Oferty na modernizację oczyszczalni ścieków wyższe niż...

  Oferty na modernizację oczyszczalni ścieków wyższe niż zakładano w łowickim ratuszu

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu

  Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu ©Rafał Klepczarek

  Dwóch oferentów w piątek (21 grudnia) zgłosiło się do rekordowego cenowo przetargu na modernizację oczyszczalni ścieków Zakładu Usług Komunalnych w Łowiczu. Zaproponowali oni wyższe ceny od tych, których spodziewali się miejscy urzędnicy.
  Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu

  Oczyszczalnia ścieków w Łowiczu ©Rafał Klepczarek

  O zlecenie, która ma zostać zrealizowane do końca kwietnia 2022 roku, ubiegała się spółka Inżyniera Rzeszów oraz konsorcjum, którego liderem jest IDS-BUD z Warszawy. Pierwszy z oferentów zaproponował, że zrealizuje miejską inwestycję za ponad 116 mln zł, a drugi był o ponad 12 mln zł droższy.

  Władze Łowicza miały zarezerwowane na ten cel niespełna 72,5 mln zł, z których 45 mln zł pozyskano z funduszy unijnych. Burmistrz Krzysztof Kaliński zapowiadał już wcześniej, że wystąpi do dotacjodawcy, którym jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, o zwiększenia dofinansowania.

  Gros pieniędzy ma zostać wydana na budowę części osadowej. Stałe pozostałości ściekowe mają zostać wysuszone i odgazowane. Powstałe w ten sposób lotne paliwo zostanie wykorzystane nie tylko do produkcji energii cieplnej i elektrycznej na rzecz oczyszczalni, ale jego nadwyżki mają być sprzedawane zewnętrznym kontrahentom.

  To już drugie podejście miasta do tej kosztownej inwestycji. Władze pod koniec wakacji wypowiedziały spółce Control Process EPC Environmental Protection 2 z Krakowa umowę na modernizację oczyszczalni ścieków w Łowiczu. Na taki sam krok zdecydował się wykonawca. Sprawa trafiła także do łowickiej prokuratury.

  Ratusz zarzucał wykonawcy niewiarygodność i niewywiązywanie się z harmonogramu prac. Z kolei przedstawiciele tego ostatniego twierdzili, że w miejskim projekcie przyjęto przepustowość oczyszczalni na poziomie 97,5 tys. RLM (reprezentatywna liczba mieszkańców), a jej obecne obciążenie już teraz przekracza 100 tys. RLM. Nominalne obciążenie oczyszczalni „nie gwarantuje więc uzyskania efektu ekologicznego”. W efekcie uruchomiono kolejną procedurę przetargową.

  Obecnie trwają prace komisji przetargowej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo