Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odznaka "Za zasługi dla miasta Łodzi'. Zgłoszono m.in. szefa KOD i byłego prezesa Radia Łódź

Marcin Darda
Marcin Darda
31 kandydatur do Odznaki "Zasłużony dla Miasta Łodzi' zgłoszono w drugiej w tym roku edycji. Wśród nich znalazły się nazwiska m.in. Mirosława Michalskiego, szefa Komitetu Obrony Demokracji w Łodzi i Dariusza Szewczyka, byłego prezesa Radia Łódź.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
31 kandydatur do Odznaki "Zasłużony dla Miasta Łodzi' zgłoszono w drugiej w tym roku edycji. Wśród nich znalazły się nazwiska m.in. Mirosława Michalskiego, szefa Komitetu Obrony Demokracji w Łodzi i Dariusza Szewczyka, byłego prezesa Radia Łódź.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
31 kandydatur do Odznaki "Zasłużony dla Miasta Łodzi' zgłoszono w drugiej w tym roku edycji. Wśród nich znalazły się nazwiska m.in. Mirosława Michalskiego, szefa Komitetu Obrony Demokracji w Łodzi i Dariusza Szewczyka, byłego prezesa Radia Łódź.

Zarówno Michalskiego jak i Szewczyka zgłosiła jedna osoba: Marcin Gołaszewski (KO/N), przewodniczący Rady Miejskiej. To o tyle ciekawe, że Michalski jako lider KOD był swego czasu jednocześnie nieformalnym liderem antypisowskiej opozycji w Łodzi, natomiast Szewczyk, jako prezes rozgłośni kontrolowanej przez Radę Mediów Narodowych, musiał mieć akceptację polityków PiS, w tym swego dobrego znajomego, posła Marka Suskiego.

Sam Gołaszewski tłumaczy nam, że jako słuchacz i gość audycji w Radiu Łódź, nie miał żadnych uwag co prowadzenia rozgłośni za czasów Szewczyka, ale ma je po - niesłusznym jego zdaniem - odwołaniem prezesa w kwietniu 2021 r. Jak dodał, nie jest tak, że zgłosił Dariusza Szewczyka do Odznaki, bo ten nagle stał się ofiarą PiS. W notce biograficznej poświęconej Szewczykowi czytamy, że poza wieloletnią pracą w mediach, zasłużył się w działalności społecznej, ZHP, za PRL strajkował jako student, ma też zasługi jak współtwórca Radiowej Filharmonii "NEW ART" czy Plebiscytu Łodzianin Roku.

Co ciekawe, w notce biograficznej poświęconej Mirosławowi Michalskiemu, nie pada nazwa KOD. Jest mowa o współorganizowaniu dziesiątek pikiet i manifestacji w Łodzi, upominanie się o prawa mniejszości, w tym kobiet i LGBT. Gołaszewski mówi jednak, że główną inspiracją do zgłoszenia Michalskiego była jego działalność na rzecz integracji mieszkańców osiedla Manhattan. "W latach największego kryzysu spółdzielni, twórca internetowego portalu dla mieszkańców, informującego o bieżącej sytuacji, stanowiący poradnik prawny jak odnaleźć się w upadłości" - czytamy w biogramie.

Wszystkie 31 kandydatur oceniała już komisja nagród i odznaczeń Rady Miejskiej Łodzi, bez pytań i dyskusji, ale tego akurat należy się spodziewać podczas sesji (20 października) przed głosowaniem.

Radni PiS - szef komisji Radosław Marzec i radny Rafał Markwant - na komisji w sprawie kandydatury Szewczyka wstrzymali się od głosu, ale byli przeciw kandydaturze Michalskiego, a także Ewy Kruszyńskiej, również związanej z KOD.

- Nie uważam, że wymachiwanie flagami na demonstracjach razem z przewodniczącym Gołaszewskim to zasługi godne tej odznaki - kwituje krótko radny Marzec

.

Biorąc pod uwagę rozkład sił w Radzie Miejskiej, głosy PiS będą jednak bez znaczenia.

Do odznak zgłoszono także: Tadeusza Bogaleckiego, Barbarę Kordek, Barbarę Mazurkiewicz (zgłoszeni przez Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin), Janinę Włodarczyk, Tadeusza Ołubka, Adama Fronczaka (zgłoszeni przez przewodniczącego RM), Urszulę Kowalską i Piotra Pogorzelskiego ( zgłoszeni przez prezydent Łodzi).

Grupy radnych zgłosiły: Jarosława Nowińskiego, Andrzeja Różyckiego, Krzysztofa Kuczyńskiego, Bogdana Szubę, Marcina Zdzieszyńskiego, Szymona Stachurę, Bartłomieja Paszczuka, Wiktora Kałużnego, Grzegorza Kałużnego, Ireneusza Wieczorkiewicza, Jerzego Friedricha, Tomasza Karaudę, Daniela Tworskiego, Idę Mickiewicz-Florczak, Jakuba Tarkę, Jacka Wystopa i Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych "Czerwone Berety". Stowarzyszenie Komedia Łódzka zgłosiła Mariusza Pilawskiego, Bractwo Kurkowe Piotra Fryczkę, a Stowarzyszenie "Przyjaciele Świata", Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - Łupkowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki