Oficjalnie otwarto gazociąg, który połączył powiaty rawski,...

  Oficjalnie otwarto gazociąg, który połączył powiaty rawski, skierniewicki, łowicki i brzeziński [ZDJĘCIA]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice oraz Roberto Bonaventura, prezes spółki SIME Polska z Sochaczewa w środę (10 października) zapalili znicz, który poświęcił
  1/83
  przejdź do galerii

  Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice oraz Roberto Bonaventura, prezes spółki SIME Polska z Sochaczewa w środę (10 października) zapalili znicz, który poświęcił ks. Jerzy Modelewski, proboszcz miejscowej parafii rzymsko-katolickiej ©Rafał Klepczarek

  Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice oraz Roberto Bonaventura, prezes spółki SIME Polska z Sochaczewa w środę (10 października) zapalili znicz, który poświęcił ks. Jerzy Modelewski, proboszcz miejscowej parafii rzymsko-katolickiej. Był to symboliczny element gazociągu, który tego dnia został oficjalnie otwarty w Łyszkowicach. Będą z niego mogli korzystać mieszkańcy dziewięciu gmin z powiatów łowickiego, skierniewickiego, rawskiego i brzezińskiego.
  Gazociągowa nitka SIME Polska biegnie od Konopnicy pod Rawą Mazowiecką przez gminy Głuchów, Jeżów, Słupia, Lipce Reymontowskie, Maków do Łyszkowic w powiecie łowickim. W tej części województwa łódzkiego mieszka ponad 52 tys. potencjalnych odbiorców gazu.

  Pomysł przedsięwzięcia narodził się pod koniec 2013 roku, kiedy to SIME Polska, będąca częścią grupy kapitałowej z Włoch, wytypowała kilka obszarów do potencjalnej gazyfikacji. Po przeprowadzeniu badania rynku i analiz techniczno-ekonomicznych zapadła decyzja o przystąpieniu do realizacji inwestycji.

  - W 2015 zostały podpisane porozumienia z władzami samorządowymi, a także listy intencyjne z kluczowymi klientami - informuje Jerzy Trzciński, dyrektor zarządzający SIME Polska w Sochaczewie. - Wśród tych ostatnich znalazł się zakład farmaceutyczny Takeda Pharma z Łyszkowic oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie.

  Docelowo w ramach inwestycji wartej 15 milionów złotych z błękitnego paliwa będzie mogło skorzystać kilka tysięcy gospodarstw domowych, instytucji oraz przedsiębiorstw w tej części województwa łódzkiego. Obecnie na zlecenie SIME Polska trwa budowa gazociągu między Łyszkowicami a Głownem oraz sieci gazowej w tej drugiej miejscowości.

  Trwają także prace projektowe gazociągu biegnącego z Konopnicy przez Regnów do Białej Rawskiej. Dyrektor Trzciński poinformował uczestników środowej imprezy, która odbyła się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łyszkowicah, że analizowana jest także opłacalność gazyfikacji gmin Domaniewice w powiecie łowickim oraz Dmosin w powiecie brzezińskim.

  Na oficjalne uruchomienie gazociągu, którym gaz popłynął do pierwszych odbiorców już na początku października, do Łyszkowic zjechali przedstawiciele samorządów oraz firm zaangażowanych w to przedsięwzięcie lub też zainteresowanych jego rozwojem. Uroczystość uświetnił występ zespołu folklorystycznego Blichowiacy, który działa przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu.

  SIME Polska jest operatorem sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego, działającym od 2009 roku na terenie powiatów sochaczewskiego, grodziskiego i zachodnio-warszawskiego, mińskiego, wołomińskiego i węgrowskiego.

  Obsługuje on ponad 300 km sieci średniego ciśnienia, za pośrednictwem której dostarcza ponad 28 mln m3 gazu ziemnego rocznie do ponad 1,4 tys. odbiorców. Wśród tych ostatnich do największych należy Mars Polska, Bakoma S.A. oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sochaczewie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo