Ogólnopolski test wiedzy. Jeśli kochasz sporty motorowe, odpowiedz na pytania i zgarnij nagrody- konkurs zakończony

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:

Do wygrania konkursu na pewno przyda się szeroka wiedza na temat Formuły 1, Rajdu Dakar oraz innych dyscyplin, w które angażuje się ORLEN Team. Jeśli interesujesz się dokonaniami takich sportowców jak Robert Kubica czy Kuba Przygoński i wiesz co to ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny masz szansę na wygranie nagrody.

Naszą zabawę rozpoczynamy 23 kwietnia. Test wiedzy na temat sukcesów sportowców wspieranych przez ORLEN Team będzie można rozwiązywać do 6 maja. Do wygrania nagrody ufundowane przez PKN ORLEN. Zapraszamy do zabawy.

Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na 10 pytań zamkniętych w teście oraz jedno dodatkowe pytanie otwarte. Jedna osoba może wziąć udział w teście tylko jeden raz. Wyłaniając zwycięzców, Komisja Konkursowa weźmie pod uwagę liczbę zdobytych punktów przez Uczestnika, a przy przyznawaniu punktów zostanie rozpatrzona poprawność odpowiedzi na pytania zamknięte oraz ocena kreatywności, oryginalności i poprawności językowej odpowiedzi na pytanie otwarte. W skład komisji konkursowej wejdą 3 osoby. Listę nagrodzonych podamy 17 maja.

Na najlepszych czekają nagrody!

Do wygrania - 10 szwajcarskich scyzoryków Victorinox

Mała podpowiedź: przed testem warto zapoznać się z historią i najważniejszymi wydarzeniami w ekipie ORLEN Teamu.

ORLEN Team, dwie dekady sukcesów

Być może nie wszyscy pamiętają o tym, że początki ORLEN Team sięgają 1999 roku. Pierwsze lata związane były głównie z motocyklami.

Duży udział w procesie tworzenia pierwszego polskiego zespołu rajdowego miał Jacek Czachor. Cel od początku był jasno określony – rywalizacja w legendarnym rajdzie Dakar. Już na początku 2000 roku Czachor razem z Markiem Dąbrowskim po raz pierwszy wystartowali w Dakarze reprezentując Polski Koncern Naftowy.

Sportowcy jako pierwsi polscy motocykliści ukończyli rajd, zapisując się tym samym na kartach historii polskiego motorsportu.

Za kierownicą z Hołowczycem i Małyszem

W kolejnych latach ORLEN Team sukcesywnie się rozrastał, witając na pokładzie Krzysztofa Hołowczyca, również reprezentującego zespół na Rajdzie Dakar. W 2007 roku do zespołu dołączył Kuba Przygoński, który w pierwszych latach kariery startował w kategorii motocykli, by w 2015 roku przesiąść się do samochodu.

Do największych sukcesów Przygońskiego należy zdobycie Pucharu Świata w Cross Country, 4. miejsce w Rajdzie Dakar w 2019 roku, czy tytuł mistrza Polski w drifcie w 2018 roku. Wracając do osób, które zapisały się na kartach historii teamu, warto wspomnieć o Adamie Małyszu, który po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego przez cztery lata ścigał się w Rajdzie Dakar jako kierowca.

Akademia mistrzów

Czachor i Dąbrowski w 2013 roku przenieśli się z motocykli na cztery kółka, tworząc zgrany zespół samochodowy, odnosząc wspólnie sukcesy. W międzyczasie wspólnie stworzyli Akademię ORLEN Team, która miała na celu szkolenie młodych adeptów motorsportu. Spod skrzydeł prekursorów zespołu wywodzą się między innymi obecni zawodnicy ORLEN Team: Maciej Giemza i Adam Tomiczek. Obecnie w ramach akademii PKN ORLEN wspiera młodych kartingowców, startujących w seriach ROK CUP Poland i Rotax Max Challenge POLAND.

W świecie Formuły 1

Obecnie zespół liczy 13 zawodników ze świata szeroko pojętego motorsportu oraz powietrzną Grupę Akrobacyjną Żelazny. Od 2019 roku PKN ORLEN jest obecny w Formule 1, a to za sprawą Roberta Kubicy i współpracy z zespołem ROKiT Williams, w barwach którego Polak wrócił do rywalizacji w królowej motorsportu. W 2020 roku koncern został sponsorem strategicznym Alfa Romeo Racing, a Kubica kierowcą testowym i rozwojowym.

Ponadto pierwszy Polak w F1 brał udział w pełnym sezonie niemieckiej serii DTM, reprezentując barwy ORLEN Team ART. W tym samym roku do ORLEN Teamu dołączył Bartłomiej Marszałek, który jest jedynym Polakiem startującym w prestiżowej serii F1H2O.
Wśród zawodników znaleźli się również zagraniczni kierowcy: mistrz świata JWRC z 2009 roku, Martin Prokop z Czech czy pilot Kuby Przygońskiego - Timo Gottschalk z Niemiec.

Poszerzenie teamu o sportowców spoza Polski, a także wejście do świata Formuły 1 wiąże się ze wzmocnieniem wizerunku PKN ORLEN na rynkach międzynarodowych. Tym samym PKN ORLEN obecny jest na lądzie, na wodzie i w powietrzu.

Konkurs został rozstrzygnięty, laureatami zostali:

 • Anna Stępniak
 • Mateusz Kubiak
 • Piotr Wojciechowski
 • Emilia Tworska
 • Michał Goździewski
 • Małgorzata Pitala
 • Dawid Szeląg
 • Jarosław Muc
 • Klaudia Kowalczyk
 • Olga Leśniak

Gratulacje!

Poprawne odpowiedzi na pytania konkursowe:

 1. Niecodziennym sposobem na uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej był zorganizowany przez PKN ORLEN wyścig…?
  Bolidów Formuły 1 i F1 H2O
 2. ORLEN Team zadebiutował na rajdzie Dakar w 2000 r. Miasto Dakar jest stolicą jakiego kraju?
  Senegalu
 3. Jaką nazwę przyjęła założona w 2000 r. Grupa Akrobacyjna, która wchodzi w skład ORLEN Team?
  Żelazny
 4. Gdzie możemy podziwiać wyczyny Wojtka Bógdała?
  Na niebie
 5. Który z członków ORLEN Team w 2013 roku pobił rekord Guinnesa w najszybszym drifcie na świecie, jadąc ślizgiem 217 km/h?
  Jakub Przygoński
 6. W jakich latach Bartosz Zmarzlik zdobył Indywidualne Mistrzostwo Świata?
  2019 i 2020
 7. W lutym 2021 r. odbyła się światowa premiera bolidu Alfa Romeo Racing ORLEN. Model tej maszyny to…?
  C41
 8. Pierwszy w historii Polak startujący w wodnej Formule 1?
  Bartłomiej Marszałek
 9. Ford Raptor, w którym Marcin Prokop startował w tegorocznym Dakarze, jest przez niego pieszczotliwie nazywany…?
  Shrekiem
 10. W jakiej klasie ścigają się zawodnicy Maciej Giemza i Adam Tomiczek podczas Rajdu Dakar?
  Motocykle

Regulamin konkursu pod nazwą „Test wiedzy o sportach motorowych” | Polska Times

Materiał oryginalny: Ogólnopolski test wiedzy. Jeśli kochasz sporty motorowe, odpowiedz na pytania i zgarnij nagrody- konkurs zakończony - Polska Times

Dodaj ogłoszenie