Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Uniejów

Krystian Dobrzański
Termy przyciągają rzesze turystów
Termy przyciągają rzesze turystów Dziennik Łódzki/archiwum
Pierwsze wzmianki o Uniejowie pojawiają się w 1136 roku. Prawa miejskie otrzymał w roku 1285. Jak twierdzi Wojciech Jakubowski, miasto położone nad Wartą to idealne miejsce na spędzenie kilku dni wakacji.

- Pobyt warto zacząć od zwiedzania uniejowskiego zamku, który ma niepowtarzalny klimat. Niedaleko położony jest także piękny park idealnie nadający się na wakacyjne spacer - tłumaczy.

Zamek wybudowany został w latach 1360-1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków na miasto w 1331. Inicjatorem budowy zamku był abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, jeden z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego. Obiekt został poważnie zmodernizowany w latach 1525-1534, z uwagi na zniszczenia pożarowe i wtedy utracił większość cech gotyckich.

Z zamkiem związana jest także legenda krążąca wśród hotelowych gości, którzy dziś zamieszkują zamek. Opowiada ona o damie spacerującej po przyzamkowym parku. Jest to duch generałowej Toll, która wraca z zaświatów do ukochanej siedziby.

Wśród uniejowskich zabytków, warta odnotowania jest także tamtejsza kolegiata z XIV wieku. Największą wartość historyczną kościoła stanowi gotyckie prezbiterium z XIV wieku oraz znajdujący się w kaplicy bł. Bogumiła sarkofag wykonany w brązie w 1667 w Gdańsku.

Dwa razy do roku okolice zamku zmieniają się także w miejsce rycerskich zmagań z całej Europy. Oprócz standardowych pokazów rycerskich podczas turnieju odbywa sie także jarmark średniowiecznego rzemiosła i rękodzieła. Nie brakuje także pokazów konnych oraz starodawnego tańca. Dzięki przebraniom i jedynemu w swoim rodzaju klimatowi każdy może się poczuć jak kilkaset lat wcześniej.

- W tym roku odwiedzili nas rycerze z Francji oraz Ukrainy. Moim ulubionym punktem turnieju jest festiwal ognia. Nie mniej emocjonujące są także rycerskie pokazy. W przyszłości chcemy zapewnić jeszcze więcej atrakcji, planujemy między innymi spacery po żarze - mówi Wojciech Jakubowski.

Po tym jak skończymy już wyprawę w świat średniowiecza pora oddać się gorącym kąpielom, z których Uniejów jest znany w całej Polsce. Mowa oczywiście o uniejowskich termach, dzięki którym będziemy mogli przez wiele godzin oddawać się gorącym kąpielom. Oprócz przyjemności i możliwości wielogodzinnego relaksu, termalne wody pozytywnie wpływają także na szereg problemów zdrowotnych. Wypływająca z głębokości 2000 metrów woda o temperaturze 68°C doskonale wpływa na schorzenia nosa, ucha, gardła i krtani. Pomaga w nerwobólach, a także pozytywnie oddziałuje na zwyrodnienie stawów. Kompleks czynny jest od godz. 10 w tygodniu, w weekendy od 9 do godziny 22.

- Jeżeli komuś znudzą się gorące kąpiele może udać się nad Wartę. Tam na wszystkich czeka darmowa plaża z wieloma punktami gastronomicznymi. W rzece nie brakuje także ryb, dzięki czemu mogą tutaj przybyć także wędkarze. Sam wielokrotnie widziałem jak wyciągają z rzeki wielkie ryby - zachwala pan Wojtek.

Jak tłumaczy, Uniejów to idealne miejsce dla wszystkich, zarówno zakochanych par jak i męskich wypadów. - W zamku jest możliwość wykąpania się w czekoladzie. To idealny sposób na romantyczną kąpiel we dwoje. Jeśli planuję wypad z kolegami, idziemy wykąpać się w piwie. Tutaj naprawdę można się świetnie bawić - zachwala.

Miejscowa rzeka ucieszy także tych, którzy wakacyjny wypoczynek wolą spędzać na sportowo. Przez Uniejów przebiega bowiem trasa spływu kajakowego do Jeziorska. Inną formą sportowego wypoczynku jest skorzystanie z położonej w kompleksie sportowym kręgielni.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki