MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odzyskane eksponaty wróciły do Muzeum Archeologicznego w Łodzi

Redakcja
W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi otwarto wystawę eksponatów zagrabionych podczas wojny i odzyskanych z Niemiec.

Na ekspozycji można obejrzeć prawie 800 eksponatów z Afryki, w tym instrumenty muzyczne, maski, stroje, łuki i strzały, przedmioty codziennego użytku. Wszystkie były częścią przedwojennej kolekcji Miejskiego Muzeum Etnograficznego, zagrabionej przez Niemców w 1942 roku i sprzedanej do muzeów niemieckich.

Jak mówi autor wystawy Joanna Borucka-Piech, pracownicy muzeum ukryli wtedy około 160 cennych przedmiotow.

W 1967 roku prof. Konradowi Jażdżewskiemu udało się odzyskać z muzeum w Lipsku ponad 300 zabytków. Ostatnim sukcesem rewindykacyjnym łódzkiego muzeum oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego było odzyskanie w 2016 roku 337 kolejnych zabytków z zagrabionej kolekcji, które znajdowały się na uniwersytecie w Getyndzie. W tym roku zostały przekazane łódzkiemu muzeum przez ministra kultury Piotra Glińskiego i poddane konserwacji.

Wystawę otwarto w obecności wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego. Będzie czynna do końca roku.

Towarzyszą jej tematyczne warsztaty. W sobotę 16 września w godz. 12-14 odbędą się zajęcia z grania na bębnach afrykańskich djembe prowadzone przez polsko-senegalski duet Centrum Rytmu City Bum Bum, przeznaczone dla 20 osób (od piętnastego roku życia), a w niedzielę w godz. 10-13 przewidziano warsztaty z tworzenia masek etnicznych prowadzone przez Fundację Etnoinspiracje (dla 20 osób od ósmego roku życia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki