Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiają zabytkową kamienicę przy OFF Piotrkowska. Remont kamienicy ma zakończyć się w czerwcu 2020

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W czerwcu ma się zakończyć rewitalizacja kamienicy przy OFF Piotrkowska
W czerwcu ma się zakończyć rewitalizacja kamienicy przy OFF Piotrkowska UMŁ
W czerwcu tego roku ma się zakończyć rewitalizacja kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 142 (przy OFF Piotrkowska). Powstają lokale dla przedsiębiorców oraz dom dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami.

Elewacja już gotowa, dobudowywany jest taras. To nie koniec, zbudowany zostanie dziedziniec. Kamienica pochodzi z 1881 roku, była własnością Ludwika Schweigerta. Na początku XX wieku przeszła w ręce rodziny Bechtoldów, którzy prowadzili fabrykę wyrobów bawełnianych.

Remont trwa od lutego 2019 roku.

- Na parterze znajdować się będą lokale dla przedsiębiorców – mówi Rafał Michaś, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi. - Pierwsze piętro i część parteru zostaną przeznaczone na siedzibę domu dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W tym właśnie celu została zainstalowana w budynku winda. Na wyższych kondygnacjach znajdzie się dziewięć w pełni funkcjonalnych mieszkań komunalnych.

Zielone podwórko przy ulicy Piotrkowskiej

Zmienia się także podwórko. Do budynku zostanie dobudowany taras służący podopiecznym domu dziennego pobytu, który jednocześnie stanowił będzie zadaszenie części dziedzińca. Budynki gospodarcze zostały wyburzone. Położona będzie nowa betonowa posadzka oraz w wyznaczonych miejscach deska tarasowa. Pojawi się również dużo zieleni z elementami małej architektury. Zasadzone zostaną rośliny, w tym krzewy, drzewa oraz rośliny pnące. Przy ulicy Piotrkowskiej powstanie zielone podwórko, otwarte dla wszystkich.

Szyny kolejowe i żeliwny zbiornik na wodę

Podczas prac remontowych kamienicy wykonawca remontu odkrył na poddaszu żeliwny zbiornik na wodę, który najprawdopodobniej służył do rozprowadzania wody do mieszkań. Wcześniej trzeba było ręcznie napompować ją ze studni. Zbiornik mógł mieć też charakter przeciwpożarowy. Takie rozwiązania nie były powszechnie stosowane w XX wieku, stąd tym bardziej wyjątkowy charakter znaleziska. Jeszcze jedną ciekawostką było wykorzystanie szyn kolejowych do budowy stropu w budynku oficyny, które odsłonięto podczas prowadzonego remontu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki