Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy Łódzkie: Zamek Książąt Mazowieckich

Aneta Grinberg
Anna Popłońska
Ireneusz Błądek, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej, nie może polecić innego miejsca niż baszty Zamku Książąt Mazowieckich. Sam tam pracuje, ale i uwielbia to miejsce. Nikt, tak jak on nie zna każdego zakątka zamkowych ruin leżących w centrum Rawy, w widłach rzeki Rawki i Rylki.

Zamek wybudowano w latach 1355-1370 i był on rezydencją Książąt Mazowieckich. Po 1563 roku był miejscem przechowywania skarbu kwarcianego i więzieniem. W latach "potopu" szwedzkiego zamek uległ znacznemu zniszczeniu. Został częściowo odbudowany w 1789 roku. Po III rozbiorze władze pruskie, dla uzyskania taniego materiału budowlanego, rozebrały część murów.

- W latach piećdziesiątych zrekonstruowano ośmioboczną basztę, fragment murów kurtynowych i odsłonięto zarys fundamentów - mówi Ireneusz Błądek, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej. - Marzyło by się, żeby odtworzyć cały zamek, ale to za drogi koszt.

Zamkowa baszta jest czynna w wakacje w każdy weekend. Można tam od pracowników muzeum wysłuchać historii zamku oraz zwiedzić basztę. - Do obejrzenia są sala rycerska, komnata środkowa i najwyższa - mówi dyrektor Błądek.

Oprócz historii można usłyszeć wiele ciekawostek związanych z zamkiem. - Będąc tu nie sposób nie wysłuchać dramatycznej legendy o księżnej Ludmile - zachęca Ireneusz Błądek. - Legenda głosi, że do dziś straszy ona na rawskim zamku.

Według rawskiej legendy, na żonę Siemowita III Ludmiłę padł cień podejrzeń o niewierność. Dlatego urodzony syn książęcej pary na rozkaz księcia został oddany na wychowanie ubogiej kobiecie. Sroga kara spotkała również rzekomych kochanów. Oboje stracili życie w okrutny sposób. Ludmiłę miał udusić wysłany przez księcia oprawca. Dopiero po kilku latach okazało się, jak ogromną pomyłkę popełnił ów książę. Podobieństwo kilkuletniego Henryka, którego odnalazła córka Siemowita i zabrała na swój dwór, do księcia rawskiego było tak oczywiste, że nikt nie śmiał już wątpić w niewinność Ludmiły. Duch księżnej, która została niesłusznie stracona, jest ponoć obecny na rawskim zamku .

Echa tych dramatycznych wydarzeń dotarły nawet na zachodnie dwory. - Podobno historię z rawskiego zamku można odnaleźć w "Zimowej opowieści" Williama Szekspira - mówi Ireneusz Błądek.

Ale oprócz legend, mitów i miłosnych opowieści z rawskim zamkiem należy łączyć również inne fakty o dużym znaczeniu dla dziejów państwa polskiego. To tutaj w XVI wieku przechowywano skarb kwarciany, przeznaczony na utrzymanie wojska polskiego. Zamek pełnił także rolę więzienia. Obok pospolitych przestępców trzymano tu Jakuba Pontusa de la Gardie, wodza szwedzkiego, oraz nieślubnego syna Karola IX, króla Szwecji. Obaj zostali wzięci do niewoli przez Jana Zamoyskiego. Jeśli ktoś lubi historyczne ciekawostki, podczas wizyty w rawskim zamku jest zatem czego posłuchać.

Basztę zamkową można zwiedzać w okresie letnim od czerwca do września, w soboty i niedziele, w godzinach 11-15. W pozostałe dni tygodnia dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) wstęp jest po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami muzeum. Wiedzę o zamku, ale nie tylko, można uzupełnić zwiedzając Muzeum Ziemi Rawskiej, oddalone od zamku o kilkaset metrów. We wnętrzach blisko stuletniej willi urządzone są dwie stałe wystawy: Izba Chłopska i Salonik Babuni.

- Na wystawie czasowej można teraz zobaczyć interesujące znaleziska odkryte w ramach wykopalisk archeologicznych miasta, podczas budowy obwodnicy w 2005 roku - mówi Ireneusz Błądek.

Bilety zarówno do muzeum, jak i baszty dla dorosłych kosztują 3 zł. Ulgowe dla dzieci, młodzieży i emerytów 2 zł. Dla dzieci do lat siedmiu wstęp bezpłatny.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki