Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Kościół w Strońsku

Małgorzata Mijas
Kościół pw. św Urszuli pochodzi z pierwszej połowy XIII w.
Kościół pw. św Urszuli pochodzi z pierwszej połowy XIII w. DziennikŁódzki/archiwum
Strońsko to mała wieś w powiecie zduńskowolskim, w gminie Zapolice. To miejsce odkrył niedawno Jacek Grudzień, dziennikarz radiowy i telewizyjny, obecnie p.o. dyrektora TVP Łódź, który kiedy tylko ma wolny weekend, odkrywa z rodziną nieznane zakątki naszego regionu.

- Fascynuje mnie region łódzki, uważam, że to jest kopalnia genialnych miejsc, które warto odwiedzić. To jest niezwykłe i fascynujące, że za każdym razem znajduję miejsca niezwykłe, niewypromowane i nieznane, ale takie, o których powinno się mówić. To fenomenalny, różnorodny region - przekonuje Jacek Grudzień.

Żeby trafić do Strońska, trzeba jadąc ze Zduńskiej Woli do Sieradza skręcić w lewo. Droga prowadzi tam pod górę. Strońsko położone jest na wysokim brzegu Warty, z którego rozciągają się przepiękne widoki na Kotlinę Sieradzką.

- Atuty tego miejsca to przede wszystkim kościół romański, jeden z nielicznych w regionie łódzkim, pięknie zachowany - mówi Jacek Grudzień i dodaje, że na murach kościoła dostrzec można ślady historii, mające od kilkudziesięciu do kilkuset lat. A mianowicie zachowały się na ścianach świątyni napisy wyryte przez "dawnych graficiarzy", kiedy jeszcze nie było farb w sprayu, a także ślady po pociskach z czasów II wojny światowej.

- Kościół leży na linii Warty. Z góry Strońsko jest piękny widok na dolinę Warty, to jest wzgórze, które dominuje przed Sieradzem, jak się jedzie samochodem od strony Łodzi. Widok jest stamtąd naprawdę piękny. Są tam wspaniałe łąki. Niedaleko znajdują sę także bunkry z okresu II wojny światowej - mówi Jacek Grudzień.

Podkreśla także, że kościół pw. świętej Urszuli pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku i poza tym, że króluje nad krajobrazem, kryje w swoim wnętrzu wiele cennych pamiątek i zabytkowych skarbów. Najbardziej wartościowym zabytkiem świątyni jest bowiem plaskorzeżba w formie kamiennego tympanonu, przedstawiająca bazyliszka pożerającego szarańczę. - Nie wiem, czy takie przedstawienie można znaleźć w jakimkolwiek innym kościele w Polsce - mówi.

Rzeczywiście jest to wyjątkowy na terenie naszego kraju rodzaj zdobienia. Wyposażenie pochodzi w większości z XVII i XVIII wieku i jest barokowe. Znajdują się tam obraz Przemienienia Pańskiego z XVIII wieku, kropielnice z XVI wieku i tablica nagrobna z XIX wieku rodziny Bemów, krewnych generała Józefa Bema. Warto zobaczyć także murowaną kaplicę cmentarza św. Krzyża z 1821 roku.

- To jest takie miejsce, które ma wszelkie cechy, by być jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie łódzkim, choć jest mało znane - mówi Jacek Grudzień i dodaje, że podczas zwiedzania regionu warto rozmawiać z ludźmi, ktorzy zamieszkują dane tereny i miejsca. Jego zdaniem to oni tworzą i podtrzymują ich magię i wartość, sprawiają, że do tych miejsc warto pojechać, odwiedzić je.

- Warto porozmawiać z proboszczem kościoła w Strońsku, który chętnie opowiada o historii nie tylko świątyni, ale także okolic i wsi - dodaje.

Jacek Grudzień jest autorem telewizyjnego programu "Kocham łódzkie", w którym odkrywa niezwykłe miejsca w naszym województwie. Z kilkudziesięciu, które przedstawił, wybrał dla naszych czytelników właśnie Strońsko.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki