Odra przypływa do nas z Ukrainy. Epidemia coraz bardziej...

  Odra przypływa do nas z Ukrainy. Epidemia coraz bardziej realna. Uważaj na siebie i swoje dzieci!

  js, źródło: DGP

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Grozi nam epidemia odry? Coraz więcej chorych na odrę Ukraińców przyjeżdża do Polski.

  Grozi nam epidemia odry? Coraz więcej chorych na odrę Ukraińców przyjeżdża do Polski. ©news.science360.gov

  Odra to choroba bardzo zakaźna. Najbardziej narażone na jej destrukcyjne działanie są dzieci. W ostatnich miesiącach zanotowano coraz więcej przypadków zakażeń od osób pochodzących z Ukrainy. Według lekarzy konieczne jest wprowadzenie uregulowań prawnych. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna w wielu miastach polskich trzeba wdrażać specjalne programy polegające na masowych szczepieniach. W ten sposób Sanepid próbuje poradzić sobie z groźbą epidemii.
  Grozi nam epidemia odry? Coraz więcej chorych na odrę Ukraińców przyjeżdża do Polski.

  Grozi nam epidemia odry? Coraz więcej chorych na odrę Ukraińców przyjeżdża do Polski. ©news.science360.gov

  Przede wszystkim chorują Ukraińcy  Zdecydowana większość osób chorujących na odrę w Polsce to obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju. Częstotliwość zachorowań u Ukraińców wynika ze specyficznej sytuacji panującej w ich państwie. Na Ukrainie władze od ponad roku walczą z wysoką zachorowalnością na odrę. Jak podkreśla „DGP” polski Sanepid nie wie, czy szczepienia są u naszego wschodniego sąsiada obowiązkowe.

  Odra, ospa, polio...Co wiesz o tych chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! TEST<br> <div class=
  " />

  Niebezpieczna luka prawna  Alert epidemiologiczny, wywołany chorobami emigrantów ze wschodu, ujawnił lukę prawną. DGP ujawnia, że nie wiemy, kto ma zapłacić za szczepienia Ukraińców. Według informacji Dziennika w resorcie zdrowia trwają prace nad uregulowaniem tych kwestii. To ważne, ponieważ w tym momencie trudno ocenić, kto miałby się zająć chorymi pracownikami z Ukrainy, którzy w Polsce pracują na czarno.

  Dlaczego na Ukrainie jest tak dużo przypadków zachorowań na odrę? Problematyczna jest propaganda antyszczepionkowa. Coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepienia dzieci.  Przypadki zachorowań pokazują skalę problemu  Jedną z historii, która doskonale obrazuje skalę problemu jest przypadek pracownika jednego z zakładów w Ostródzie. Po powrocie z odwiedzin u rodziny na wschodzie, mężczyzna zauważył u siebie wysypkę i zgłosił się do lekrarza. Ten od razu zaalarmował sanepid. W ciągu 72 godzin konieczne było dotarcie do wszystkich, którzy mieli kontakt z chorym. Łącznie zaszczepiono 891 osób, w tym Polaków i Ukraińców.

  Pod Siedlcami trzeba było zaszczepić przeciw chorobie ok. 200 osób. Miało to związek z ukraińskim pracownikiem, który po wizycie w kraju ojczystym wrócił do Polski chory na odrę. Niestety, zanim Sanepid zareagował, zarażonych zostało 5 kolejnych osób. Służby natychmiast uruchomiły program szczepień ochronnych. Trzeba było nim objąć 192 osoby.

  Kolejna historia dotyczy chorej na odrę pielęgniarki z Kielc. Kobieta zaraziła się wirusem od jednego z pacjentów przebywających na szpitalnej izbie przyjęć. Pacjent stwierdził, że najprawdopodobniej chorobę przejął od ukraińskiego pracownika swojej żony. Pielęgniarka nie miała świadomości, że może przenosić odrę – zdążyła jeszcze wziąć udział w egzaminie dla ponad 100 innych pielęgniarek. Wszystkie trzeba było zaszczepić i odsunąć od pracy. Za szczepienia zapłacili pracodawcy.

  Polacy też nie chcą się szczepić  Należy podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia epidemii odry w Polsce jest coraz większe ze względu na niechęć Polaków do szczepień. Coraz częściej rezygnujemy z tej formy zabezpieczenia zdrowia. Propaganda antyszczepionkowa ma się w Polsce coraz lepiej.

  Jak podaje DGP w dokumencie Polityki Lekowej Państwa dodano adnotację, że przekraczający granice Polski muszą być weryfikowani pod względem posiadanych szczepień.

  Dlaczego odra jest groźna?  Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Infekcja nie trwa długo, ale powikłania choroby mogą być wyjątkowo groźne. Dziecko, które nie jest zaszczepione, a zachorowało na odrę, może być narażone na:
  • zapalenie mózgu
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie płuc (spowodowane nadkażeniem bakteryjnym)
  • zapalenie ucha środkowego
  • poronienie płodu
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu – rozwijające się dopiero po 7-10 latach od przechorowania odry. Zapalenie objawia się poważnymi objawami neurologicznymi (zaburzenia mowy, postępujące niedowłady, upośledzenie psychiczne).  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odra przypływa do nas zza Buga z Ukrainy..

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Jakaś kpina z Polaków... Uważaj na siebie i swoje dzieci..?
  w tytule powinno być:
  UWAŻAJ NA ZAPOWIETRZONYCH UKRAIŃCÓW ROZNOSZĄCYCH WIRUS ODRY!
  Dla swojego zdrowia,
  OGRANICZ KONTAKTY Z...rozwiń całość

  Jakaś kpina z Polaków... Uważaj na siebie i swoje dzieci..?
  w tytule powinno być:
  UWAŻAJ NA ZAPOWIETRZONYCH UKRAIŃCÓW ROZNOSZĄCYCH WIRUS ODRY!
  Dla swojego zdrowia,
  OGRANICZ KONTAKTY Z UKRAIŃCAMI!
  W trosce o zdrowie ludności w Polsce, polska lub ukraińska służba graniczna powinna szczepić Ukraińców na granicy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tam gdzie przymus tam opór

  PN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  To rodzice i lekarz muszą wziąć odpowiedzialność za szczepienie dzieci. Tak jest w Izraelu i w Szwajcarii, gdzie (dziwne...) jest najbardziej efektywna opieka medyczna. Nie ma epidemii. W PL nie...rozwiń całość

  To rodzice i lekarz muszą wziąć odpowiedzialność za szczepienie dzieci. Tak jest w Izraelu i w Szwajcarii, gdzie (dziwne...) jest najbardziej efektywna opieka medyczna. Nie ma epidemii. W PL nie było śmiertelnego przypadku po odrze. A były śmierci po nop. Odra to żadna poważna choroba. Mniej groźna od grypy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamstwa!

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Oczywiście, że były liczne przypadki śmierci po odrze. Były przypadki ...jeszcze gorsze, czyli podostre twardniejące zapalenie mózgu - nieuleczalne, objawiające się w kilka do kilkunastu miesięcy...rozwiń całość

  Oczywiście, że były liczne przypadki śmierci po odrze. Były przypadki ...jeszcze gorsze, czyli podostre twardniejące zapalenie mózgu - nieuleczalne, objawiające się w kilka do kilkunastu miesięcy po odrze schorzenie, które zmienia człowieka w warzywo. Tu można podać nazwiska, ale żeby nie ranić rodziny proponuję wyguglać resztę.

  Odra to choroba ŚMIERTELNA! Tak twierdzą lekarze, a kim jest ten oszust, który was okłamuje?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hahahah

  Ja.. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Hahahahahahah !!!! Gazeta wrocławska, JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podam prosty przykład z autopsji.

  xymox (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Od lat odwiedzam z rodziną naprawdę dobry i nietani kompleks hotelowy SPA. Pełne wyżywienie, dobry serwis. Od paru lat stopniowo spółka właścicielska zatrudnia młodych ludzi z Ukrainy. Cała kuchnia...rozwiń całość

  Od lat odwiedzam z rodziną naprawdę dobry i nietani kompleks hotelowy SPA. Pełne wyżywienie, dobry serwis. Od paru lat stopniowo spółka właścicielska zatrudnia młodych ludzi z Ukrainy. Cała kuchnia restauracji + obsługa kelnerska to załoga ukraińska. No i ok.
  Moja rodzina dba o higienę oraz zasady ostrożności w zakresie funkcjonowania w skupiskach ludzkich.
  Jednakże w tym roku to okazało się niewystarczające.
  Byliśmy zmuszeni przerwać nasz urlop w tym miejścu z powodu nieprawdopodobnego wprost zatrucia pokarmowego. Oszczędzę opisu objawów ale to było coś, nad czym nawet opieka lekarska w obiekcie nie mogła sobie poradzić a objawy wykluczały np.grypę żołądkową ( przy której np. wysypka nie występuje).

  Manager restauracji zarzekał się, że pracownicy z Ukrainy mają ważne książeczki sanepidowskie, choć przyznał, że ponad 30 pokoi obiektu zgłosiło w ostatnim czasie zarażenie.
  Oczywiście, zrzucono winę na grypę żołądkową ( a jakże, choć objawy były odmienne).
  Czyli - gość hotelowy był sobie sam winien.
  Ja z kolei zapytałem zarząd obiektu, czy pracujący Ukraińcy podlegają kontroli lekarskiej PO POWROCIE z urlopów w swoim kraju. Odpowiedź brzmiała : NIE.

  Nie jestem nacjonalistą ale absolutnie uważam, że jeśli zarażanie obywateli jednego kraju przez obywateli kraju ościennego ma miejsce to należy przynajniej ograniczyć bezrefleksyjnego i swobodnego przekraczania granicy BEZ OKAZANIA DOKUMENTU o aktualnym stanie zdrowia.
  Taki dokument powinna wypełniać jednostka zdrowia na Ukrainie, na blankietach uniwersalnych w języku angielskim i z aktualną datą.
  To wszystko.
  Aha, wspomniany obiekt stracił dobrego klienta przez swoją pazerność......zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odra i inne choroby

  Arti (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Co ci da dokument potwierdzenia stanu zdrowia? Do zarażenia może dojść po bdaniu a razwinąć już po przekroczeniu granicy. Mam kontakt z wieloma ukraińcami ktorzu szczerze odpowiadają że nie...rozwiń całość

  Co ci da dokument potwierdzenia stanu zdrowia? Do zarażenia może dojść po bdaniu a razwinąć już po przekroczeniu granicy. Mam kontakt z wieloma ukraińcami ktorzu szczerze odpowiadają że nie słyszeli w swoim kraju aby ludzie xaczeli nagmonnie chorować na odrę lub inne choroby zakaźna o których tak czędto się mówi u nas i przypisuje właśnie naszym sąsiadomzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamczyński przed wyborami

  tyle w temacie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  grzmiał o chorobach i możliwych epidemiach, które są naturalnym skutkiem niekontrolowanej w żaden sposób migracji. Minęły trzy lata i w Polsce, która miała być według pisiorstwa bezpieczna, dzieje...rozwiń całość

  grzmiał o chorobach i możliwych epidemiach, które są naturalnym skutkiem niekontrolowanej w żaden sposób migracji. Minęły trzy lata i w Polsce, która miała być według pisiorstwa bezpieczna, dzieje się to samo co w krajach zachodniej Europy, przed czym kłamczyński ostrzegał w swoim przemówieniu.
  Dzięki zdrajcom z pisu jesteśmy drugim krajem w Europie, który przyjmuje najwięcej migrantów. Wyprzedza nas tylko Anglia. Źródło - rządowa strona migracje.gov.pl.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Deportować wszystkich Ukraińców

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  I szczelnie zamknąć wschodnią granicę. Proste.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czemu tylko wschodnią?

  Nadia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czemu tylko wschodnią? Przecież Ukraińcy mogą emigrować do Polski przez inne kraje. Zamknąć WSZYSTKIE GRANICY dla wszystkich osób niezaszczepionych (nie tylko Ukraińców). Pozwolić na wjazd tylko...rozwiń całość

  Czemu tylko wschodnią? Przecież Ukraińcy mogą emigrować do Polski przez inne kraje. Zamknąć WSZYSTKIE GRANICY dla wszystkich osób niezaszczepionych (nie tylko Ukraińców). Pozwolić na wjazd tylko tym, co posiadają dokumentacje potwierdzającą szczepienia danej osoby. Pomysł o szczepieniu w naszym kraju emigrantów to straszna głupota. To będzie olbrzymi wydatek finansowy dla Polski, niech szczepią się u siebie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czyli pomimo wcześniejszego zaszczepienia pielęgniarki nie były chronione ????

  była zaszczepiona i zachorowała (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  "Kolejna historia dotyczy chorej na odrę pielęgniarki z Kielc. Kobieta zaraziła się wirusem od jednego z pacjentów przebywających na szpitalnej izbie przyjęć. Pacjent stwierdził, że...rozwiń całość

  "Kolejna historia dotyczy chorej na odrę pielęgniarki z Kielc. Kobieta zaraziła się wirusem od jednego z pacjentów przebywających na szpitalnej izbie przyjęć. Pacjent stwierdził, że najprawdopodobniej chorobę przejął od ukraińskiego pracownika swojej żony. Pielęgniarka nie miała świadomości, że może przenosić odrę – zdążyła jeszcze wziąć udział w egzaminie dla ponad 100 innych pielęgniarek. Wszystkie trzeba było zaszczepić i odsunąć od pracy.

  Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/odra-przyplywa-do-nas-z-ukrainy-epidemia-coraz-bardziej-realna-uwazaj-na-siebie-i-swoje-dzieci/ar/13556979"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zemsta bandery !!!

  Antoni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Zamknąć granicę ,wypierdzielić tych parchów do siebie !!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Anty

  Anty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Razem z tymi, którzy teraz walczą ze szczepionkami i nie szczepią swoich dzieci!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gosc

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  jak mógł sie zarazić dorosły, przecież do tej pory szczepienia były obowiązkowe i jeżeli byliśmy szczepieni to w jaki sposób można sie zarazić. Widać, że firmy farmaceutyczne biorą się za...rozwiń całość

  jak mógł sie zarazić dorosły, przecież do tej pory szczepienia były obowiązkowe i jeżeli byliśmy szczepieni to w jaki sposób można sie zarazić. Widać, że firmy farmaceutyczne biorą się za straszenie nas, no bo pieniądze im uciekają. Oni to tak jak księża namawiają do rodzenia bo to większa kasa.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  anty

  anty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  Szczepionka nie wyklucza możliwości zachorowania! Szczepionka podnosi odporność i sprawia, że dorosły ma mniejszą szansę na zachorowanie! Ale jak to? Ano tak, że jeśli całe społeczeństwo ma...rozwiń całość

  Szczepionka nie wyklucza możliwości zachorowania! Szczepionka podnosi odporność i sprawia, że dorosły ma mniejszą szansę na zachorowanie! Ale jak to? Ano tak, że jeśli całe społeczeństwo ma zwiększoną odporność to nikt nie choruje, ale jeśli 1/4 społeczeństwa jest chora, a jakieś dzikusy zaczynają walczyć ze szczepionkami i nie szczepią dzieci i tym samym już 1/2 społeczeństwa jest chora to żadna szczepionka nic nie da. Poumierają dzieci i starzy ludzie i będzie tylko płacz. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spin

  spin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Ale bajki wypisujesz. Odpornosc poszczepienna zwyczajnie wygasa po kilku maksymalnie kilkunastu latach. Po drugie nawet jesliby wziac twoje bajki na powaznie to szczepienie na odre wprowadzono w...rozwiń całość

  Ale bajki wypisujesz. Odpornosc poszczepienna zwyczajnie wygasa po kilku maksymalnie kilkunastu latach. Po drugie nawet jesliby wziac twoje bajki na powaznie to szczepienie na odre wprowadzono w 1975 wiec osoby urodzone przed tym rokiem (czyli jakies 40% spoleczenstwa) nie byly nigdy zaszczepione a epidemi jakos wsrod nich ani w ogole nie bylo i poki co nie ma choc wyszczepialnosc nigdy nie przekroczyla 60%. Po trzecie odra jest bardziej niebezpieczna dla doroslych niz dla dzieci wiec predzej umra dorosli. Generalnie powypisywales sporo bzdur jak na tak krotki komentarz.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nawet bydlo sie szczepi

  max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  jak transportuje sie do innych krajow.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »