Odzyskane eksponaty wróciły do Muzeum Archeologicznego w...

  Odzyskane eksponaty wróciły do Muzeum Archeologicznego w Łodzi

  Sławomir Sowa

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wiceminister kultury Paweł Lewandowski i wicewojewoda Karol Młynarczyk przy gablocie z odzyskanymi eksponatami
  1/32
  przejdź do galerii

  Wiceminister kultury Paweł Lewandowski i wicewojewoda Karol Młynarczyk przy gablocie z odzyskanymi eksponatami ©Krzysztof Szymczak

  W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi otwarto wystawę eksponatów zagrabionych podczas wojny i odzyskanych z Niemiec.
  Na ekspozycji można obejrzeć prawie 800 eksponatów z Afryki, w tym instrumenty muzyczne, maski, stroje, łuki i strzały, przedmioty codziennego użytku. Wszystkie były częścią przedwojennej kolekcji Miejskiego Muzeum Etnograficznego, zagrabionej przez Niemców w 1942 roku i sprzedanej do muzeów niemieckich.

  Jak mówi autor wystawy Joanna Borucka-Piech, pracownicy muzeum ukryli wtedy około 160 cennych przedmiotow.

  W 1967 roku prof. Konradowi Jażdżewskiemu udało się odzyskać z muzeum w Lipsku ponad 300 zabytków. Ostatnim sukcesem rewindykacyjnym łódzkiego muzeum oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego było odzyskanie w 2016 roku 337 kolejnych zabytków z zagrabionej kolekcji, które znajdowały się na uniwersytecie w Getyndzie. W tym roku zostały przekazane łódzkiemu muzeum przez ministra kultury Piotra Glińskiego i poddane konserwacji.

  Wystawę otwarto w obecności wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego. Będzie czynna do końca roku.

  Towarzyszą jej tematyczne warsztaty. W sobotę 16 września w godz. 12-14 odbędą się zajęcia z grania na bębnach afrykańskich djembe prowadzone przez polsko-senegalski duet Centrum Rytmu City Bum Bum, przeznaczone dla 20 osób (od piętnastego roku życia), a w niedzielę w godz. 10-13 przewidziano warsztaty z tworzenia masek etnicznych prowadzone przez Fundację Etnoinspiracje (dla 20 osób od ósmego roku życia).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo