Odprawy górnicze: 120 tys. zł dla górników odchodzących z zawodu. Związki chcą dodatkowo gwarancji zatrudnienia w ustawie

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Trwają rozmowy w sprawie likwidacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Do porozumienia jeszcze daleko
Trwają rozmowy w sprawie likwidacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Do porozumienia jeszcze daleko PGG
Udostępnij:
120 tysięcy złotych odprawy ma otrzymać górnik, który odejdzie z zawodu w ramach. Ci przed emeryturą mogą liczyć na urlopy. Dla pozostałych górników i pracowników zakładów przeróbki węgla związkowcy domagają się gwarancji zatrudnienia do emerytury. O negocjacjach strony społecznej z rządową w sprawie transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego mówił na antenie RMF FM Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Jedną z najważniejszych treści tego porozumienia jest to, co się będzie na Śląsku działo od roku przyszłego, aż do tego roku 2049 i dalej. Czyli, czy przy tej transformacji rzeczywiście będą powstawać twarde miejsca pracy, miejsca pracy o podobnej wartości, z jakimi mamy do czynienia w górnictwie - powiedział Kolorz w Rozmowie Dnia RMF FM.

Związki chcą gwarancji zatrudnienia w ustawie

Negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami rządu w sprawie transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego były tematem jednej z Rozmów Dnia RMF FM. O kulisach opowiadał Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Podkreślił, że zamknięcie ostatniej polskiej kopalni węgla kamiennego jest nieodwracalne i nastąpi w 2049 roku. Co czeka Śląsk po likwidacji górnictwa węgla kamiennego.

Nie przeocz

Jak usłyszeliśmy wciąż trwają trudne rozmowy pomiędzy związkowcami a przedstawicielami rządu.

- Jedną z najważniejszych treści tego porozumienia jest to, co się będzie na Śląsku działo od roku przyszłego, aż do tego roku 2049 i dalej. Czyli, czy przy tej transformacji rzeczywiście będą powstawać twarde miejsca pracy, miejsca pracy o podobnej wartości, z jakimi mamy do czynienia w górnictwie. Póki co, to oprócz deklaratywnej fabryki Izery, która ma powstać w Jaworznie, na razie rząd, ani w KPO, ani też w ramach ewentualnie przedstawionego "Nowego Ładu" żadnej takiej inwestycji nie przedstawił. Aczkolwiek jest tutaj szansa, bo jest następny rozdział tego porozumienia, dotyczący tego, żeby ten węgiel mieć gdzie spalać. I żeby tej daty dochować, mają powstać instalacje, gdzie węgiel będzie potrzebny np. do produkcji gazu, do produkcji metanolu - powiedział na antenie RMF FM Dominik Kolorz.

Kością niezgody pozostaje stawiany warunek przez stronę społeczną o gwarancji zatrudnienia do emerytury dla górników, którzy już pracują w kopalniach. Dotyczy to również pracowników przeróbki węgla.

- To jest element z naszej perspektywy i z perspektywy ludzi jeden z najważniejszych. I na dzisiaj rząd mówi: "ustawowej gwarancji nie damy". My mówimy: "dajcie" - tak mówię bardzo kolokwialnie. Mamy przygotowany wariant rezerwowy, ale powiem tak - niech nikt nie myśli, że to będzie jakiś wariant lajtowy. To będzie raczej wariant bardziej hardkorowy - dodał Kolorz.

Zobacz koniecznie

Odprawy i urlopy przedemerytalne

Górnicy i pracownicy przeróbki węgla zbliżający się do emerytury będą mogli liczyć na urlopy przedemerytalne. Pierwsza grupa to maksymalnie cztery lata, a druga trzy. Wypłacane świadczenia ma stanowić 80 proc. wysokości wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy.

Górnicy, którzy zdecydują się zrezygnować z zawodu i poszukać zarobku w innej branży otrzymają spory zastrzyk gotówki.

- Najprawdopodobniej będzie to 120 tys. zł netto. Dla górnika, który będzie chciał odejść z zawodu i będzie chciał rozpocząć nową drogę życiową poza górnictwem - potwierdził Kolorz.

Osoby odchodzące z branży górniczej mają mieć zapewnione szkolenia, które dostosują ich do potrzeb rynku pracy.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Materiał oryginalny: Odprawy górnicze: 120 tys. zł dla górników odchodzących z zawodu. Związki chcą dodatkowo gwarancji zatrudnienia w ustawie - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dac im po millionie nierobie kolorzu

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie