Odnowią mogiłę Piotrowiczów na Starym Cmentarzu [ZDJĘCIA]

  Odnowią mogiłę Piotrowiczów na Starym Cmentarzu [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Odnowią mogiłę Piotrowiczów na Starym Cmentarzu.
  1/16
  przejdź do galerii

  Odnowią mogiłę Piotrowiczów na Starym Cmentarzu. ©Krzysztof Szymczak

  Pomnik znanych powstańców styczniowych Marii i Konstantego Piotrowiczów na Starym Cmentarzu w Łodzi zostanie odnowiony do sierpnia br. - poinformowali wiceprezydent Krzysztof Piątkowski i Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami. Na mogile zostaną też odtworzone dwie charakterystyczne, skrzyżowane kosy, które już dwa razy były kradzione przez złomiarzy.
  Jest nadzieja, że teraz nastąpi przełom, bowiem kosy zostaną wykonane z tworzywa sztucznego i amatorzy złomu na nie się nie połaszczą.

  Pomnik jest poświęcony małżeństwu Piotrowiczów, którzy wzięli udział w słynnej bitwie pod Dobrą 24 lutego 1863 roku. Maria zginęła w walce z Rosjanami, zaś Konstanty został ciężko ranny i wkrótce zmarł. Nagrobek im poświęcony najpewniej postawiono po 1916 roku. Należy on do jednych z najcenniejszych na zabytkowej nekropolii. Jego odnowienie i przywrócenie pierwotnego wyglądu pochłonie 8 tys. zł.

  Pieniądze pochodzą z kwesty w 2012 roku na Starym Cmentarzu. Zebrano wówczas ponad 80 tys. zł. Dzięki temu w tym roku w sumie zostanie odnowionych osiem nagrobków. Ostatnie prace mają się zakończyć do połowy października.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo