MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odnowią kamienicę Oszera Kohna, pierwszy secesyjny budynek w Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawną świetność odzyska fasada zabytkowej kamienicy Oszera Kohna przy ul. Piotrkowskiej 43, która uważana jest za pierwszy obiekt secesyjny w Łodzi. Prace remontowe zakończą się w tym roku i pochłoną 415 tys. zł, z czego 170 tys. zł wyłoży miasto.

Chodzi o program, dzięki któremu samorząd dofinansowuje remonty prywatnych, zabytkowych budynków: willi, pałaców, kamienic, kościołów, dawnych fabryk itp. Akcja ta trwa od 2004 roku i w tym czasie prywatni inwestorzy otrzymali z kasy miasta ponad 53 mln zł.

Warunkiem otrzymania dotacji jest tytuł własności obiektu, kosztorys planowanych prac remontowo-budowlanych, wstępne pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz wkład własny wynoszący 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. Pieniądze na ten cel przyznaje komisja, a zatwierdza – w formie uchwały – Rada Miasta.

W tym roku w ten sposób dofinansowano 17 obiektów na kwotę 2,3 mln zł. Wśród nich – oprócz kamienicy Oszera Kohna – jest pałac Arnolda Stillera u zbiegu ul. POW i ul. Jaracza, kaplica Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu i kościół św. Ducha przy placu Wolności.

To najpiękniejsza kamienica secesyjna w Łodzi. Wśród dekoracji na elewacji uwagę zwracają motywy liści laurowych będące symbolem zwycięstwa i wysokiej pozycji właściciela kamienicy – zaznaczyła konserwator miejski Kamila Kwiecińska – Trzewikowska na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Na fasadzie są też motywy liści dębowych, które z kolei mogą być oznaką potęgi i żywotności inwestora. A był nim Oszer Kohn, jeden z czołowych fabrykantów Łodzi międzywojennej. Przede wszystkim znany był jako prezes i właściciel Widzewskiej Manufaktury. Ponadto posiadał willę przy ul. Targowej, która po wojnie stała się siedzibą znanej na całym świecie szkoły filmowej.

W tym miejscu Pietryny stał dom, który w latach 1901 – 1902 został przebudowany w secesyjne arcydzieło przez znakomitego architekta Gustawa Landau – Gutentegera. W kamienicy na drugim piętrze miał on luksusowe 7-pokojowe mieszkanie, zaś w oficynie pracownię architektoniczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki