Odwołano galę dla zasłużonych dla miasta Łódź. Oficjalnie z powodu COVID-19, nieoficjalnym powodem mają być tarcia w Koalicji Obywatelskiej

Marcin Darda
Marcin Darda
Zapowiadana na 23 listopada w EC1 uroczysta sesja Rady Miejskiej na których odznaczeni mieli być zasłużeni dla miasta Łodzi, została odwołana. Oficjalnie w związku ze wzrostem zagrożenia epidemiologicznego, ale w tle jest coraz głębszy konflikt w klubie Koalicji Obywatelskiej.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Zapowiadana na 23 listopada w EC1 uroczysta sesja Rady Miejskiej na których odznaczeni mieli być zasłużeni dla miasta Łodzi, została odwołana. Oficjalnie w związku ze wzrostem zagrożenia epidemiologicznego, ale w tle jest coraz głębszy konflikt w klubie Koalicji Obywatelskiej.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Udostępnij:
Zapowiadana na 23 listopada w EC1 uroczysta sesja Rady Miejskiej na których odznaczeni mieli być zasłużeni dla miasta Łodzi, została odwołana. Oficjalnie w związku ze wzrostem zagrożenia epidemiologicznego, ale w tle jest coraz głębszy konflikto w klubie Koalicji Obywatelskiej.

Uroczysta sesja z odznaczeniami miała się odbyć w EC1, bo Urząd Miasta Łodzi dla interesantów jest zamknięty, a do odznaczenia "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" w dwa pandemiczne lata zebrało się już 100 osób, dwie osoby przez ten czas zmarły nie doczekawszy odznaczeń. Planowano, by galę zorganizować w dwóch turach po 140 osób, bo oprócz odznaczonych będą jeszcze goście, radni czy urzędnicy. Decyzja o odwołaniu gali zapadła w klubie KO, ale jest też negatywna opinia sanepidu.

- Ale można było zorganizować cztery tury po 70 osób i sesja by się odbyła - utrzymuje Radosław Marzec, szef opozycyjnego klubu PiS. - Na konwencie ze strony radnych KO usłyszałem wprost, że opinia sanepidu to tylko podkładka, bo w rzeczywistości chodzi o to, że to kolejna impreza przygotowana w taki sposób, by lansował się przewodniczący rady Marcin Gołaszewski, a jego mają już dość. I z takiego powodu cierpieć muszą zasłużeni, dla których ten tytuł tak wiele znaczy.

Gołaszewski jest członkiem KO, ale należy do Nowoczesnej, a nie Platformy Obywatelskiej, z którą związana jest większość klubu KO. Na pół roku przed wyborami w 2018 r. było już jasne, że jeśli zostanie radnym, a trudno było nim nie zostać z pierwszego miejsca listy, będzie także przewodniczącym Rady Miejskiej. To był jeden z warunków koalicji PO z Nowoczesną, tyle tylko, że PO w ten sposób straciła stanowisko przewodniczącego RM, które trzymała przez trzy kadencje od 2006 r. z jedną tylko przerwą. Od czasu gdy jest przewodniczącym ma pod górkę we własnym klubie: zarzucany jest mu medialny lans zamiast pracy czy niedojrzałość w prowadzeniu sesji, bo bywa, że komentuje i prowokuje opozycję, a w social media ma większe zasięgi niż prezydent Łodzi Hanna Zdanowska czy jej pierwszy zastępca Adam Pustelnik, co też rodzi niechęć i zazdrość. W klubie KO konflikt jest coraz głębszy, także dlatego, że PO chciałaby to stanowisko odzyskać.

- Owszem, rozmawialiśmy o aktywności Marcina, o zagarnięciu przez niego pewnej przestrzeni, w której chętnie by się chcieli pojawić inni radni i nie mówię teraz o sobie - mówi Bartosz Domaszewicz (KO), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. - Ale powodem odwołania sesji jest tylko i wyłącznie wzrost zagrożenia epidemiologicznego. Mamy 18 tys. zakażeń dziennie, za tydzień będzie 30 tys. My przy 500 zakażeniach dziennie mieliśmy sesje zdalne, to przy 18 tys. nie będziemy przecież organizować uroczystości, bo to się może bardzo źle skończyć.

Marcin Gołaszewski odmówił komentarza w tej sprawie..

Decyzja o odwołaniu sesji oznacza, że odznaczenia teoretycznie powinny zostać wręczone na uroczystej kolejnej uroczystej sesji, czyli w maju 2022 r. Teoretycznie, bo wiceprzewodniczący Domaszewicz zapowiada dyskusję na temat zmiany formuły wręczania odznaczeń. Mogłoby się to odbyć np. w formie wizyt radnych w domach czy miejscach pracy odznaczonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 listopada, 19:59, Gość:

Pisowska gadzinówka w akcji. Zero faktów, ale plują na całego.

1

C
Cela plus
10 listopada, 20:52, 1918:

PLATFORMY CELEM....JEST BYCIE ZEREM....

PiSu przeznaczenie to w celi konia walenie

1918
PLATFORMY CELEM....JEST BYCIE ZEREM....
G
Gość
Pisowska gadzinówka w akcji. Zero faktów, ale plują na całego.
G
Gość
10 listopada, 19:14, wers:

antypolska partia po w odwrocie

Piedrolisz przygłupie

w
wers
antypolska partia po w odwrocie
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie