Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród przy pałacu Izraela Poznańskiego coraz piękniejszy. Kiedy otwarcie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa renowacja cennego ogrodu przy zabytkowym pałacu Izraela Poznańskiego, który jako tzw. łódzki Luwr jest wizytówką miasta. Jedną z atrakcji ogrodu będą dwie ławki edukacyjne, przy których będzie można wysłuchać nagrań z historią pałacu, ogrodu i rodziny Poznańskich. Prace potrwają do wiosny 2020 roku i pochłoną 1,6 mln zł. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Trwa renowacja cennego ogrodu przy zabytkowym pałacu Izraela Poznańskiego, który jako tzw. łódzki Luwr jest wizytówką miasta. Jedną z atrakcji ogrodu będą dwie ławki edukacyjne, przy których będzie można wysłuchać nagrań z historią pałacu, ogrodu i rodziny Poznańskich. Prace potrwają do wiosny 2020 roku i pochłoną 1,6 mln zł. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Grzegorz Gałasiński
Trwa renowacja cennego ogrodu przy zabytkowym pałacu Izraela Poznańskiego, który jako tzw. łódzki Luwr jest wizytówką miasta. Jedną z atrakcji ogrodu będą dwie ławki edukacyjne, przy których będzie można wysłuchać nagrań z historią pałacu, ogrodu i rodziny Poznańskich. Prace potrwają do wiosny 2020 roku i pochłoną 1,6 mln zł.

Rewitalizacja ogrodu ruszyła w 2018 roku, kiedy to wymieniono i ujednolicono zniszczoną nawierzchnię w alejkach, gdzie kostka granitowa wyparła asfalt. Ponadto rozebrano stary garaż, a także posadzono nowe drzewa (20 sztuk), krzewy (139), żywopłoty (92) oraz róże i tulipany (280).

W tym roku zaplanowano m.in.: renowację zabytkowego oświetlenia w postaci dwóch posągów przedstawiających rzymskich legionistów, przebudowę placu przy podjeździe, przebudowę bramy wjazdowej od strony północnej, która pod względem stylistyki nawiąże do ogrodzenia i bramy głównej do Manufaktury – poinformowały Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UM w Łodzi i Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, na wtorkowej konferencji prasowej.

Jeśli chodzi o oświetlenie, to w ogrodzie pojawi się dziewięć nowych, stylowych latarni, które zastąpią pięć starych, przemysłowych. Zniknie też słynna fontanna, którą tworzy rzeźba nagiej kobiety dłuta mistrza Wacława Konopki na tle dużej konchy. A zniknie dlatego, gdyż pierwotnie jej w tym miejscu nie było. Dyrektor Kurowska przyznała, że jest kilka pomysłów na nową lokalizację fontanny, w tym jedno wielce prawdopodobne, jednak szczegółów nie podała.

Z kolei dyrektor Śmigielska zapewniła, że są szanse na to, aby w dalszych etapach renowacji odtworzyć pierwotną, wspaniałą, fontannę ogrodową w formie glorietty. Póki co jej zachowane elementy mają być eksponowane w niecce przykrytej szkłem.

Otwarcie odnowionego, zabytkowego ogrodu o powierzchni pół hektara ma się odbyć w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca 2020 roku. Pierwotnie ogród ciągnął się od okazałej rezydencji Poznańskich aż do rzeki Łódki i dzielił się na dwie części: spacerową i użytkową ze stawem i szklarniami. Z czasem ogrodowa powierzchnia zaczęła się kurczyć i dzisiaj obejmuje niewielki teren między pałacem a Manufakturą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki