Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Turniej Rycerski w Łęczycy

Justyna Sobczak
Justyna Szymańska
Pieszy turniej rycerski w wykonaniu grupy Merlet z Czech ma być główną atrakcją tegorocznego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego, który zaplanowano w sobotę i niedzielę na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy.

Grupa pochodząca z Pragi to mistrzowie świata w szermierce artystycznej. W Łęczycy zaprezentują widowisko, które w 2006 roku zostało uznane za najlepsze widowisko na festiwalu szermierki artystycznej w Berlinie.

- Grupa Merlet powtórzyła sukces pięć lat później - mówi Andrzej Borucki, dyrektor Muzeum na Zamku Królewskim w Łęczycy. - Widowisko zapowiada się niezwykle emocjonująco również dlatego, że członkowie grupy brali dotychczas udział w czołowych superprodukcjach filmowych amerykańskich i francuskich. Mertel tworzył znakomite układy szermiercze oraz trenował aktorów do takich filmów jak "Rycerz z Szanghaju" z Jackie Chanem w roli głównej, czy najnowszej wersji "Trzech muszkieterów" z Orlando Bloomem oraz "Joanny d'Arc" z Millą Jovovich - dodaje.

Goście z Pragi to jednak nie jedyna atrakcja tegorocznej imprezy. W murach zamku będzie można również obejrzeć widowisko konne, które przygotuje, po raz pierwszy na łęczyckim turnieju, Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski.

- Należy on do polskiej czołówki zespołów rekonstrukcji historycznej organizujących widowiska konne. W szranki turniejowe stanie sześciu rycerzy w uzbrojeniu z XV wieku w asyście giermków i herolda - zdradza Borucki.

Gośćmi tegorocznego turnieju będzie również czeska grupa Armentum, która po mistrzowsku wykonuje układy szermiercze na niemal wszystkie rodzaje białej broni. W tym roku grupa zaprezentuje, według nowego scenariusza, swój kunszt władania bronią drzewcową, pokaz artyleryjski przy wykorzystaniu m.in. replik średniowiecznych armat i całego arsenału ręcznej broni palnej, a także pokaz strzelania z kuszy.

W trakcie dwudniowego turnieju będzie można również podziwiać Gwardię Gryfa, jedyną grupę w Polsce, która zajmuje się pokazami włoskiej sztuki tańca z flagami.

Dopełnieniem turniejowych zmagań będzie turniej łuczniczy o statuetkę "Srebrnej brzechwy". W tym roku powalczy o nią dwunastu łuczników m.in. z Polski, Francji, Węgier, Ukrainy i Czech. Każdy z nich posługiwać się będzie replikami średniowiecznych łuków i strzał.

Zamkowy dziedziniec wypełnią dodatkowo warsztaty średniowiecznego rzemiosła. Będzie można sprawdzić się w grach historycznych, czerpaniu papieru, strzelaniu z łuku, lepieniu garnków czy też w pleceniu koszyków z wikliny. Imprezę uświetnią również przechadzający się wśród zgromadzonej na dziedzińcu publiczności kuglarze i połykacze ognia.

W trakcie dwudniowej imprezy nie zabraknie średniowiecznych kramów kupieckich oraz dźwięków średniowiecznej muzyki.

- Nasz turniej jest imprezą familijną, w której staramy się unikać epatowania przemocą - zachęca Andrzej Borucki. - To przede wszystkim dobra zabawa i profesjonalna rywalizacja z poszanowaniem umiejętności przeciwnika. Pokazy mają zachwycać, a nie przerażać. Staramy się ukazać prawdziwy rycerski etos, kultywować przyjaźń i wartości rycerskie - dodaje.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki