Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Sieradz i okolice

Krystian Dobrzański
Kolegiata powstała w 1370 roku
Kolegiata powstała w 1370 roku Dariusz Piekarczyk
- Osobom, które odwiedzają Sieradz proponuję rozpoczęcie zwiedzania od orzeźwiającej kąpieli w Warcie. Urządzona tutaj strzeżona plaża z charakterystycznym wiszącym mostem to świetne miejsce na kąpiel - rozpoczyna opowieść o swoim ukochanym mieście Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej.

Na kąpiel nie ma jednak zbyt dużo czasu. Historia Sieradza jest bowiem bardzo bogata, natomiast liczba zabytków, które trzeba zobaczyć zajmie nas na wiele godzin.

- Po przyjemnej kąpieli świetnym pomysłem na rozpoczęcie zwiedzania jest spacer obrzeżami miasta w stronę wzgórza zamkowego. Wart uwagi jest obelisk na wzgórzu. Upamiętnia on miejsce spotkania się wojsk, które pod przewodnictwem króla Władysława Jagiełły ruszyły na Grunwald. Na samym wzgórzu znajdują się także bunkry z czasów II wojny światowej - opowiada Tomasz Bęben.

Samo wzgórze zamkowe jest pozostałością grodu kasztelańskiego, a następnie książęcego, w którego obrębie w XIII wieku wzniesiono ceglaną rotundę. W XIV wieku gród zastąpił murowany zamek królewski, wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, rozebrany w końcu XVIII wieku. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Sieradza jest także tamtejszy park etnograficzny, który oprócz domu i rzeźb Szczepana Muchy, prezentuje również kilka innych interesujących obiektów. Ekspozycja jest niewielka, ale ze względu na prezentowane zbiory ma niezwykłą wartość etnograficzną.

- Dzięki wizycie w tym skansenie można przenieść się do minionego wieku i poczuć jak w zagrodzie chłopskiej. Później obowiązkowo spacer sieradzką Pragą, aby znaleźć się w nowszej części Sieradza. Obowiązkowo musimy także zobaczyć kolegiatę, która jest jedną z najatrakcyjniejszych budowli miasta - zachęca dyrektor filharmonii.

Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu to gotycki kościół farny z 1370 roku, przebudowany w XVII wieku. Wystrój wnętrza głównie barokowy i rokokowy, w środku znajduje się także kilka rzeźb gotyckich. W dekoracji ołtarza głównego możemy podziwiać herb ziemi sieradzkiej. W fasadę wmurowano także fragmenty odrzwi z dawnego zamku.

- Po wizycie w kolegiacie warto udać się ulicą Ogrodową do ulicy Krótkiej. Tam na rogu znajduje się zabytkowa kamienica, w której w 1905 roku urodził się Ary Szternfeld, jeden z pionierów kosmonautyki - opowiada nasz przewodnik.

Po obejrzeniu licznych zabytków pora na chwile relaksu. Dobrym do tego miejscem będą okolice fontanny w rynku. Stamtąd warto udać się także do muzeum miasta znajdującego się w jednej z kamienic, gdzie można obejrzeć wystawę poświęconą Antoniemu Cierplikowskiemu, fryzjerowi o międzynarodowej sławie, twórcy nowych trendów w dziedzinie fryzjerstwa, a właściwie całej stylistyki kobiecej, zwanego królem fryzjerów.

- Na koniec proponuję wszystkim zapoznanie się z podominikańskim klasztorem obecnie zajmowanym przez siostry urszulanki. Stamtąd dobrze jest udać się do niedaleko położonego teatru miejskiego. Gdy zwiedzimy już wszystkie zabytki wracamy do rynku, siadamy w jednej z tamtejszych kawiarenek i delektujemy się smakiem pysznej kawy patrząc jednocześnie na piękny zabytkowy Sieradz - kończy Tomasz Bęben.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki