Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony zabytek będzie drugą siedzibą Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi (zdjęcia)

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na początku 2020 roku robotnicy ukończą remont gmachu przy ul. Jaracza 26
Na początku 2020 roku robotnicy ukończą remont gmachu przy ul. Jaracza 26 Krzysztof Szymczak
Na początku 2020 roku robotnicy ukończą remont gmachu przy ul. Jaracza 26. Do końca minionych wakacji budynek z 1923 r. był siedzibą Gimnazjum nr 2. Szkoły tego typu „wygasły”, zatem teraz przypadnie on podstawówce nr 111 – jako jej drugie miejsce prowadzenia zajęć (główna siedziba SP nr 111 pozostanie przy ul. Jaracza 44/46).

Magistrat pochwalił się postępami w remoncie we wtorek (10 grudnia). Zabytek z ul. Jaracza od początku służył edukacji – powstał w ramach wielkiej akcji budowania szkół prowadzonej przez władze miasta w kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Autorem projektu ukończonego w 1923 r. był wybitny architekt Wiesław Lisowski (chyba najbardziej znane z jego dokonań służących łódzkiej oświacie to gmach na rogu ulic Sterlinga i Rewolucji 1905 r. – należący obecnie do Szkoły Podstawowej nr 1).

Styl, w którym Wiesław Lisowski zaprojektował gmach wzniesiony przy ul. Jaracza 26, specjaliści określają jako mieszankę klasycyzmu akademickiego z międzywojennym modernizmem.

Pierwszym gospodarzem gmachu była żeńska podstawówka, której uczennice m.in. zdobywały wiedzę, jak sprawnie prowadzić gospodarstwo domowe.

– Przez ostatni rok pracowaliśmy nad kompleksową modernizacją budynku. Zakres robót obejmował remont oraz naprawę sieci wodnej i gazowej – wyliczała w miniony wtorek Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. – Przebudowana została sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej.

Szkoła będzie podłączona do sieci centralnego ogrzewania i uzyska dostęp do światłowodu, który jest technologią gwarantującą szybki transfer danych.

Jedna z najciekawszych zmian w strukturze gmachu to przeniesienie wejścia do budynku. Po zakończeniu remontu uczniowie będą korzystać z drzwi od strony tzw. pasażu Majewskiego, łączącego ulicę Jaracza z ul. Włókienniczą.

Gmach zyska windę oraz rampy – pomagające osobom niepełnosprawnym.

Pomieszczenia wewnątrz szkoły będą nieznacznie przebudowane.

– Już ukończyliśmy prace na pierwszej i drugiej kondygnacji. Wyremontowane są sale lekcyjne z odrestaurowanymi zabytkowymi drzwiami. Obecnie kończymy prace przy windzie, w piwnicach i na dziedzińcu. Możemy też oglądać odnowioną elewację budynku od strony zachodniej, w ciągu dwóch tygodni ukończymy prace przy elewacji od strony ul. Jaracza – opowiadał we wtorek Marcin Bajerski ze spółki VIK-BUD, prowadzącej remont zabytku.

W budynku oraz na dziedzińcu szkoły powstaną siłownie. Zewnętrzna będzie miała charakter ogrodzonej tzw. stacji street workout. Uczniowie znajdą w niej takie urządzenia jak: wahadło, wioślarz, orbitrek czy „biegacz”.

Nowe - ogrodzone - boisko dostosowane będzie do potrzeb różnych dyscyplin. Uczniowie zagrają na nim m.in. w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną.
Pozostałą część podwórza robotnicy pokryją dwoma rodzajami kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych będzie zasiany trawnik.

To wszystko otrzyma - jako drugą siedzibę - Szkoła Podstawowa nr 111, ponieważ, według uzasadnienia władz miasta, zajęcia w tej podstawówce odbywają się teraz w systemie zmianowym, a lekcje kończą się np. o godz. 16.40.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki