Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Park na "Młynku"

Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński
Dziś wybieramy się do doliny rzeki Olechówki, aby nieco bliżej poznać urokliwy "Młynek". Miejsce znane jest łodzianom, ale wciąż jeszcze nie do końca poznane w takim stopniu, na jakie zasługuje. Park na "Młynku" znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, na terenie dzielnicy Chojny-Zatorze.

- Najpiękniejsze miejsca w tej okolicy to moim zdaniem pobliski Dworzec Łódź Chojny, kościół pw. św. Wojciecha i rzeka Olechówka, wzdłuż której spacer doprowadzi nas do "Młynka" właśnie - opowiada Tomasz Adamkiewicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi oraz organizator wakacyjnego cyklu projekcji "Kino w Starym Tramwaju". - Mało kto o tym wie, ale nad ulicą Bałtycką rozciąga się góra, na której kręcono sceny do filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda.

Jak się okazuje, wzniesienie, na którym Aleksander Ford kręcił sceny do swoich słynnych "Krzyżaków", było tuż po wojnie wysypiskiem dla miasta Łodzi. Z czasem zostało zrekultywowane. To właśnie tu wbite w ziemię zostały słynne krzyżackie miecze, które posłańcy Zakonu Krzyżackiego ofiarowali królowi Władysławowi Jagielle.

Jak opowiada pan Tomasz, "Młynek" był kiedyś posiadłością w całości prywatną i stał tu najprawdziwszy młyn. - Moja mama jeszcze pamięta jak on wyglądał. Po jakimś czasie ten budynek został rozebrany - opowiada Tomasz Adamkiewicz. - Co ciekawe, nitka torów kolejowych ze stacji Łódź-Chojny na Olechów została wybudowana na polecenie Niemców podczas okupacji. Przy tworzeniu nasypu kolejowego, na odcinku od mojego domu do "Młynka" pracowali pod dyktando hitlerowców Żydzi, którzy tu ginęli.

Innym elementem poniemieckim i bardzo charakterystycznym dla budownictwa z czasów drugiej wojny światowej jest masywny tunel dla rzeki Olechówki. Na "Młynku" działa Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, dzięki czemu w sezonie letnim bez problemu można wypożyczyć łódkę, rower wodny lub kajak i dopłynąć choćby na znajdującą się w centralnej części zbiornika wyspę.

Ceny są przystępne (w granicach 10 zł), a jakość usług nie budzi zastrzeżeń. Dodatkową zaletą "Młynka", jako że korzystają z jego walorów przede wszystkim okoliczni mieszkańcy, jest spokój i brak tłoku. Niedawno na "Młynku" z myślą o najmłodszych zbudowany został plac zabaw z miękką, bezpieczną nawierzchnią. Są też stoły do szachów i warcabów.

W 2007 r. urząd miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku na "Młynku". - Na "Młynku" panuje spokój, tu najlepiej wypoczywam - przyznaje pan Tomasz, który mieszka w drewnianym domu zbudowanym przez jego pradziadka w 1937 roku.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odkrywamy Łódzkie: Park na "Młynku" - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki