Odkrywka Złoczew. Nie ma rozstrzygnięcia ws. decyzji środowiskowej dla kopalni Złoczew. Węgiel ze Złoczewa uratuje elektrownię Bełchatów?

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Tadeusz Sobczak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Po raz kolejny odroczony został termin rozstrzygnięcia w sprawie zaskarżonej decyzji środowiskowej dla kopalni węgla brunatnego „Złoczew”.

ODKRYWKA ZŁOCZEW KTO JEST ZA A KTO PRZECIW?!

Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla kopalni to jeden z kluczowych elementów starań inwestora o koncesję na wydobycie węgla brunatnego ze złoża na pograniczu powiatów sieradzkiego i wieluńskiego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi zapaliła zielone światło dla inwestycji w marcu 2018 r. Wkrótce potem korzystną dla spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna decyzję oprotestowała Fundacja Greenpeace.

Specustawa węglowa to poselski projekt zmiany ustawy prawo geologiczne i górnicze. Zakłada on między innymi, że rada ministrów ma w drodze rozporządzenia stworzyć listę złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Inwestor, który chce uzyskać koncesję na wydobycie będzie musiał otrzymać decyzję o utworzeniu „obszaru specjalnego przeznaczenia w zakresie wydobywania węgla kamiennego lub węgla brunatnego”.Decyzję tą miałby wydawać minister środowiska na wniosek inwestora. Co ciekawe, zgodnie z projektem stroną postępowania miałby być tylko inwestor. Jak podkreślają ekolodzy, wprowadzenie takich przepisów spowodowałoby, że ani mieszkańcy, ani samorządowcy nie mieliby prawa głosu w sprawie powstania odkrywki.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>

Nie dla odkrywki Złoczew! Mieszkańcy nie chcą nowych kopalni...

SUCHE STUDNIE I ZNISZCZONA PRZYRODA TO EFEKT PRZYSZŁEJ ODKRYWKI ZŁOCZEW

Po blisko trzech latach od wydania zgody środowiskowej postępowanie odwoławcze wciąż nie zostało zakończone. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wielokrotnie przekładała termin wydania rozstrzygnięcia z uwagi na „skomplikowany charakter sprawy”. W grudniu 2020 r. inwestor przesłał kolejne uzupełnienia raportu oddziaływania kopalni na środowisko. Na początku lutego br. GDOŚ poinformowała, że zgromadziła cały materiał dowodowy.

Ogłoszenia decyzji spodziewano się na początku marca, jednak nic tego. Po raz kolejny odroczono termin zakończenia sprawy – do 30 kwietnia 2021 r. O co chodzi tym razem? „Przyczyną zwłoki jest konieczność zapewnienia stronom udziału w postępowaniu” - ogłosił GDOŚ 2 marca.

Rolnicy przeciwni odkrywce Złoczew.

Rolnicy przeciwni odkrywce Złoczew. Izba rolnicza i wieluńsk...

Zawiadomienia o planowanym wydaniu rozstrzygnięcia z początku lutego miały upublicznić także urzędy gmin znajdujące się w zasięgu projektowanej kopalni. Teraz GDOŚ oczekuje ich zwrotu, by upewnić się, że dochowane zostały wszystkie terminy. Zarazem 22 lutego do Dyrekcji wpłynęło pismo Fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi z uwagami w sprawie.

ODKRYWKA ZŁOCZEW RATUNKIEM DLA ELEKTROWNI BEŁCHATÓW?

Koncern PGE GiEK złożył wniosek o wydanie koncesji na eksploatację złoża „Złoczew” pod koniec 2018 r. Prawomocna decyzja środowiskowa nie jest jedynym warunkiem udzielenia koncesji. Obszar górniczy musi być także uwzględniony w lokalnych dokumentach planistycznych. Tymczasem studium przestrzenne gminy Złoczew zostało zaskarżone przez przeciwników kopalni. Postępowanie jest w toku. 18 lutego Naczelny Sąd Administracyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji.

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie