej w 1915 r. wąskotorówki powinno być obowiązkową pozycją w wakacyjnych planach każdego miłośnika techniki.

Teren gminy Rogów jest też wdzięcznym obszarem dla entuzjastów turystyki rowerowej. - Często jeździłam tędy z bliskimi na rowerach. Krajobrazy są przepiękne - opowiada Barbara Tatara-Kacperska. Oddalając się zaledwie 100 metrów od szosy Łódź-Warszawa, można natknąć się na krajobraz przypominający Bieszczady. Na terenie gminy działają trzy rezerwaty przyrody (Zimna Woda, Doliska i Górki). W pobliżu Rogowa znajdziemy też obiekty oddanego niedawno do użytku Łódzkiego Szlaku Konnego.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki