Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Muzeum Komunikacji w Łodzi [ZDJĘCIA]

Roman Czubiński
Najcenniejsze eksponaty Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej w Łodzi to zabytkowe tramwaje i autobusy.

- Niestety, nie możemy dziś eksponować ich w naszej siedzibie - przyznaje Bartosz Stępień z łódzkiego MPK. - Z niektórymi z nich można zetknąć się podczas ogólnodostępnych imprez Klubu Miłośników Starych Tramwajów, a także w niedziele na wybranych kursach linii 43.

Przy ul. Wierzbowej można jednak obejrzeć bogatą kolekcję mniejszych elementów komunikacyjnej układanki. Mniejszych, lecz nie mało ważnych.

- Mundury, kasowniki, tablice z numerami linii, automaty do sprzedaży biletów… - wylicza. - Nawet rzecz tak prozaiczna, jak słupek przystankowy, pozwala dostrzec, jak bardzo zmieniła się komunikacja przez 114 lat - przekonuje.

Całości dopełnia bogaty zbiór archiwaliów: zdjęć, pocztówek, map sieci komunikacyjnej, instrukcji dla prowadzących oraz wycinków prasowych.

Formuła Muzeum pozwala dosłownie "dotknąć historii" . Większość eksponatów można wziąć do ręki.

- Obecnie w Muzeum można obejrzeć też dwie wystawy czasowe. Jedna z nich to zbiór modeli wagonów tramwajowych, wykonanych przez Wiktora Jarzynę - opowiada Bartosz Stępień. - Dioramy prezentują scenki rodzajowe z historii łódzkich tramwajów od początku XX wieku, poprzez II Rzeczpospolitą, aż po lata 60. ubiegłego stulecia. Oprócz wiernie odwzorowanych pojazdów, można zobaczyć figurki ludzi i elementy otoczenia. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki