18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oferowali pracę niepełnosprawnym [ZDJĘCIA]

Alicja Zboińska
Ponad 20 wystawców i ponad 60 ofert pracy - we wtorek odbyła się w Łodzi giełda pracy dla niepełnosprawnych. Poszukiwani byli przede wszystkim ochroniarze i sprzątacze, można też było się zapisać na bezpłatne szkolenia dotyczące m.in. prowadzenia sklepu internetowego.

Giełdę zorganizowała Polska Organizacja Pracodawców osób Niepełnosprawnych. W ciągu czterech godzin przewinęło się przez nią kilkaset osób.

47-letnia pani Beata z Łodzi pracy nie ma od września ubiegłego roku. Kobieta ma średnie wykształcenie, kursy księgowości i komputerowy, ale na pracę biurową nie liczy.

- Pracodawcy zapraszają mnie na rozmowy kwalifikacyjne i na tym się kończy - żali się łodzianka. - Wszystko przez to, że mam astmę i dość poważnie się jąkam. Zaczęłam więc szukać pracy jako sprzątaczka i mam nadzieję, że mi się powiedzie.

Oblegane była stanowisko zajmowane przez firmę ochroniarską Solid Security.

- Nie spodziewaliśmy się takiego powodzenia - mówi Monika Woźny, referent ds. rekrutacji w Solid Security. - Od kandydatów nie wymagamy szczególnych okoliczności, zwykli ochroniarze mogą u nas zarobić najniższą pensję, do której można dorobić na dyżurach. Przyjmujemy osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.

Na pracę w ochronie liczy między innymi 48-letnia pani Jolanta z Łodzi. Kobieta szuka pracy od stycznia.

- Mam kłopoty z poruszaniem się, nie mogę stać - mówi łodzianka. - Do końca grudnia zeszłego roku pracowałam na produkcji, pozwolono mi siedzieć. Mogę pracować na dyżurce, obchód co pewien czas też nie sprawi mi kłopotu.

Bezpłatne szkolenia, między innymi z prowadzenia sklepu internetowego oferuje Fundacja Razem. Szkolenie trwa trzy miesiące, jak ocenia Krystian Fiałkowski, opiekun szkolenia, nawet 30 procent uczestników znajduje pracę lub zakłada sklep.

Według Aleksandry Wincz z POPON-u podczas tegorocznej giełdy widać, że rynek pracy dotknął kryzys.

- Część pracodawców, która z nami współpracuje w tym roku się nie zgłosiła, gdyż nie mają wolnych miejsc - mówi Aleksandra Wincz. - Cieszy nas jednak to, że pracodawcy dostrzegają osoby niepełnosprawne, ich świadomość jest większa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki